На 03.11.2009 г. бе обнародвано Постановление на МС № 254 за изменение и допълнение на нормативни актове. С въпросното постановление се прави допълнение на Правилника за прилагане на закона за народната просвета.
В новия чл.129в са описани общо задълженията отнасящи се до Лицата, заемащи длъжностите "младши учител", "учител", "старши учител" и "главен учител".
В новия чл.129г се изброяват допълнително специфични задължения на лицата изпълняващи длъжността "старши учител".
Текстовете можете да видите в Постановлението и тук:
http://www.podkrepa-varna.org/index.php?m=stat&stat=l4
Можете ли да се примирите с факта, че за длъжността "Главен учител", може да бъде предложен учител, който по стечение на обстоятелствата е завършил висшето си образование преди 1996г. и има степен "Магистър",но...няма елементарни умения за боравене с компютър, да не говорим за език , квалификации, курсове и др. и през целия си стаж е идвал на работа самода си получава заплатата?!?!?!
И това, ако е категоризация на учителския труд, здраве му кажи!
Каква ще е моята мотивация? Да ме обучава пълан профан в новостите в предучилищната педагогика! Възмутена съм!
И защо всички се съгласяваме с това? За едни смешни 50 лева, сме съгласни да продадем дори принципите си!Ето, затова не ни уважават!
до u4itel
А можете ли да се примирите с факта, че много "магистри" не правят нищо за своето развитие. За тях е достатъчно , че имат тази степен и си мислят, че всички останали са под тяхното ниво.Аз например съм от тези "професионалните бакалаври" и мога да ви уверя, че се справям с компютрите много добре, а точно колеги с високи степени опират до нас нисшите хорица. Моля Ви нека не се обиждаме на образование, защото мисля, че то не е критерии за развитие на един учител. Неговата работа - това е огледалото за неговото развитие.
Ако позволите на един неучител да ви привлече вниманието към следното: тъй като нито в училище нито "външно" на училището не съществува за момента каквато и да е система за отчитане на успешния начин, по който работят учителите, спорът магистърът по-добър учител ли е от професионалния бакалавър е напълно несъстоятелен. Той винаги ще катастрофира в:
а) Соломоновското твърдение - "има добри и от двата вида"
или в
б) Конкретния слуай - "моят колега Х магистър е по-добрър от моя колега У - проф. бакалавър" и обратното.
Освен, че излъчвате/предавате на непознати колеги отрицателна енергия (напр. "висши и низши същества"), която ще ви се върне обратно, с този спор не вървите наникъде.
Ако в някое училище има някаква дори съвсем проста система за вътрешна оценка на приноса на всеки учител - кажете, да му се порадваме и да разпитаме как го правят и как се представят бакалаврите и магистрите.
Ако в някое училище учителите или директорите са се сетили да сравняват резулатите от външно оценяване на учениците (4-6 и 12 клас) със степента на квалификация на учителите им - кажете - всички да ги поздравим, че са се сетили и да ги разпитаме какво им е показало сравнението.
Всичко друго ви е напълно неполезно. Като си хвърлите тук недоволството от ваш конкретен колега безадресно - то ще засегне незаслужено някого, който прилича повече на вас, отколкото на колегата ви. Иначе нямаше да сте в една общност ;-))))))
Може*, ама какъв му е интересът на директора да поеме и функциите на старши учител?
--------------
Директорът е и педагог по сегашното законодателство. Стажът му е педагогически също. Това означава "може".
виж
5. Трудовият стаж, придобит при условията и на длъжностите по чл. 19, ал. 1, 2 и 3 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (обн., ДВ, бр. 21 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 43, 61 и 81 от 2000 г., бр. 36 от 2001 г., бр. 19 от 2002 г.; попр., бр. 21 от 2002 г.; доп., бр. 74 от 2002 г.; изм. с Решение № 7581 на Върховния административен съд от 2002 г. - бр. 76 от 2002 г., и с Решение № 11701 на Върховния административен съд от 2002 г. - бр. 119 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 19 от 2003 г., бр. 25 и 68 от 2004 г., бр. 24 от 2005 г., бр. 48 от 2006 г., бр. 15 от 2007 г., бр. 17 от 2008 г. и бр. 1 и 16 от 2009 г.), до влизането в сила на постановлението се признава за учителски стаж.
Тука положението е страшно. Младши учител, старши учител, по-старши учител...
Позволявам си да мисля, че е необходима една организация само за консултиране на учителите, т.е. за определяне на квалификацията им по зададените критерии и изчисляване на полагащата им се заплата.
(Знам едно място на света, където правят така, обаче ще ви занимавам с тези работи друг път, че сега е доста напрегнато положението. )
MariaD да, всички имат общ интерес. И това е най страшното и непреодолимото. Няма механизъм за прилагане на всички норми /наредби, правила, закони , правилници, програми/ не само на хартия. Какво е положението - учителите се страхуват да не загубят работата си, не пишат отсъствия,, не оставят учениците на поправки, пишат им нереални оценки, после на матурите се занижават критериие и се правят смехотворни тестове, учениците и родителите са доволни от това, не се оплакват, РИО също е доволен, отчитат се блестящи резултати, усвояват се пари без да има прозрачност дори на ниво училище. На когото не му харесва, си отива и остават тези, на които им харесва. Да пишат заявления, за старши учител, за интернет, за диференцирано заплащане ... ‘Цаца, ама риба’.
Няма начин да няма начин, ама как да стане, ако някой знае, да каже, за да има ‘креативно предложение”. Проблемът незнам дали е ясен на хората, които нямат поглед отвътре. Жалко, защото изглежда ти и Павел Лазаров наистина искате да промените нещо.
Здравейте ,по повод вашето запитване -тестове за конкурса "главен учител" аз също дълго се рових за да изнамеря нещо ,но до сега няма нищо изнесено като насок за провеждането на конкурса или показатели по които да се проведе и т.н.От МОМН за уверили РИО,че ще излезе нещо но кога,какво никой не знае!
Вие намерихте ли нещо?
поздрави!
hoaxer,
Начин да се сведат до минимум конфликтите, в които са въвлечени учители (вкл. и директори), има. Аз, MariaD, dorodtea и шепа други хора знаем точно за какво става въпрос, но не можем да ви го сервираме сега. Не сме готови. Не е подходящият момент... Провери си личните съобщения тук, ОК?
Въпросът беше Главните учители имат ли мандатност?За да станеш Главен - трябва ли да завършиш магистратура, да инвестираш 1000 лева и тогава да имаш това право?
При нас се направиха методически обединения по направления, в които влизат всички - дори и младшите учители.Увеличиха ни работното време с 1 час.Тези обединения ще работят в извънработно време и то в детската градина .Те всички ще изнасят открити педагогически ситуации пред всички колеги, което означава още извънредни часове.
За 50 лева !!!
Мисля, че е крайно нелогично "главните учители" да се избират "до живот". Тогава смисълът от програмата за кариерно развитие се губи, защото участниците в програмата се лишават от възможността да се "развиват" кариерно, включително достигайки до длъжността "главен учител" или очакваната да се въведе в последствие длъжност "учител-методик". Относно мандатността цитирам отговора даден от СРС КТ "Подкрепа" - Варна по повод на зададен въпрос в сайта им:
http://podkrepa-varna.org/index.php?m=stat&stat=faq
"Мандатността на „главните учители” е една от най-дискутираните теми, като при обсъждането на модела на кариерно развитие в работни групи с участието на синдикатите са направени предложения в посока фиксиране на определена мандатност. Отговор на въпроса ще може да бъде даден с издаването на Наредба от Министъра на образованието, младежта и науката."
По въпроса за мандатността на главния учител лично от устата на експерт от РИО чух, че е до живот. И тя не беше въодушевена, но каза че е така.
А по въпросо за нашето "директорство" нямам думи, но няма да се махна защото съм от скоро в системата и имам още сили и желание за работа въпреки всичко. Просто съм си поставила преграда към теза хора и работя единствено и само с децата и в името на децата.
Колеги, ето Ви едно интересно четиво, което отново ще предизвика във всеки от нас смесени чувства.
Какво още трябва да знае директора относно Кариерното развитие на учителя и възпитателя?
1. Старши учители могат да бъдат и учители с образование Професионален бакалавър по..., както и учители с полувисше образование.
2. Старши и главни учители, могат да бъдат инжинери, икономисти и други които преподават специални предмети от професионално направление , ако са отговаряли на изискванията за заемане длъжността учител независимо , че нямат професионална квалификация учител.
3.Старши и главни учители не могат да бъдат учителите , които не отговарят на изискванията за заемането на длъжността учител.
4. Старши и главни учители, не могат да бъдат педагогически съветници ( психолози ).
5. Сроковете за процедурата за заемане на длъжноста старши и главен учител текат от 03.11.2009 година и обявената грипна епидемия не спира процедурата.
6. Директора, сключва допълнително споразумение по чл. 119 в което вписва само промяната, от длъжност учител по ... в длъжност старши
( главен ) учител по .... ( предмет ).
Забележка: Кода за старши ( главен ) учител е кода за учител.
7. Допълнителното споразумение се регистрира в НАП, ако има проблем с регистрацията веднага търсете съдействието на РИО.
8. Възнаграждението за старши ( главен ) учител за м. XI, и XII се определя със Заповед на директора.
9. Възнаграждението се изплаща от датата на назначаването, като средствата за месец Ноември, могат да бъдат за пълен месец, ако това сте го регламентирали в ВПРЗ.
10.Средствата за модула са предвидени за м. X, XI, XII – 2009 година, като тези за X месец се прехвърлят, като преходен остатък през 2010 , който са целеви.
11. Детски градини, които не са на делегирани бюджети остатъка средствата от модула, се прехвърлят, като преходен остатък в общинския бюджет, които задължително се връщат на детските градини.
12. За да има длъжност старши ( главен )учител трябва да има норма преподавателска заетост по даден предмет ( може и ½ норма ).
13. Конкурса за главен учител се провежда по КТ, по правила на училището от училищна комисия назначена от директора.
14. Не препоръчвам обявяването на конкурс за главен учител през 2009година, ако имате много голяма необходимост от главен учител назначете временно изпълняващ до провеждане на конкурса от училището.
15. Няма регламентиран срок за обявяване на конкурс за главен учител
16. Вида на трудовия договор няма отношение към заемане на длъжноста старши и главен учител.
17. Учител е в продължителен отпуск се поканва да подаде заявление за заемане длъжността старши учител, ако отговаря на изискванията.
18. Ако титуляра не отговаря на изискванията, но заместникът му отговаря, той може да стане старши учител.
19. При запознаване на педагогическият колектив със специфичните задължения, които ще изпълняват старшите учители подчертавате, че задълженията по чл. 129г от 254 ПМС ал.1 т.1 буквите ,,а” ,, д” и ,,е” се изпълняват изцяло в училище, а задълженията по буквите ,,в” ,,ж” и ,,з” може да се изпълняват частично в училище в рамките на 5 дневната работна седмица и осем часов работен ден.
Изготвил: С.Шейнин Дата: 08.11.2009г.
Председател на СРСНПБ
Тази точка не ми е много конкретна.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи