Няма ли да помислите какви умения ще са необходими за изпълнение на тези длъжности? Това, че сте престояли в класните стаи по 8-10-20-30 години не ви прави ГЛАВНИ УЧИТЕЛИ!
ВЪТРЕШЕН КОНКУРСза заемане на длъжностите:
Кратко описание на длъжността: Главният учителят изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа и другите задължения, включени в длъжностната характеристика за учител, при нормална продължителност на работното време по смисъла на чл. 136 от Кодекса на труда, участва в екипи за подпомагане на обучението и възпитанието на деца и ученици със специални образователни потребности и изготвяне на индивидуални програми за обучението им, изготвя месечни отчети и годишен доклад за работа на учителите от начален/прогимназиален етап/ координира работата на педагогическите екипи по съответните културно-образователни области, планира, организира и координира на квалификационно-методическа дейност на равнище училище, консултира, анализира и подпомага работата на учители и старши учители в училището; анализира резултатите от входни и изходни нива на училищно и национално равнище и/или от външно оценяване по учебен предмет/предмети, на равнище етап/степен, консултира старши учителите при диагностика и оценка на резултати, консултира и подпомага учителите с цел кариерно развитие, координира обмяната на добри практики между учителите от училището и други учебни заведения, информира и разяснява промените в нормативна среда на образованието и прилагане на ИКТ в учебен процес и в управлението на образователния процес, подпомага контролната дейност на директора.
Изисквания за заемане на длъжността:Кандидатите:
1. Да имат завършено висше образование с образователно-квалификационна степен на висшето образование „магистър”, професионална квалификация „учител”.
2. Да имат минимум десет години учителски трудов стаж по смисъла на чл.19, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за пенсиите и осигурителен стаж.
3. Да са учители в трудово правоотношение с ХХХХХ училище за учебната 2009-2010г.
4. Да имат компютърна грамотност и умения за работа с MS office и Интернет.
5. Отлично познаване на нормативната база в средното образование.
6. Аналитични умения и солидна база от познания и умения за съхраняване и обработка на данни.
Начин на провеждане на конкурса: 1. Конкурсът за заемане на длъжността „главен учител” се провежда в три етапа: 1.1 Допускане по документи; 1.2. Тест 1.3 Интервю (събеседване). 2. Етап 2 и 3 се провеждат в един ден.
Необходими документи: 1. Заявление за участие в конкурса , адресирано до Директора с посочени професионални мотиви за заемане на длъжността. 2. Професионална автобиография. 3. Документи за придобити ключови компетенции и участия в неформали обучения /копия
4. Копия на авторски публикации в специализирани издания за образование (статии, анализи, доклади и др.)
Кратко описание на длъжността: Старши учителят изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа и другите задължения, включени в длъжностната характеристика за учител, при нормална продължителност на работното време по смисъла на чл. 136 от Кодекса на труда , участва в екипи за подпомагане на обучението и възпитанието на деца и ученици със специални образователни потребности и изготвяне на индивидуални програми за обучението им, изготвя месечни отчети и годишен доклад за работа на педагогическия екип по съответната културно-образователна област, планира, организира и координира на квалификационно-методическа дейност на равнище педагогически екип по учебни предмети (методическо обединение), анализира резултатите от входни и изходни нива на училищно и национално равнище и/или външно оценяване по учебен предмет/предмети, на равнище клас; анализира, обобщава и сравнява резултатите от диагностиката на „вход/изход” и консултира новопостъпили учители.
Колко от учителите могат да изпълняват новите длъжности? Според мен няма и 2% от всички назначени учители! Не може на 30 септември 2009 да си легне учителят и на 1 октомври 2009 да се събуди Старши или Главен учител!
Мария, благодаря за напомнянето , че това е искане на синдикатите, но нали когато имаш насреща си един стойностен опонент в даден спор, без значение на тематиката, е по-трудно да прокарваш идеите си, без да се обосновеш и да ги защитиш.
