Симпатично магазинче на “Страдун”, в което стоките имат рибни мотиви
Дворецът “Спонца”
Малкият Онуфриев фонтан
Големият Онуфриев фонтан
Паметникът на дубровнишкия поет и драматург Иван Гундулич
Дубровник е свързан и с нашата история. Ценен извор за нея (а също и за историята на езика ни) е Дубровнишката грамота на цар Иван Асен II от 1230 г. С този хрисовул** българският владетел предоставя на “обичните и всеверни гости” от адриатическия град привилегията да търгуват свободно в земите ни. Ето и пълния текст на грамотата, от който става ясно докъде се е простирала територията на България по онова време:
Опит за художествена фотография на брега на Адриатическо море
На няколко километра на юг от Дубровник е разположен курортът Цафтат, който някога е бил рибарско селище. Ако се разхождате по крайбрежната му улица и не ви обземе чувство за безвремие и вселенско спокойствие, значи живеете прекалено напрегнато, а стресът е станал ежедневие за вас ;). Като споменахме времето, да вмъкнем две снимки на ретро автомобили, които си бяха устроили среща в Цафтат точно когато ние бяхме там.
Вместо с дълбокомислено заключение за прелестите на Дубровник и на околностите му ще завърша тази част от пътеписа с онова, което ми каза управителката на туристическата агенция при уреждането на формалностите около екскурзията. След като разбра от мен, че не сме посещавали този град, тя заяви, че първата среща с него е изключително преживяване, а после добави: “Иска ми се да съм на вашето място – никога да не съм ходила там и това да ми предстои”. Може би аз не бих се изразила толкова силно, но напълно я разбирам.
На запад от моите балкански познания (1)Будва, Котор
всички ключови думи