Така наричам предложението на просветния министър частните училища да получат онези 1175 лв, които получават общинските за всяко дете. Открита демагогия, необмислено изказване. Кого сравняваме - ние сме второ качество учители и децата ни са второ качество? Заплатите на учителите в частните училища са в пъти по-големи. Броят на децата в класовете е два пъти по-малък. Условията там - материална база, зелени училища, ски училища, допълнителни дейности - всичко е в пъти по-качествено. Да, родителите им плащат за това. Бедните - те не могат да си го позволят. Разликата е огромна. Сега ето това изказване на г-н министъра я прави още по-голяма. Всички били равни - да, но едни са повече, други по-малко равни. И защо това "равенство" върви с обратен знак, вместо да се подпомагат по-големия брай деца, тези "някакви си" 10-12 милиона лева да отидат в и без това пълните каси на частните училища? Да допълнят средствата до 4000 евро такса? Нима няма за какво друго да бъдат изразходвани? И тези родители били данъкоплатци :) А другите, които са много повече - те не са ли?
Г-н министър, не подкрепям Вашето предложение! Вашата политика е недалновидна и не носи нищо положително!
galina_fr,
Правилно е частните училища да получат ЕДС за учениците, записани в тях. "Парите следват ученика" и не може тези пари да спрат на врата на частното училище:) Образованието до 16 годишна възраст е безплатно (това за мен е поредната управленска глупост-да се обвързва безплатното образование с възрастта, а не с образователната степен!) и за да са равнопоставени учениците (изисквания на Конституцията и ЗЗДискр), частните училища следва да получат държавната субсидия. Искам и друго да сложа на вниманието ти: Договор за обучение между родител и училище! В общинските и държавни училища такъв ЛИПСВА! Родителят в общинското училище не е страна и никой не се интерисува от неговото удовлетворение или мнение ....Родителят в частното училище е фактор, който поставя изисквания и има права! Имам опита като директор на частна професионална гимназия и съм била в "пресата"-родителят изисква, началник на РИО не позволява, а експерта рушвет си иска....:) В едно общинско училище директор се опита да въведе система от правила- за атестация на учителския труд, за подбор на персонал, за контрол на училищната документация, за информиране на родители, за мониторинг на учебния процес и т.н. Резултатът-учителите написаха няколко жалби до Янка Такева и Кастрева срещу директора, който им налагал "тормоз". Последва "наказание" за директора и "ура" за учителите. В частното училище учителите работят на пазарните принцити- търсене и предлагане на качествена образователна услуга в подходяща учебна среда, висок професионализъм и отговорност. В общинското училище принципите са други -директорите разпределят заплати на учителите по % прослужено време, длъжности ( определяни от стажа, а не от професионални качества), а синдикатите са закрила за учители, които на свободния трудов пазар нямат никакви шансове...В общинското училище в центъра стои учителя-той е овластен с участието си в ПС-"специализиран орган" за управление на училището - "решаване на педагогически въпроси"(ППЗНП чл.150) За мен е куриозна ситуацията директор да назначава учители (по КТ) и тези учители колективно да налагат училищни политики, в които родители и ученици са пасивната страна, а директорът е изпълнител на решенията на учителите:) За съжаление в проекта на Закон за образованието няма заложена промяна в тази насока, а напротив-заложена е норма, с която министъра на образованието ще издава правилник за дейността на училищното настоятелсво , а началника на РИО ще го контролира (чл.168) :)) Тази норма е в тотален конфликт с чл.161 -...."независими доброволни сдружения за контрол върху управлението и подпомагането...." и "...организират дейността си като юридически лица с нестопанска цел за осъчествяване на общественополезна дейност и организират дейността си при условията и по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел...."
Но да се върнем на дебата-разумно е действието на г-н Игнатов и трябва да се насърчава равнопоставеността на частните и общинските училища по отношение на държавното финансиране на образованието.
Проблемът с "на кого да поверим парите" полагащи се на ВСЯКО българско дете за ЗАДЪЛЖИТЕЛНО образование ще си намери доброто решение, само ако се намери работещ начин да се гарантира, че:
- поверени на родителите тези пари ще бъдат похарчени единствено и само за образование (уви, дългогодишната практика със социалните помощи от всякакъв вид и най-вече тези за деца, сочат че точно най-бедните и най-нуждаещи се от добро образование семейства намират невъобразими начини да използват финансовата помощ за децата си - за най-разнообразни други нужди)
ИЛИ
- поверени на училището, те покриват ВСИЧКИ разходи за обучението на детето до резултат - базисни нива на 8 ключови компетености (в момента уви, държавата финансира държавните и общинските училища, с колкото си реши, а не - с колкото трябва и изобщо не събира информация за останалите средства, които училищата използват - вкл. безвъзмезден труд в немалки размери, нито сравнява какви резултати постигат децата в разлчините училища с различните бюджети)
Противоречията между публичните и частните училища ЩЕ се премахнат в мига когато на публичните се разреши стопанска дейност и им се даде собствеността върху материалната им база (сега тя е на общината или държавата, а не на училището), ИЛИ частните се превърнат - от търговски дружества в нестопански юридически лица в обществена полза. Докато не се изчисти това противоречие - не е редно да се субсидира частното образование с издръжката на публичното. И двата вида училища трябва да си публикуват годишните отчети и сега и когато се изчисти противоречието помежду им.
Въпросът изобщо не е в 12 млн. лв, които са нужни за тази и 16 млн. за другата година. Въпросът е един от основните въпроси на образователната политика на демократичната държава и е крайно време политиците в образованието или да влязат в час, или за се възползват от възможността да замълчат в ъгъла, щом нямат капацитет да направят поне 1 нещо свястно.
Направо ми спира дъха като чуя за "конкуренция" между училища с 1800 и с 68 ученика (среден брой ученици в 1 сега ществуващо частно училище по данни на Асоциацията им). Като в първите и учебният процес е 1/2 по-къс от във вторите. Какво точно е значението на понятието "конкуренция" в случая, че нещо ми се губи?
Откъде се пръкват такива "мислители", просто не знам. Май само по разклоните на родните пътища ги има, ама пусто като нямам кола и не пътувам достатъчно, така ще си умра изненадана.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи