Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
За този час с колегите се спряхме на модул "Туризъм". След днешния ден съм убедена в правилния избор. Въпреки мъглата сутринта, настроението ни беше приповдигнато. А след като слънцето напече, беше приказно. Маршрутът ни днес включваше Хасковски минерални бани, местността Шарапаните, хижа Аида и вр.Аида. Походихме си:)))
Новите ми ученици попитаха:- Госпожо, а кога и на нас ще ни направите клип, както на бившите си ученици?
Можех ли да откажа? Обещах да е готов днес и си изпълних обещанието.
Разходете се с нас!
Дани, новите ти ученици изглеждат щастливи, като след сбъдната мечта!
Невероятна разходка!Благодаря за удоволствието!
И аз това щях да питам, но Ели ме изпревари.
А иначе - хубав избор на модул сте направили: добро съчетание на полезно и приятно. Пожелавам ви още много такива дни занапред.
Дани, чудесна разходка! И времето е било с вас!!!...
Ели и Миленче, шарапаните (винарски камък "Шарап таш") са скални вдлъбнатини, направени от хората преди 2600-2800 години. Археологически разкопки датират тези находки около VIII-VI в.пр.н.е. Това са изкуствено направени вдлъбнатини в скалите с дълбочина 20-70 см. и диаметър 50-180 см. Всяка шарапана се състои от две нееднакви басейнчета с наклонен под и открито или закрито каналче. Името шарапана идва от турската дума шарап и означава вино. Това показва, че в тях обитателите на тези места са преработвали грозде за вино. Счита се, че шарапаните са свързани с култа към бог Дионисий. Шарапани има в местностите Кара кая, Гарваница, Пожарището, Аврамов камък.Има и други подобни паметници в района, с различни форми и размери. Има две теории за използването на тези интересни съоръжения: според едната това са винарни (за мачкане на гроздето за вино), а според другата – при рудодобив, за пречистване на стритата руда с вода. Според някои автори шарапаните са синхронни с мегалитните паметници (от I хилядолетие пр. Хр.) и са използвани дълго време. Тази информация може да откриете в сайта http://www.mineralnibani.net/culture.htm
От години избирам модул туризъм. Ако ме питате защо, личицата и очите на учениците на Дани и колежката Иванова, ще ви отговорят. Емоциите при тези излети и екскурзии са наистина силни, впечатленията трайни, а ефекта е широкоспектърен...
Поздравления за избора на маршрут и чудесните фотографии!!!
Злати, благодаря за отговора на питането. Доста подробен е! Информационната табелка в местността беше много пестелива.
Тони, абсолютно си права за емоцията в очите и душите ни. Децата се чувстваха великолепно, а ние с колежката доволни, защото виждахме грейналите им очички.
Пожелавам слънчев ден и на останалите колеги, които днес ще пътуват по същия маршрут с малчуганите от 2 и 3 клас.
Затова допълнителният час е сложен в програмата и децата обикалят в кръг по гуменнки (защото според друго оплакване не можем да ги задължаваме в никакъв случай да идват със спорстно облукло, каквите са предписанията на мобилната група). Не живея ли в странен град?!
Мммммммм наистина много странна реакция...-(. Аз бих ги попитала (родителите) каква е ползата за децата им от този още по- странен час по ФКС-модул?
А на колегите изпаднали в тази патова ситуация бих им препоръчала на родителски срещи да показват практики на колеги ( като тази на Дани) провеждащи ФКС - модул туризъм? Нека родителите видят разликите и сами преценят!
Чета и не вярвам на очите си.... Наистина не вярвам...
В интерес на истината, аз също имах подозрения дали родителите ще са склонни да плащат тези мероприятия, които не са и много. Освен това ги заложихме в близки местности. Разходите на едно дете за вчерашния ден бяха 5 лв. (пътувахме с микробуси, защото всички по-големи автобуси се оказа, че са ангажирани). Получи се малко конфузна ситуация, защото децата от 2 и 3 клас плащат по 3,50 лв. (с голям автобус). Обяснихме и това на родителите и освен болничките, всички други бяха на линия.
Следващият ни заложен маршрут е до с.Златна ливада (има чудесен манастир на св.Анастасий и аязмо към него). Полянката в двора на манастира е идеална за игра. По груби сметки, пътните ще излезнат 2 лв. за голям автобус или 3 лв. за микробус.
Бягане в кръг .... направо ще падна... И как да обичам после физкултурата??? Ще я намразя за цял живот. От 15.09. съм втора смяна, а часовете ми по ФВС са заложени като 4 ( от 15.20 до 16.00 ч. В двора има големи дървета, но над игрищата е слънчево. Няколко пъти уведомявам ръководството, че ще карам часа си в паркчето до училище (междублоково пространство, превърнато от общината на детска площадка). Срещам разбиране и никакъв проблем, че ще изведа децата извън училище. Охраната знае, така че дори и някой да ни потърси, ще знае къде да ни открие. Тези часове трябва да носят полза на децата, а не да ги отвращават.
Дани, поздравления да отличния избор, които сте направили с колегите! Укрепвате физическото здраве, но поднасяте и храна за душата. Усвояването на уроците за природата и историята на родния край е непринудено и оставя трайна следа в детското съзнание. Радвам се, че родителите ви разбират и подпомагат. Клипът ти е превъзходен!
При нас, както при Стефанов, модул "Туризъм" не се практикува в начален етап, при това по препоръка на мобилните групи.
Благодаря за хубавите думи, колеги! Заслугата за направата на клипа е моя, но както се вижда от снимките, с децата говори главно Стела. Тя разказваше така увлекателно, че на моменти апаратът ми се ококорваше още повече. Греещите очички и щастливите усмивки са наистина признак за удовлетворение.
Ани, вярвам, че тази взривоопасна комбинация ще донесе големи емоции за децата. Още повече, че от следващите ни пътувания се включва и другата колежка от екипа. Тя не си води този час, но като видя клипа ми каза:" Стана ми мъчно за моите деца. От другия път идвам с вас".
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...