... хиляда, милион, билион, единица, стотица, деветка, десетка?
Или казано по друг начин - това е поредният езиков проблем, който не ми дава мира, защото не мога да си обясня несъответствието между правилото и споменатите думи.
В ІV клас изучаваме числителните имена, за които накратко ще припомня, че с тях се означава броят, количеството на предметите (това са числителни бройни) или поредното им място в дадена група (числителни редни).
В учебниците е дадено следното правило за числителните бройни имена:След като ясно се казва, че числителните бройни нямат род (с изключение на един, една, едно; два, две) и число (с изключение на един, едни), какви думи са хиляда, милион, билион, единица, стотица, деветка, десетка? Те назовават количество все пак. Ако са числителни бройни, значи – според ясно формулираното правило - нямат число, но това не е така, тъй като можем да ги превърнем в множествено число: хиляди, милиони, билиони, единици, стотици, деветки, десетки. След като те имат число, значи не са числителни бройни. Но какви са те като част на речта в такъв случай? Ще се радвам, ако някой помогне да се разясни въпроса :)
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи