Това е специална форма за множествено число с окончание -а, -я на съществителните от мъжки род за не-лица.
Употребява се след числителните бройни и след някои наречия за количество, като колко, няколко, толкова и др.: два коня, десет автомобила, няколко броя.
Бройната форма не се употребява след съществителни, означаващи количество: стотици левове, а не стотици лева; една дузина чинове, а не една дузина чина; милиони долари, а не милиони долара.
Грешки се допускат и в някои случаи като следните: три от най-големите градове, а не града; два от верните отговори, а не отговора.
При съществителни имена за лица се употребява обикновената, а не бройната форма. Правилно е двама ученици, а не двама ученика; петима футболисти, а не петима футболиста; двайсет шампиони, а не двайсет шампиона.
ВНИМАНИЕ: Непостоянното ъ не изпада при образуване на бройната форма за разлика от обикновената форма за множествено число, сравни два чехъла и много чехли; шест компютъра и много компютри.
_______________________________
Източник: Речник на българския език, Авт. Р. Станчева, Т. Александрова, А. Иванов. С.: Наука и изкуство, 1997.
В отговор на написаното по повод кратък и пълен член:
Може правилото да не се спазва от разни хора, било то в Западна или Източна България, но съществува! И няма да го цитирам само защото нямам никаква граматика под ръка и не искам да рискувам да допусна някоя грешка, но в писмения език си съществува и си се използва (от грамотните), защото в крайна сметка КНИЖОВНИЯТ ЕЗИК е както казваш КОМПРОМИС между диалектите.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи