Екстремно кратък пост, за числата които виждам в законопроекта за държавен бюджет 2009, в сравнение с тези от закона за държавен бюджет 2008
Брой ученици 2008 - 707 123 2009 - 658 995 (48 128 ученици по-малко??? ако това е истина съкратените учители би трябвало да са ....над 5000 само поради тази обективна причина - няма деца.)
Брой деца в ДГ 2008 - 215 528 2009 - 217 599 (2000 повече. ако е вярно детските учители трябва да са с 280 повече - дали е така? ще разберем чак по това време другата година. Можеше още сега - но МОН НЕ публикува обобщени данни от информационната си система. Нищо че има такива към 1 ноември.)
Нетни разходи за образование2008 -2 607,7 млн. ; 2009 - 2 981,4 млн.
Разходи за образование като дял от БВП 2008-4,20% (вкл. наука) 2009 - 4,02% (образование)
Колко % представлява науката не се знае. Знае се, че ще правят отделен фонд сливайки два сегашни и удвоявайки бюджета за наука до 90 млн.
Разходи за образование като дял от консолидираните разходи на държ. бюджет 2008 - 10,8% 2009 - 10,4% (науката не е посочена тук отделно)
От цялата работа аз разбирам, че за правителството нещата в образованието са О.К., кризата не го засяга и специални инвестиции в него няма да се правят, резерви и буфери не се предвиждат. Но може и да не съм разбрала. Който разбира повече - моля да пише.
ПП Другото число което ще ви бъде любопитно: 29% от всички ученици в Република България, учат в 2% от общините в Република България. Те са общо 4 (четири) от 264 общини. Тези общини получават най-ниската издръжка на ученик по единен стандарт. Особено интересен е въпросът дали при "98% успешно справили се с въвеждането на делегирани бюджети общини", оставащите 2% не са именно тези с най-ниска издръжка и най-много ученици? Не знам отговора. Списък на 2% несправили си никога не беше публикуван.
От години се правят планове за втори и трети стълб на диференцирано заплащане. Първият предната година бе общо взето здраво оплют. И ситуацията с втория и третия вече две години е замразена.
На мен никак не ми е ясно от коя година средното образование ще започва от 8 клас и по какви учебни планове ще учат децата. Чужд език и/или компютри и/или професионални предмети - егати свободната формулировка. Плюс това веднъж казваш - професионално образование след 11 клас, хоризонтална проходимост в системата до 10-ти, и втори път - професионални предмети още в 8 клас (ЗИП???). Май и на тях не им е ясно какво целят. Или просто губят обществено време и внимание в имитации на реформи.
За интернета и националния портал не ми се говори, там нещата вечно буксуват. Разправяха се легенди как учениците ще си пишат домашните онлайн и учителите ще ги проверяват в сайта, как ще си подготвят уроците там - за момента има в голямата си част статично съдържание, което почти не се ползва от никого. Сигурно сайтове като "реферати" и "помагало" реализират 100-кратно по-голям трафик, отколкото националният портал. За евтините лаптопи и интернет на учителите - очаквайте ги предизборно април-май месец, ако въобще се появят. Вече сме в предизборна ситуация, каквото и да направят, следващото правителство ще му бере гайлето.
Сегашната учебна година завършва след мандата на правителството. И слава богу. Според мен до края на мандата Вълчев ще обиколи свят, а пресцентърът на МОН ще ни залива с позитивни импулси. Работа няма да се върши. Пък наесен, който стане и остане в министерството, ще оправя кашите.
Или това е резултатът от реформите и делегираните бюджети - 30-40 000 деца по малките населени места по свое желание са отказали да пътуват до далечни места да учат?
И аз си го помислих. При средно 20-25000 отпадащи годишно ньпълно възможно половината от това смарязавщо число да е деца, които би трябвало да ходят на училище, но не ходят и/или емигрирали такива нейде из ЕС -което е невъзможно за проследяване от образвоателната система, нито от тази на МВР. Единствено много отдадени на работата си класни ръководители съм виждала да знаят такива неща.
Но има и друга възможност. Невярна информация. Само с такава може да се обясни защо при бюджет предвиден в началото на 2008 от 0,50 лв. за кифли, учениците през есента се оказаха с 0,35 лв. Може просто да не са им верни данните за натуралните показатели за численост на учениците.
А може и да карат по прогноза за численост от преди 2-3 години или за следващите 2-3. Налудно звучи, ама не е невъзможно. Защто в писмото на МС към бюджета пише друго число за намаляването на броя на децата в училище - около 23000. За бюджетни цели колкото по-малко изглеждат учениците - толкова по-голяма ще "изглежда" усреднената издръжка. Пък после ще "актуализираме" стандартите по 2-3 пъти годишно.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи