При нас стигнахме да няколко идеи:
Друг проблем - как процедираме при изгонените от час ученици? Кой ги поема до края на часа?
Да дежури с дежурния учител в междучасието. Неподходящо за много малки ученици. Иначе много помага да се погледне отстрани високото напрежение, което настава като трябва децата да си освободят енергията и там където знам, че го правят.
Да почиства и подрежда книгите в библиотеката (ако все още има такава в училище, на много места вече няма).
Да помага на възпитателя в занималнята (ако има такава) или да се занимава индивидуално с деца (помощ по предмет, който му е силен) - това е малко софистицирано наказание и става само за ученици, които имат инцидентни отклонения, но като цяло имат таланти и успехи.
Да организира избори за ученически съвет. ;-)))))))
Питащ
Изчерпахте ли възможностите на ПООЩРЕНИЯТА?
Няколко предложения:
Димитър, а би ли предложил своя "весела" интерпретация и на вече съществуващите ТРИ санкции за ученици:
Предлагам ви да питате самите ученици, как да бъдат наказвани за провиненията си.
Внимание! Важно е да им дадете време и да им осигурете място, където да дискутират. Най-добре е да съберете и малките и големите заедно. Наблюдавайте ги и ги слушайте, но не им се месете (освен за предотвратяване на някакво насилие). Правете си изводите.
Сигурен съм, че ще се очудите колко са адекватни децата.
Освен това (и без да имам претенции да зная дали правилникът го позволява) можете да предвидите в правилника на училището наказанието да бъде определено от общо събрание на учители и ученици. Ако това ви изглежда прекалено смело, знайте, че най-хубавите училища по света (по мнението на всички участващи в училищния живот!) действат точно на този принцип. Техният опит е нещо много ценно и е голяма тема, по която ще започнем дискуся скоро.
Аз съм питала. Освен гореизброените от имаше още и "да чистят тоалетните". Учениците бяха тийнейджъри. От София. Където децата свъръзват най-малко възможности за правене на нещо с училище. Според мен.
Питайте децата как да опазите изгонените.
Питайте ДЕЦАТА. Говорете им. Натоварете ги с отговорност!
Питайте онези ученици, на които буйният пречи. ПИТАЙТЕ ГИ, за Бога!
По-рано бяхте във ваканция. Само 1-2 директори знам, че опитаха преди да се разотидат учителите през юли да направят някакви представяния на предстоящите промени и обсъждания. И още 1-2 които използваха последните 10 дни, за да работят с учителите по въпроса задълбочено. Няколоко десетки вече разбрах, че търсят готов модел, който да взаимстват, защото нямат време.
Идея: 15 септември освен тържествата може да се направи и ден за обсъждане на новия правилник или на промените в правилника. Така на 16-ти класните ще могат да обобщят всички предложения на учениците и тези на родителите на малките ученици (където има такива, обикновено идват с децата в първия ден)
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи