Големият проблем на системата е, че е държавна и че общо взето е безконтролна. Когато учител без протекции сгафи - няма проблем, изхвърча, това е добре. Оттам нагоре - директор, инспектор, експерт в община... Срещу много от тях има заведени по няколко дела, има спечелени дела, и не ги освобождават. Е как да искаш от такива хора старание и работа. Каквато и да я забъркат, ако ще да станат пословични в квартала и града, сиииидят и чакат пенсия или избори.
Оттам нататък - учебни програми, учебници, външно оценяване, матури. Централизирано - добре, трябва да има общ стандарт, но както е казано и в статията - не се получава. Защото пак в системата има много несменяеми и корумпирани лобита на издатели, автори на учебници, помагала и сборници. Специално по моя предмет предавам по учебници, писани около 2000 година, а оттогава са се случили толкова много неща. А какво да кажем за учебници с простотии отпреди 15-20 години. След като има ДОИ по предмета, защо трябва да има ограничен списък учебници, по които да може да се предава. Един такъв учебник се актуализира много тромаво и в един момент става вреден.
За финансирането - мисля, че трябва да е силно децентрализирано. Първо - за да може местното гражданско общество да упражнява контрол над образователните власти, кадровата политика, парите и начина на изразходване. Второ - защото от населено място до населено място има разлика. Всеки данъкоплатец е склонен да плаща, когато знае, че парите отиват за улицата пред жилището му, за кварталното училище, за библиотеката и за културния живот в града. А това го прави местната власт. Има логика училищата да са общински и инспекторатите да са на подчинение на общините (а не както е сега).
Извън режийните разходи (които са специфични за всяко училище - сграда, начин на отопление, климат и т.н. и трябва да бъдат осигурявани от общините безусловно на 100%), в рамките на общината за мен субсидията трябва да бъде една сума пропорционална на броя на учениците. Колко да даде решава общината според приходите си.
Възможно е и училищата да си определят сами и да събират и допълнителни такси - има елитни, привлекателни училища, в които работят добри колективи и тези пари ще отидат на вярното място. Бизнесът, ако види интерес, може да спонсорира определено училище, което пък да му подготви кадри.
При всички положения сегашните заплати са омерзителни и карат много хора даси сменят професията. От централизирана система за оценяване на учителите няма смисъл, просто трябва да се даде възможност договорите им да не са безсрочни, а за няколко години - 3-4, и тогава ще видите как ще се стараят учителите. А ако едно училище събира такси, ще може да даде и за по-добра база, и за по-високи заплати. Пазарно и гъвкаво.
Не съм съгласен, че системата обслужва интересите на държавата, тя обслужва преди всичко хората и бизнеса. Затова трябва да бъде по-малко регулирана и по-пазарна. Държавата да си поеме зрелостните изпити и издаването на документи, което да става централизирано в министерството и инспектората, а не по училищата. По този начин ще се предпазят и по-добре от фалшиви дипломи.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи