Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Нека поясня нещо много важно - Народната просвета не е само педагогика!За всеобща мъка педагозите трябва да са и психолози, и организатори, и администратори, т.е. да са супер-жени и супер-мъже. Ще разглеждаме цялата система, защото цялата система е тази, която върви трудно. Значи елементите на анализа са много и са разнообразни! И за да опростим работата си (и да избегнем "смесването на ябълките с крушите"!), трябва да разглеждаме ОТДЕЛНО следните неща: 1. Организационната структура на системата като цяло и на училищата - играчи и иерархия, 2. Механизмите за взаимодействие м/у компонентите на цялата система и на звената й, т.е механизмите за планиране, изпълнение, контрол/ мотивация, корекция и отново планране и т.н.Това е рамката на анализа.Веднъж изяснена рамката, ще я напълним "лесно" със съдържание.Кръгчето на ЮНЕСКО е именно една рамка. Дейте да видим дали имаме една стройна рамка, преди да започнем да обсъждаме характеристиките на елементите.Твоите 3 страни на взаимодействие, Куини, без съмнение са важни характеристики на учебния процес. Те попадат в "килийката" Процеси, или в центъра - Обучение и възпитание, ако преименуваме Процеси в Съпътстващи процеси и Обучение в Обучение и възпитание_____________________________________Я да видя дали пресъздавам точно идеята ти за взаимодействие между учител и ученик -->
_____________________________________Ето че ме осенява една идеа: дали да не поставим в центъра на анализа училището? Едно училище. То е живият организъм, който произвежда или не знания и умения. Или бъркам?От всичко това, което споделяте за "своето" училище разбирам, че от училище до училище в България има огромна разлика. При всички положения някъде трябва да отворим приказка и за най-добрите практики. (Съжалявам за нескопосания превод на английското best practicies, но ако имате друг подходящ термин, давайте го насам.)
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!