Предишните легенди ги "преписах" от една стара тетрадка...Забравила съм вече откъде са...А долу написаните - срещнах ги някъде из нета...
Невен
Името му на български означава буквално „не вехна“ (диал. „не вена“).
Карамфил
Карамфил Наричат го "цвете на Юпитер". В древен Рим с него кичели главите на победителите в състезанията. Арабите пък извличали от него лечебни есенции. А затворниците в Европа ползвали листенцата му за тайни послания.
Кактус
Не можах да го подмина!!!
Еделвайс
Ако се изкачите на най-високите върхове на Пирин планина, или на връх Мазалат на Стара планина, из пукнатините на стръмните и непристъпни зъбери може би ще намерите едно нежно, мъхесто цвете-еделвайса. Този съсед на орлите разкрива своята красота и свежест само пред най-опитните и смели туристи. Затова еделвайса е станал символ на туризма.
За пръв път еделвайса е бил открит у нас от ботаника Иван Урумов през 1896 г. в Троянския балкан на "Козята стена". Овчарите го наричали "балканска звезда". В Пирин е бил намерен през 1909 г. от градинаря-ботаник Й. Келерел.
Еделвайсът се изсушава и използва за украса, тъй като запазва красотата си дълго време. Може да се отглежда и в саксии. Расте върху варовити почви. Пчелите го обичат, макар да го намират рядко. Цветовете му се използват в медицината.
Поради безразборното бране на цветето еделвайс има опасност да изчезне от нашите планини, затова късането му е забранено със закон.
И къде на Цветница без живко-здравко!?!?
Здравец
...............
В ушите ми звучи....за невена-балада или Теодосии Спасов, за карамфила- "Карамфило, фил, фило, моме..." или балада-инструментал, за еделвайса-или българската песен за еделвайса, или песен, в която се пее за Пирин,или планинарска песен, нали се сещаш...."Айларипиии", за кактуса-Ричи Блекмор,за здравеца-или Теодосий, или българска народна песен, в която се споменава здравеца...
Хайде сега приятна работа!!! Усмивка и намигане!!!
За всички колеги с имена на цветя!!!!.....са другите легенди.
Глухарче, радикаРазпростронение. Из ливади, пасища, паркове, градини, стари посеви, край пътища, в цялата страна.Описание. Многогодишно тревисто растение със силно скъсено стъбло и добре развит вретеновидно задебелен корен. Листата са разположени във формата на розетка. Стъблото е голо и кухо, високо до 30 см. завършващо с едра цветна кошничка. Всички цветове са златистожълти, езичести. Семената са вретеновидно, снабдени с хвърчила.Използваема част. Цялото растение заедно с корените или само корените. Цялото растение се събира малко преди цъвтежа или по време на цъвтежа – май, август. Суши се на сянка. Добре изсушеното растение има зелен цвят на листата със слаб виолетов оттенък, светло – до тъмнокафяв цвят на корените, без миризма и има слабо горчив вкус.
Рада----Радика????
Легенда за маргариткатаСпоред стара християнска легенда Божията майка дала на малкия Исус остатъци от ленено платно да си играе. С ножица момчето изрязало малки цветенца, които разпръснало по поляната около къщата. И въпреки, че било още студено, те се превърнали в малки цветчета, носещи радост на хората.
Тук прочетох нещо, което си заслужаваше четенето....Припомних си го, по-точно.
Чували сте за кърпикожуха, нали?
Прекрасни "цветни" легенди ! Сега без да се смеете -познавам семейство, в което мъжът се казва МАЛИН, а жената-ЯГОДА... /фамилията не помня/.Лятото на приятелка синът й ЗДРАВКО се ожени за ТЕМЕНУЖКА.Въобще ще се празнува Цветница от половин България.И все пак по-добре имена на цветя, отколкото имена от филмови сериали та и чуждоземни.
Във връзка с цветята : В групата си имам дете на име ЕРИКА/в заблуда съм била, че тово е чуждоземно име или от ЕРИК -"Дързост и красота"/.Та миналата година разбрах, че и тя празнува на Цветница.Знае ли някой нещо повече за това цвете.Ще разкажа и на децата.Едва ли самото дете си "познава името"
Далиите кактус са с най – разнообразни форми и цветове. Далиите джуджета са кралиците на лятната градина. Далиите помпони са идеални за огромни букети. Откъснете ги вечерта, когато още не са се разтворили.
Далията е известна у нас и като гергина. Тя е била популярна още през XVI в. Най-напред се е отглеждала като декоративно растение из мексиканските градини. През XVI в. обаче мореплаватели я пренесли в Европа, където станала истински хит.
Едни от най-големите градини за отглеждане на далии са в Хамбург. Най-прочутата от тях разполага с 1000 декара. Открита е преди 82 години. Тогавашният директор Фердинанд Тутенберг засажда първото цвете като част от голям парк, който замисля да създаде в центъра на града. Оттогава изобилието от цветя се обогатява непрекъснато. Днес те наброяват 12 000 от 261 сорта.
Как да я подмина далията, като съм Далето!?!?!?
Ериката е дала името на голямото растително семейство Ерикови (Ericaceae).
Незабравка
По цял свят милите и трогателни незабравки красят пролетните градини. Различните народи разказват своите легенди за тях, но всички те са свързани с верността и скъпите спомени.
Незабравка! Това е прелестно цвете на влажните места, наричано на латински “мише ушенце”. Всички легенди за произхода му говорят за това, че то е символ на паметта за другия, при раздяла на влюбените. Освен това нейния небесно син цвят символизира безкрайното пространство, обиталище на безсмъртните души и напомня за Бога.
Народните вярвания твърдят, че венче изплетено от незабравки и положено на главата на любимия, ще го привърже за цял живот. В България се срещат момичета с името Незабравка.
Цветчетата на незабравката са дребни, обагрени в светло синьо, с жълто око, но се срещат и светло розови и бели незабравки.
Незабравка!!! Не ме забравяй-това е нейното послание до всеки, който се докосне до нея....
Уникалният родопски силивряк, емблемата на Родопите....
Нямате права да коментирате тази публикация.
всички ключови думи