Ще я споделя с колегите от АПФ - Асоциация на преподавателите по философия!
Блгодаря за работата, Силвия!
Особено карикатурните персонажи са прекрасни!
:-)
Само че кой е авторът? Херлуф Бидструп?
Изгледах презентацията и останах... смутен. Ето от какво:
1. Наистина ли мислите, че 9-токласниците имат нужда да им се обяснява що е конфликт? Според мен обектът на презентацията ви са конфликтните ситуации, а не конфликтите, които са неща много по-дълбоки и сложни.
2. Какво прави снимка на разярени забулени жени в слайд, говорещ за междуличностен конфликт? Може би е илюстрация на някакъв конфликт...? Междуличностен?!??? Между разярените жени и кого?!
3. Откъде ги измъкнахте тези стандартни фази в развитието на конфликтите/конфликтните ситуации?! Кой е авторът на тази теория? (Защото моят личен опит ми говори съвсем други неща.)
4. Къде са примерите от ежедневието на ученици и учители? Според мен примерите на конфликти/конфликтни ситуации, възникнали и утихнали в училище, са най-полезни.
5. Конфликт ли е тихата агресия: интригата, подлостта, говоренето зад гърба, злепоставянето пред коеги и шефове? И тя ли има позитивни страни? ...
6. В началото заявявате, че "с презентацията учениците ще разберат възможните начини за разрешаване на конфликт(и)", но аз тези "възможни начини" не ги виждам и още по-малко разбирам (Но е вярно също, че не съм сред учениците ви ). Виждам вместо това Z-модел за решаване на проблеми (не говорехме ли за конфликти? Или щом работи при решаването на проблеми, задължително работи и при решаването на конфликти?! Или може би проблем = конфликт??!). Един модел вместо 2-3 възможни начина!??
7. Схемата в задачата за самостоятелна работа (предпоследният слайд) е умопомрачителна!
Прощавайте, обаче не знам дали си давате сметка какво объркване създавате у децата. Внимавайте, за Бога, какви ги пишете и кои понятия използвате, и дали удържате на обещанията си направени в началото на урока...
---
Да, Ани. Илюстрациите на различните типове темперамент са на Бидструп. Обаче темперамента си е темперамент винаги, а не само в конфликтна ситуация (но и при... получаването на подарък, искам да кажа).
1. Прегледайте учебната програма по Психология и логика и тогава сам ще си отговорите на въпроса дали е необходимо учениците да знаят що е конфликт.
2. Ако пуснете презентацията на прожекция, ще видите, че дефиницията е отделена от снимките, т.е.тя не се зарежда едновременно с тях. Това е направено, защото първоначално аз лично разигравам една игра с учениците, която не е необходимо тук да обяснявам. А по въпроса за забулените жени (всъщност на преден план тя е само една) ще Ви помоля да правите разлика между снимка и видео. Как Вие си я тълкувате е Ваш проблем.
3. Кой е авторът на теорията за фазите на конфликта - не знам, но фазите и конфликтогените съм ги описала по лекциите на гл. ас. Огнян Койчев, който ми преподаваше в ПУ "Паисий Хилендарски", гр. Пловдив по Конфликтология (лекциите са от 2007 г.). Така че по този въпрос се обърнете към него.
4. Това е само презентация, направена по учебния материал за 9-ти клас (издателство "Педагог 6"), така че Вие може да си давате каквито примери искате - било то от ученическия , студентския или ... живот.
5. Агресията се учи в отделни часове и няма как всичко да влезне в една презентация
6. Със Z-модела за решанане на проблеми завършва самият урок за конфликтите в междуличностните общувания.
7. "Умопомрачителната" схема в предпоследния слайд също е взета (ксерокопирана) от лекциите ми в университета. Дори си спомням, че по нея правихме практически упражнения и описвахме конфликти, в които сме участвали.
Още веднъж благодаря за отделеното време.
Разбирам, Силвия.
Ясно е, че ако бях сред учениците във вашия час, най-вероятно повечето от въпросите/ критиките ми щяха да отпаднат. Всъщност вие сте придържали към учебния материал за 9-ти клас и толкоз.
Да, не всичко около агресията може да влезне в една презентация, само че аз си ги представях малко по-различни нещата. А схемата ви е умопомрачителна независимо от всичко. Моля ви, споделете доколко учениците ви успяха да я разберат и ползват пълноценно (Не е изключено да имам аз някакъв дефект във възприятията. )
И ви моля да не се засягате. Просто презентацията ви беше второто от нещата (от родното образование), върху които изразявах отношение днес. По първото - подготвяния от МОМН проекто-закон за училищното образование бях наистина изпепеляващ, та карах някак си... по инерция. Прощавайте.
В предпоследния слайд принципно се слагат материали, които трябва да са с практическа насоченост - анкети, тестове, практически задачи и т.н. Аз поставих тази задача примерно, но всеки би могъл да постави нещо друго (аз лично отчитам, че моите ученици, тъй като са от професионална гимназия, с тази задача не биха се справили и за целта съм им подготвила въпросника на Томас-Килман (http://dox.bg/files/dw?a=590267d6da )
Все пак може би Ви е интересно защо съм сложила толкова картинки при определението? Всеки път започвам урока си като приканвам учениците да ми кажат какво чувстват, когато чуят думата "конфликт" и ако те се затруднят им показвам снимки. След това разясняваме що е конфликт и що е междуличностен конфликт.
Надявам се, че съм била полезна!
Ако имате други въпроси - пишете.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи