Познавам 10 - 12 думи, които не се прегласяват, когато са в множествено число: люляк – люляци / орляк – орляци / поляна – поляни / тояга – тояги /кафяв – кафяви и т.н., но често съм срещал при думите "вял" и "свят", да се слага формата за множествено число "вели" и "свети". Ако има и други подобни спорни случаи, ще се радвам да науча повече за тях.
.
queen_blunder wrote : В Нов правописен речник на българския език на БАН се посочва "вяли", а не "вели", която дума, според мен, не съществува. В същия речник при думата "свят" откривам също само форма за непроменливо "я" - "святи". "Свети" не е правилна.
Благодаря и аз така предполагах, за съжаление на много места се изписва "свети за нас места", все едно че са крушки и светят...
Естествено изписваме и изговаряме „светѝте братя Кирил и Методий”, да речем, но ако ударението е на първата сричка, тогава не го приемам за правилно
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи