Предлагам на вниманието ви изискванията в общинско начално училище в щата Илинойс за успешно завършване на детска градина и първи клас.
Уточнения: 1.учебната година е разделена на три учебни срока;2.цифрови оценки не съществуват - децата се оценяват по следните 3 нива на усвояване на материала: --ДП - което означава "Демонстрира постоянно" и показва, че детето полага непрекъснати усилия в изучаването на дадения предмет; отговаря на оценка "Отличен (6)"
--П - съкращение от "Прогрес" - означава, че детето има положително развитие при усвояване на дадения предмет
--ИЗ - съкращението означава "Има затруднения" при усвояване на материала и по-скоро алармира родителите, отколкото да поставя оценка в цифрови измерения. Подразбира се, че ако родителите навреме обърнат внимание, детето ще "влезе в релси" и ще започне да получава оценки ДП и П :).
T.e. в началното училище не се използва дори оценяването с букви (А+/-, B, C...), което е било поначало въведено, за да не се травмират децата от категоричността на цифровата оценка.
В оценката се набляга повече на старанието и усилията, които полага всяко дете; съществува увереност, че повечето деца биха се справили с нивото на трудност - т.е. че повечето деца са достатъчно интелигентни да усвоят това, което се изисква от тях.
Ето и конкретните годишни доклади. Срещу всяко умение има три оценки (отбелязвани със съкращенията ДП, П, ИЗ) съответно за всеки триместър. За краткост тук графа за оценките не е дадена.
Предучилищна група - учебна година - от 23 август до 5 юни;5 учебни дни седмично от 8,30 до 11,30 часа.
Възраст на децата при започване - 5 години
Изисквания при завършване на предучилищна група
1. Трудови навици --слуша внимателно--спазва указанията--следва поставената задача, без да се разсейва--демонстрира усилия--показва отговорност
2. Социално-емоционални навици--сътрудничи си с останалите--отзивчиво е--следва правила и процедури--показва, че може да се контролира--пристъпва към работата си с увереност--държи се вежливо и почтително
3. Развитие на устната реч--слуша приказки и разкази--изразява се ясно--участва в дискусиите в клас
4. Писане и четене--развива умение да разпознава звуковете--разбира идеята за писане на печатни букви--различава буквите от азбуката--умение да показва коя буква съответства на даден звук--използва знанията си, за да пише думи
5. Математика--различава и сравнява геометрични фигури--различава, описва и създава повтарящи се модели (напр. кръг, триъгълник, квадрат, кръг, триъгълник....)--различава, сортира и класифицира предмети--брои предмети от 1 до 20--различава числата от 1 до 20--прилага и обяснява стратегиите, които използва, за да разрешава проблеми
6. Социални науки--разбира значението на думата "наука"--разбира значението на термина "социални науки"
7. Умения за ръкопис--държи молив правилно--пише първото си име вярно--пише букви и цифри
8.Специални предмети - музика и физическо възпитание--участва активно
Забележка: от тази учебна година часовете за предучилищна група се увеличават двойно - от 8,30 до 15,00 часа. Това неминуемо ще увеличи и изискванията на изходното ниво.
Първи клас - учебна година - от 23 август до 11 юни;5 учебни дни седмично от 8,30 до 15,00 часа
Възраст на децата при започване - 6 години
Изисквания при завършване на първи клас
1. Четене--различава съгласните букви--различава кратки гласни--различава дълги гласни--разпознава думите за учене наизуст *--прилага фонетичните правила--чете гладко и изразително--активно участва в четенето--завършва поставени задачи--полага усилия
2.Езиково изкуство--ясно изразява идеите си устно--използва главна буква в началото на изречението--използва правилно пунктуацията--пише пълни изречения--пише буквите правилно **--пише четливо и спретнато--завършва поставените задачи --полага усилия
3. Математика--разбира понятия от геометрията--разбира понятието "събиране"--разбира понятието "изваждане"--разбира мястото на десетици и единици--чете и разбира модели--демонстрира усет към цифрите--разбира и решава задачи, зададени с думи--пише числата правилно--брои по 2 до 100--брои по 5 до 100--брои по 10 до 100--познава часовника--познава имената и стойността на монетите--завършва зададените задачи
4. Наука--разбира основни понятия в науките, изучаващи живота, Земята и физичните закони--участва активно в дискусии
5. Социални науки--разбира основните понятия--участва в решаване на проблеми в клас
6. Изкуство--познава основните понятия--полага усилия--използва правилно различните материали
7. Музика--пеене--ритъм--инструменти--участие в дейностите в час
8. Физическо възпитание--индивидуални занимания--групови занимания--умение да сътрудничи в отбор--поведение/усилие
9. Трудови навици--работи самостоятелно--спазва указания--слуша внимателно--работи добре в група--отнася се възпитано със съучениците си в час--показва организаторски умения--уважава училищните правила--държи се възпитано и почтително --показва самоконтрол
* По американската система на обучение по четене много от кратките думи като the, name, they, school......се учат наизуст, най-често като се поставят по 5-10 от тях на видно място и после се дават за домашно за учене вкъщи.
** Както забелязвате, съществува изискване за правилно писане на буквите, не на думите. За мен като преподавател по български език, свикнала непрекъснато да поправям правописни грешки, беше огромен шок осъзнаването, че в първи клас тук на децата се позволява да грешат. Т.е. по-важна е идеята, която детето е изразило писмено, а не правописът. Всеки петък децата имат мини-тест по английски - пишат 5 от по-трудните думи. За цялата година дъщеря ми имаше грешка само в една дума. И същевременно, когато пише съчинение, допуска грешки в същите тези думи. Помолих учителката за обяснение. Тя каза, че е нормално децата да са съсредоточени на теста и да не грешат, но когато изразяват мислите си, не обръщат внимание на правописа, а на това, за което пишат.
Затова се оценява не толкова правописът, колкото непрекъснатото полагане на усилия и умението на детето да се изразява правилно (може би има смисъл в това, защото в много от английските думи няма фонетично съответствие, пишат се много по-различно, отколкото звучат).Най-важното е, че така не се убива детското желание за учене - никой, най-вече децата, не обича да се забелязват само грешките му...
Благодаря Ви!
Макар и да не е съвсем по темата, искам да споделя нещо, което коментарът на Ika засяга.
А именно - как родителите тук са принуждавани да се явят на родителска среща.
Като учител добре си спомням как карахме учениците да пишат в бележниците си съобщение за род.среща, родителят го разписваше и не се вясваше. И класната си говори в почти празната стая, където са родителите само на успяващите ученици. Които хич не се интересуват от успеха и поведението на неуспяващите...
Тук се канят 2 от родителите по желание за помощник на учителката. Те се обаждат на всеки родител за всяка от двете род. срещи и го питат в колко часа може да иде в училище в един от двата дни, в които се провежда срещата. Всеки казва кога му е удобно и получава час, а след няколко дни - и писмо в пощата за напомняне. В това писмо отново се изказва благодарност от учителката за съдействието, така че човек трябва да е страшно дебелокож, за да не отиде. В училище този родител говори с учителката на детето си насаме. Може да задава въпроси и да получи реалната оценка за поведението и успеха на детето си, защото срещата е наистина родителско-учителска - на четири очи. Всеки от останалите учители, който има да каже нещо много добро или много лошо за детето, знае кога родителят има запазен час, и също се среща с него. Срещата тре 10-15 мин., но е много ефективна. След това идва ред на следващия родител...Най-често се явяват поне 98% от родителите, и така те поне няма да имат моралното право да се преструват на изненадани, ако са предупредени и не са взели мерки за успеваемостта или поведението на детето си, и то "внезапно" и "без нищо да е направило" получи предупреждение за наказание.На тези срещи се връчват и докладите, които съм превела по-горе, така че родителят вижда веднага каква е ситуацията. Наистина е много ефективно, и не отнема толкова много време - за час при добра организация учителката може да разговаря с 5-6 родители.
Като чета доста учители следят и коментират темите ти и има защо!Дано се подобрят нещата и у нас по-скоро.
Не знам дали изобщо нашето образование е готово за промени (камо ли пък толкова радикални промени като замяна на цифровите оценки в начален курс с буквени). Вероятно и много от учителите биха протестирали срещу такава идея.
Много пъти съм казвала, че за мен значение имат няколко неща: ефективност на учебния процес (наученото да се усвои и запомни; и да се използва от ученика възможно най-дълго през живота му); информацията да е достъпно поднесена в зависимост от възрастта; и заинтересованост на самия ученик към ученето.
И едно от трите да липсва, обучението става безпредметно - "учене заради самото учене", или както се изрази Shelly - образованието се превръща във "възпитаване на невротици и обучение на папагали."
От известно време ми се иска да помоля неодобрилите публикацията ми да обосноват мнението си. По принцип за конкурса минусите няма да се зачетат, ако не са обосновани; но мен наистина ме интересува точно защо някой не е сметнал нещо (не само конкретно моите текстове) за полезно. И изобщо нямаше да повдигам тоя въпрос, но ми прави впечатление нещо, за което и други хора в общността говореха - а именно - анонимните критикуващи.
Това мълчаливо неодобрение не помага на никого.Всички пишещи в общността отделят от времето си, за да споделят нещо; движени от желанието за промяна, от желанието да са полезни, или просто да направят другите съпричастни.Усилията на тези автори заслужават критика с лице.
Текстовете им не винаги са идеални, но усилията им са реални. Времето, което са отделили, за да напишат постовете си, е реално.
Не се изисква кой знае колко време или усилие да натиснеш бутона за неодобрение, особено когато си анонимен.
Малко касничко май прочетох това ,но няма значение плюсче и от мен аз също ще го прочета на колежките си и ще го изпратя и на учителкатана моите деца ,които бяха първи клас,все пак си оставаме с вързани ръце от ДОИ, но ние знаем как да постигнем нещата .Според мен не е хубаво това ,че ги натоварваме прекаалено много от прекалено ранна възраст!За жалост много от нещата в нашата държава са доста тромави!Ние продължаваме да дерзаем и да се борим!
Aklim,
Благодаря! Изобщо не е късно - конкурсът продължава до ноември и дотогава се надявам да се стигне до единна концепция за образованието ни. Няма да се уморя да повтарям, че това прекалено натоварване от най-ранна възраст е не само безсмислено, но и вредно. Защото невротизира децата и ги отвращава от ученето.
Благодаря за розата! Това е любимото ми цвете!
Надявам се наистина да съм била полезна; мисля, че е много важно да се проумee, че различните възрасти на детето изискват различен подход и акценти.
Нека не третираме 5,6,7-годишните като малки възрастни. Имам чувството, че в стремежа си да им дадем повече знания им отнемаме въздуха. Желанието за учене. А насила хубост не става; насила можеш само да вземеш, но не и да дадеш.
Ела, материалът е много полезен за мен. Наистина е важно децата да не се стресират и да научат много в училище. Ще исползвам публикуваното от теб, за да стимулирам собственото си дете, а също ще споделя и с учителките от детската градина.
Благодаря ти за споделените мисли с нас!
Нямате права да коментирате тази публикация.
всички ключови думи