Аз съм нова в този сайт, но искам да попитам колежката ninarichy от къде взе изискванията за заемане на длъжността "старши" и "главен" учител. Спомням си, че някъде го четох, но после не можах да го намеря никъде. Може би тя е успяла да го запише, преди да изчезне от сайта на Министерството. Ще съм и много благодарна, ако посочи откъде го е взела и как можем да го видим и в друг формат ( аз си го записах от тук, но за мен това не е достатъчно) Благодаря ви предварително
Rozalina, условията (обявлението) за провеждане на вътрешен конкурс за длъжностите "старши" и "главен" учител ги разработих аз по молба на директор на столично училище и прилагайки "Модел на кариерно развитие на учителите".
Както писа MariaD, това е модел от 2007, която синдикатите не приемат:) Но след като в ППЗНП има норма, задължаваща директорите да възложат с доп. споразумение към трудов договор изпълнението на тези длъжности, разработихме правилата за вътрешния конкурс, подготвихме тест (казуси) и въпроси за събеседване, обявихме конкурса и.......от тридесет и няколко учителя (на трудови договори в училището) не се намери нито един да подаде документи за участие в конкурса. Имаше коментари сред учителите, че "за някакви си 50-100 лв. не си заслужава да се гърби човек". След като нямаше нито един учител -кандидат за тези длъжности, директорът звънна в МОН-Дирекция "Квалификация, кариерно развитие и диференцирано заплащане" и зададе въпроса как да изпълни разпоредбата на ППЗНП, след като липсват кандидати, и трябва ли да обяви открит конкурс .Отговорът на някаква експертка беше поразителен - "няма нищо да правите, стоите и чакате".
И така-стоим и чакаме :)
Много ще съм ти задължена (извинявай, но започнах на "ти") ако ми изпратиш и теста, който сте разработили за училището. Искам да съм наясно и подготвена за това, защото моята директорка винаги се допитва до всички възможни колеги и нищо не прави сама, а подозирам, че ще възложи на някой некомпетентен колега да направи теста. При положение, че в решението на Министерски съвет няма обявен тест за "главен учител" подозирам, че може и да отпадне вашата точка за този етап от избора. Днес ще чакаме решението (под № 819) да излезе в Държавен вестник и ще видим какво ще правят нашите директори по този въпрос ( срока е "в три дни след излизане на Решението на Министерски съвет).
И още нещо - имате ли случай при вас, при който колега е с две висши образования - по едното е магистър , а по другото - бакалавър. Ако този човек реши да кандидаства за "главен учител" , кое образование ще е с приоритет - магистърското ( с което в момента няма часове) или бакалавърското. Иначе е с ІІ ПКС.
Много ще бъда благодарна, ако отговориш на въпроса.
Това с двете образования е интересен казус. Не знам доколко е разпространен, но ще си позволя да ви кажа, как се решава във Фламандската част на Белгия (там е изключително рядък). Прироритено се вземат предивд единствено квалификациите, които учителят използва в училище. Т.е. в нашия случай би трябвало да се вземе предвид квалификацията му по дисциплината по която преподава, макар тя да е лично за него по-неблагоприятна от квалификацията, която не използва. Очаквам също така - ако поставите този казус за решаване не МОМН, то да се допита до синдикатите и .... крайното решение да е точно обратното - т.е. да се вземе предвид квалификацията, която училището не използва, но е по-благоприятна за човека сам по себе си.
Мислите ли, че някога и у нас ще стане естествено професионалистите да бъдат възнаграждавани не заради всичките си налични таланти, а заради онези, които реално използват в работата си? На мен ми се иска да доживеем това да изглежда нормално на преобладаващото множество българи.
ПП. Нина, шапка свалям на този директор, с който работите. Заради цялостния му подход към изпълнението на някаква норма в образованието (в случая ППЗНП, но щом го прави в този случай, най-вероятно го пави и във всички останали) . И това се среща по-рядко отколкото е здравословно за образователната ни система. Друга история е смехотворният начин, по който нивата на управление над директора си изпълняват тяхната част от задълженията по прилагането на нормата. Всъщност би било смешно, ако не беше бездънно тъжно.
Лично аз смятам,че щом педагог в Детска ясла може да е старши учител,то и логопеда трябва да се развива кариерно.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи