Не се притеснявайте за равнището на развитието на речта на племеника Ви – все пак детето е на три години. Най-вероятно той се „заиграва“ с вас, а в тази ситуация е препоръчително да мотивирате по-убедително дейността, която предлагате на детето да извърши. Подчертавам по-убедително за детето, а не за Вас. Инструкцията, която използвате за поставяне на задачата е подходяща със сигуност за училищна среда и за 5-7- годишни деца. Така че пробвайте да мотивирате през любим за детето персонаж. Например: Мечо иска да му помогнеш да нареди…. и т.н. При три годишните деца, а особено при момчетата, в тази възраст, водеща продължава да бъде предметната дейност, която е свързана с подреждане на обекти, така че за оцветяване е още рано. Ако дадете по-прости образци и по-малко наброй обекти ще постигнете очаквания от Вас резултат. Например: изисквайте детето да подрежда редици с редуване на два цвята при по-малко на брой елементи на ред до 6 – за второто предложено от Вас упражнение (редовете с разноцветни кръгове и квадрати). Отделете всеки ред на отделно пространство, а не всички редове на общ лист, както е сега. Това разположение допълнително утежнява упражнението (да не влизам в допълнителни обяснения). Най-вероятно детето се насочва към избор на онзи цвят, който е доминиращ в неговото зрително възприятие и следващите такива. Добре е не да „изпитвате“ детето, а да участвате в обща игра с него. Пробвайте Вие да поставяте един елемент и стимулирайте детето и то да постави един елемент – мотивирайте чрез подреждане на обща цветна пътечка, по която ще мине например Мечо. Така в съвместната ви дейност можете да поставите изикване за подреждане поред като покажете следващия елемент след поставения от Вас, а детето да подреди фигурка със съответния цвят на показаната. Така при тези повторения, постепенно ще работите и върху изграждане на навично действие, което да е фиксирано към културната норма на писмената ни система да подрежда обекти отляво надясно, последователно без да прескача, да се подчинява на въведено от Вас правило. Някой трябва да даде образец на детето, който то да може да следва или да действа по подражание.
По отношение на първото ви упражнение с картите с разноцветни квадрати и кръгове от 3 до 6 наброй и с различно пространствено разположение – това вече е трудно за възрастта. Може би детето поставя само няколко карти с най-проста визуална структура. Ето това е интересно за наблюдение, но очевидно няма как да го проследя за повече коментари. Но по отношение на ориентиране в пространството и термините за обозначаване на пространствените отношения не бързайте. В тази възраст е важно детето да разпознава пространствени отношения в тримерно пространство, а не в двумерно, каквото е изображението, с което работите. Детето трябва да открива обект по неговото местоположение, което вие сте определили и то спрямо самото дете. Например: Кажи ми кая играчка е пред теб? А коя зад теб? и т.н. След като преминете през този етап ще поставите и въпрос: Къде е топката? С примерен очакван отговор от детето „отпред“ или „пред“- разбира се ако тя е действително така разположена спрямо него.
Но това, че не всичко се получава във очакваната от вас форма не бива да Ви отказва. Анализирайте причините. Търсете отговор на въпроса: Защо детето реагира така? Търсете други подходи. Те могат да се окажат по-ефективни. За справка потърсете литература или учебник по Методика на формиране на математически представи. Дисциплината се изучава с цел подготовка на предучилищни педагози. Това, което правите е свързано и с нея. А това, че Ви се усмихва можете да го приемете като подкана за обща игра. Детето очевидно търси възможност за някакво взаимодействие. То иска да играе с някого, а не да го наблюдават какво прави само. С поздрави за утрешния празник!
Нямате права да коментирате тази публикация.
всички ключови думи