Според мен директорът трябва да бъде фигура,подходяща за ранга му, сговорчив с колегите, отговорен към тях, учениците и поверения му пост, взискателен, обичащ професията си.В колектива ни обаче вечно има дразги и сплетни. Как ръководството може да парира конфликтите?
Моля споделете какво е адекватното отношение на директора на училище, в което учителите имат непрекъснато конфликти! Как трябва да постъпи той, ако има оплакване от едната страна в конфликт?
Щом е така, значи директорът не си е на мястото!
Един умеятелен ръководител на такава сложна структура като училищния колектив задължително трябва да е добър психолог, организатор, и преди всичко - добър човек, разбира се! Който искрено желае училището му да работи добре.
Разбира се, само с доброта и с дипломи не става, Трябват си и опит, и вродено чувство за справедливост, такт, проницателност...
Според мен - най-малкото в дадената ситуация е директорът да изслуша задължително и двете страни.
После да вземе някакво решение като предложи помирение с компромиси и от двете страни. Защото обикновено и двете носят вина за конфликта. Пък и така всички ще чувстват, че има някаква справедливост, никой не е предпочетен изцяло пред другия.
За голямо мое съжаление няма универсална рецепта за бързо решаване на конфликти в какъвто и да е колектив. Стигнало ли се е до кавги и омраза, положението е изпуснато. В такъв случай, за "потушаване на пожара" може да ви е полезна намесата на един арбитър, "медиатор" - личност с авторитет, която се радва на доверието на всички страни в конфликта.
Ако е позволено да си пожелаем една структура работеща за преодоляването на подобни проблеми по най-безболезнения начин, можем да видим какво правят хората в далечна Канада. Тамошната "Асоциация на учителите" играе и ролята на такъв арбитър. Обикновено създават една "анкетна" комисия по случая, натоварена да изслуша всички страни и да излезне с препоръки или нареждане (зависи от сложността на казуса). Това решение подлежи на обжалване пред постоянна комисия и... така.
Друго, което ми идва на акъла, е тази тема;, в която преди 3 години обсъждахме какви са качествата на един добър училищен директор (по повод организацията на един курс за директори). Там подчертавахме "умението да решава конфликти" и подсказвахме някое друго полезно четиво.
Подкрепям идеята на Павката и на Нина, но повярвайте колкото и медиатори и корективи да бъдат въведени, докато на позицията директор не започне да се гледа като на дейност с много отговорности и задължения,а не място за облагодетелстване, по кокошкарски /извинете за израза/ нищо добро не ни чака, като нация.Единствената ни надежда са онези ентусиасти, като пишещите тук учители и тук там родители, за позитивна промяна.Лошото е, че времето си минава и губим поколения.
Всеки ден общувам с деца и се наслушах на какви ли не абсурди, на които са подложени да търпят от нас, обезумелите възрастни.Колко ли ще продължи това??????
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи