Възпроизвеждам тук какво си "казахме" с Ани Ананиева в имейли.
# | от ananan на 30 Октомври 2011, 13:32 Драги Павка! Ха кажи сега пак, че нямало смисъл да се ходи в МОМН! Виж какво става само дни след вашето /нашето посещение и набиване в чиновническите глави на Модела за Местен Управителен Съвет в училището! Убедена съм, че не е случайно! И че връзка между вашата среща и това решение има! И така променяме нещата, Господи! Много се гордея с вас! Сърдечни поздрави, а:)ни
Като чета проекта на Закон за държавния бюджет за 2012 виждам как финансовия министър дописва Закона за народната просвета и определя финансовото поведение на образователния министър, общинските структури и директорите( § 46-§ 49) - http://www.minfin.bg/document/9963:4 Дори със Закона за бюджета се проеменя Закона за народната просвета J :
Дори със Закона за бюджета се проеменя Закона за народната просвета
§ 82. В Закона за народната просвета (обн., ДВ, бр. 86 от 1991 г.; изм., бр. 90 от 1996 г.; изм. и доп., бр. 36 от 1998 г.; доп., бр. 124 от 1998 г.; изм., бр. 153 от 1998 г., бр. 67 и 68 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 90 и 95 от 2002 г., бр. 29 от 2003 г.; изм., бр. 71 от 2003 г.; доп., бр. 86 и 114 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 40 от 2004 г.; изм., бр. 28, 94, 103 и 105 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 41 и 105 от 2006 г.; изм., бр. 113 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 50 от 2008 г.; доп., бр. 35 от 2009 г.; изм., бр. 36 и 74 от 2009 г.; изм. и доп., бр. 50 и 78 от 2010 г.; доп., бр. 9 от 2011 г.; изм., бр. 23 от 2011 г.) се създава чл. 40б:
„Чл. 40б. (1) При изпълнение на служебните задължения лицата от педагогическият
персонал в детските градини, училищата и обслужващите звена имат право на
представително облекло за всяка календарна година при условия и по ред, определени в наредба на министъра на образованието, младежта и науката, съгласувано с министъра на финансите.
(2) Средствата за представителното облекло на педагогическия персонал се осигуряват от съответния бюджет на детската градина, училището или обслужващото звено.”
Предполагам, че нов закон за образованието няма да има и през 2012 г.
Ти би ли гласувал за Иванка Иванова (името измислям!), за която знаеш, че е "много добър специалист с дългогодишен опит"? Или по-скоро би гласувал за съседката, която познаваш добре, и знаеш, че е счетоводител и любяща майка на 2 деца?
И така, гаранцията МУБ да не се изроди до сегашните РИО или Отдел "Образование" на Общината е твоят глас за човек, когото познаваш (В квартала или малкия град се познаваме всички. Знаем кой каква кола кара, мърляв ли е или чист, симпатяга ли е или темерут, зает човек ли е или е безделник, или бивш учител, или "бивш" генерал, синдикалист или работодател, частник или чиновник), и непрекъснатият ти контакт с него. Има и а) законово задължение МУБ да приема и третира подобаващо петиции на обслужваните, и б) процедура за озоваване на съветник, освен автоматичното отстраняване на съветник с необявен "конфликт на интереси".
Убедих ли те, Zoso, или да продължавам с доводите?
Друг досаден въпрос, който само на пръв поглед е дребен - хората в МУБ получават ли или не възнаграждение/компенсация за загубено възнаграждение след като поемат изборната длъжност, за работата си в качеството на членове на МУБ по време на мандата?
MariaD wrote : Ако МУБ ще носи отговоността за училищните финанси и в него решенията ще вземат членовете на ОС - то те ще са и отгворните хора за инциденти, грешки и дефицити.
MariaD wrote: И кой ще е възложителят - местната или централната власт?
Май ще трябва като ги изберат да подписват "договори за управление", а не обикновени "граждански договори".
... училището като юридическо лице притежава само таланта на учителите си. Всичко останало в училище е ...
Контролът върви така:
1.МинФин гледа на тримесечие какво правят общините с парите за функция образвоание. Превежда им някои части от тях на 2 транша (ЕРС), а някои на 4 (транспот, храна и др. добавки извън ЕРС).
2. Общината гледа ежемесечно какво прави директора с парите и му превежда субсидията на траншове - най-разпространената честота - на 3 месеца. Повечето общини са си определили и други "парапети" - за плащания на определени разходи - общината трябва да бъде изрично питана и дава разрешение в писмен вид - без него плащането не минава. Друга хитрина за "централизация" - общината събира училища и им обявава, че ще направи търг за консумативи, за да постигне по-изгодна цена - и училищата загубват способността си сами да си избират доставчици.
3. Директорът си има счетоводител/касиер. Сам си прави бюджета във форма, която е определена от Мин фин за т.нар. "бюджетни предприятия" - сиреч публичните институции, но които основната част от финансите им са от ДБ . 99,9% от директорите не си дават труда обясняват нито на учителите, още по-малко на родителите какъв е бюджета, защо е такъв, какво позволява и какво не позволява този бюджет да се случи в училището защото... НЕ СА ЗАДЪЛЖЕНИ от никоя съществуваща норма да информират други хора освен по-визшестоящите от тях разпоредители с бюджетни средства.
ПП. От гледна точка на общините - въвеждането на МУБ е "централизация" = държавата ги въвежда и им дава ресурсите, които преди е е давала на общината. Най-иновативните форми за убеждаване и обяснение ще трябва да измислим, за да се подготви такава промяна.
Само, за да събера на едно място всичката информация за бъдещата ми статия, лепвам тук този текст от министерската Концепция публикувана в сайта на МОМН на 22.03.2011 г. Доколкото разбрах "от първа ръка", работещите по техния вариант за нов закон ще се придържат към заявените там принципи. Подчертавам знаковите моменти.
7.7. Участие на родителите и местната общност Родителите (настойниците) са пълноправни партньори на детската градина и училището в процеса на образование и възпитание на децата и учениците. Законът предвижда участие на представители на родителската общност и на органите на местното самоуправление в управлението на училището и детската градина. Прави се съществена стъпка към създаване на условия за сплотени, действени и демократично функциониращи общности в детската градина и училището чрез изграждане във всички училища и детски градини на Обществен съвет със следните права: - утвърждава предложената от Педагогическия съвет (ПС) стратегия за развитие на образователната институция и отчета за нейното изпълнение; - одобрява и връща със становище разпределението на бюджета по дейности и размера на капиталовите разходи на образователната институция, както и отчета за изпълнението му; - участва в атестацията на директора; - въз основа на резултатите от училищната самооценка, външното оценяване и инспектирането на училището предлага политики и мерки за подобряване на качеството. Общественият съвет към училището се формира на принципа на легитимно представителство на заинтересованите страни и включва представители на родителите и общината. В обществения съвет на професионалните училища се включват и представители на бизнеса. С право на съвещателен глас в работата на Обществения съвет участват задължително избран на Общо събрание представител на персонала на институцията, на ученическото самоуправление и на Регионалното управление на образованието. За участие в заседания на обществения съвет могат да бъдат канени и експерти, представители на местната общественост, синдикати, НПО, бизнес и др. Член на обществения съвет не може да гласува по въпроси, по които е в конфликт на интереси. Родителите могат да участват в училищния живот и чрез организационната форма на училищните настоятелства, като законът ясно ще разграничи функциите на Обществения съвет и настоятелствата.
Родителите (настойниците) са пълноправни партньори на детската градина и училището в процеса на образование и възпитание на децата и учениците.
Законът предвижда участие на представители на родителската общност и на органите на местното самоуправление в управлението на училището и детската градина. Прави се съществена стъпка към създаване на условия за сплотени, действени и демократично функциониращи общности в детската градина и училището чрез изграждане във всички училища и детски градини на Обществен съвет със следните права:
- утвърждава предложената от Педагогическия съвет (ПС) стратегия за развитие на образователната институция и отчета за нейното изпълнение; - одобрява и връща със становище разпределението на бюджета по дейности и размера на капиталовите разходи на образователната институция, както и отчета за изпълнението му; - участва в атестацията на директора; - въз основа на резултатите от училищната самооценка, външното оценяване и инспектирането на училището предлага политики и мерки за подобряване на качеството.
Общественият съвет към училището се формира на принципа на легитимно представителство на заинтересованите страни и включва представители на родителите и общината. В обществения съвет на професионалните училища се включват и представители на бизнеса.
С право на съвещателен глас в работата на Обществения съвет участват задължително избран на Общо събрание представител на персонала на институцията, на ученическото самоуправление и на Регионалното управление на образованието.
За участие в заседания на обществения съвет могат да бъдат канени и експерти, представители на местната общественост, синдикати, НПО, бизнес и др.
Член на обществения съвет не може да гласува по въпроси, по които е в конфликт на интереси.
Родителите могат да участват в училищния живот и чрез организационната форма на училищните настоятелства, като законът ясно ще разграничи функциите на Обществения съвет и настоятелствата.
Мерси на Дочка за тръсенето на още форми на децентрализация.
Аз лично все още продължавам мисля ,че такава която се фокусира върху автономията на училищната общност е по-подходяща в следващите 10-15 години, докато стане ясно дали ще имаме и на какво ще прилича националната икономика, която определя в решаваща степен движенията награжданите напред назад из страната и вън и вътре от нея.
.
Мария написа : ... докато стане ясно дали ще имаме и на какво ще прилича националната икономика, която определя в решаваща степен движенията награжданите напред назад из страната и вън и вътре от нея.
Доче,
Виж какво отговорих на питането, отправено от Zoso на 31.10.2011 г. Това е класически въпрос.
С две думи само (че нямам много време сега) територията не е много обширна, ами е обширна дотолкова, доколкото хората да се познават един друг. Кой подбира кандидатите за съветници - хората на изборни позиции? Подават кандидатурите си сами на секретаря на МУБ (в закона ан Алберта го пише).
Гаранции за избор на "най-добрите" законът не дава. Казва кои не могат да се кандидатират и оставя в ръцете на избирателите да решават. В най-лошия случай нещата остават както са били до момента. Но това е само в най-лошия случай! Решават за добро или лошо хората обслужвани от този МУБ.
Има и механизми за отзоваване на съветник в борда, за петиции, за сигнали до министъра за конфликт на интереси и автоматично спиране на "инвеститорски" операции на МУБ. Освен това са предвидени сигнали до професионалната организация на учителите "Асоциация на учителите" по дисциплинарни въпроси и конфликти с въвлечен учител.
Съветниците в МУБ са отговорни и по закона за търговските дружества. Ще рече, че при парични злоупотреби отиват в затвора. :)
В далечна канадска Алберта разните Бордове са създали асоциация, която да помага на всичките си членове с консултации (и да дава информация на всички търсещи) по най-важните въпроси на управлението на училищата под юрисдикцията им. Ето тук чудесната публикация от 63 страници (на английски), представяща дейността на Асоциация на Училищните Бордове на Алберта. Съдържанието й е...
Каква работа вършат училищните бордове Какво ще се случи на първото събрание на вашия училищен борд Плащане за общо образование Законови промени, касаещи училищните бордове История на общото образование в Алберта Речник на съкращенията Речник на термините Кой кой е в образованието Най-често задавани въпроси – относно законовите положения:
От къде черпи легитимност бордът на училищните съветници? Какви правомощия дава „Закон за училището“ на борда? Какви правомощия и при какви условия могат да бъдат прехвърляни от борда на трети лица? Какво е „заседание при разследване на училищния борд“? Какво да правя, ако познавам човек, желаещ да обжалва едно решение на училищния борд? Има ли формалности, които трябва да спазваме на заседанията на борда? Заседанията на борда и заседанията при разследване на борда публични ли са? Какво става, когато някаква част от информацията не бива да става публично достояние?
Приятно четене!
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи