Скъпи приятели,
Предлагам ви да погледнете този ексел и да изберете точните според вас стойности.
Ако имате въпроси, питайте. После, след седмица примерно, ще обсъждаме различните мнения.
Данни - символи, които са отражение на нещо си.
Информация* – обработените и изложени по подобаващ начин данни (например една графика), описващи добре един феномен. Благодарение на достатъчната и качествена информация мога да кажа, че зная отговорите на журналистическите въпроси: кой, какво, къде, кога, колко.
Обяснения/ умения – зная как да... и (умея да) го правя... на базата на достатъчна и качествена информация достатъчно тренировки/практика.
Разбиране – зная защо. Какво кара нещата да се случват точно в този ред и, евентуално, каква е собствената ми роля тук... на базата на достатъчно обяснения.
Мъдрост – зная, умея да различавам „правилните“ от „сбърканите“ неща (и да преследвам само правилните макар понякога „грешно“). Следователно имам прецизна идея за смисъла на Цялото и на собственото си съществуване - мисията си. Наясно съм със целите си и спрямо тях оценявам фактите, като "в полза" или "в ущърб", т.е. "приближаващи" или "отдалечаващи ме/ни" към целта ми/ни.
Неслучайно съм сложил мъдростта встрани, отделено от другите неща, Чопар.
Ейкоф, авторът на тази своеобразна стълбица-класификация на "съдържанието на човешкия ум", значи на нещата, които сме способни да (на)учим или придобием, също подчертава, че мъдрост е нещо твърде различно от данни, информация, обяснения/умения и разбиране. (Само да намеря време, ще пусна тук цялото обяснение, обаче не исках да "замърсявам" съжденията на форумците.)
Виждам, че нямаш възражения по определението, което съм дал за мъдрост. Ето тогава един въпрос: Сигурни ли сме, че училището не насилва децата да приемат квалификацирането на нещо като добро или лошо (поведение или постъпка, например)? Успява ли да обясни спрямо какво, спрямо коя философска или политическа линия е тази преценка? Не е ли длъжно да го прави?
* Като разсъждавате доколко училището дава на детето достатъчна информация, имайте предвид, че говоря за достатъчна "качествена информация".
Качествена информация е информация, доставена навреме, на когото трябва и в какъвто формат трябва; и която е достатъчно подробна за целите, за които е произведена. С други думи информация, която е:
Какво означава "мъдър човек" (Мое отколешно съждение, което, мисля, ще седи добре тук.)
Интелигентен. Природноинтелигентен. Оправен.
Оправен ли е интелигентният? Интелигентен ли е оправният? ...?!
Интелигентен, според мен, е мъдър човек. Човек, способен да учи и научава от всяко свое и несвое преживяване. Той има много и най-различни източници на знание, и възприема света пълноценно - без фикс идеи и химери; и действа в синхрон с житейската си философия и убежденията си.
Неговият свят е логичен: не се съмнява, че постъпките и битието му са съвършено логични, независимо, че не е в състояние да разбира в дълбочина логиката им (макар че я усеща!) . Търсенето, намирането и разбирането на тази логика осмисля в голяма степен живота му и е повод за ентусиазъм и искрен възторг.
"Човешката интелигентност е умението да учиш, а не мярка за това, колко много си научил", казва Ръсел Ейкоф (Russell Ackoff) в Turning Learning Right Side Up. Putting Education Back on Track - Изправяне на крака на ученето. Завръщане на образованието сред важните теми на нашето време.
--- добавка от 14.03.2011 г. ---
Намирам, че това съждение е много близко до онова, което пуснах тук преди 4 месеца --> Ернст Шумахер за образованието.
Както е тръгнало, ще си пиша и ще си коментирам сам тук. ;)
Работата е там, че ми идват нови идеи, като гръм от ясно небе. Ето, днес докато шофирах, реших да кръстосам в една табличка данни, информация, от една страна и обяснения/умения и разбиране (без мъдростта!) от друга, вмъквайки по някой друг глагол, действие демек, помежду им. Да се получи нещо като...
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи