Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Можете ли да различите едните дрехи от другите, приготвяйки плажния си гардероб?
Какви асоциации будят у вас думите „парео” или „саронг”? Най-вероятно плаж с розов пясък, изумруденозелени вълни, аромат на екзотични цветя и магически названия като Бали, Таити, Тайланд. Но преди сто години това е била terra incognita, загадъчни места, почти непознати за обикновения европеец. Островите на Полинезия приличали най-вече европейските художници – от времето на Пол Гоген, който предпочел фантастичните пейзажи на Таити пред европейската цивилизация, и екзотичните островни красавици пред скучната си френска жена. Със своите картини той пръв направил „реклама” на тези фантастични места. Тогава обаче подобен избор бил по-скоро демонстративен и маргинален и нямал нищо общо с масовата мода.
Хавайските острови – един от архипелазите на Полинезия, за пръв път привличат вниманието след Втората световна война. През 50-те те стават модерно място за отдих на американските туристи. Именно Хаваите попълват арсенала на плажните дрехи с нови вещи – хавайски ризи и парео.
Парео е традиционна дамска дреха на народите в Полинезия. Представлява покривало от щампована коприна, която може да се носи и като опасваща дреха (от типа на саронг), и да се драпира, като се връзва на рамото и се увива около тялото. Използват ги като покривка за маса. Парео влиза в модата през 60-те години на вълната на увлечението по етническите дрехи в епохата на хипи, ставайки логично допълнение на банския.
Докато пареото е и си остава дамска дреха, хавайските ризи разнообразяват мъжкия гардероб. Класическата хавайска риза е от цветна щампована коприна или памук. Типичен десен са цветните мотиви или плодове (ананаси, банани и т.н.). В качеството на плажна, а след това и на лятна дреха, хавайската риза започва да се носи през 50-те години и шокира привържениците на традициите в мъжката мода с ярките си цветове и десени. Хавайските ризи може да се смятат за един от „пробивите” в мъжката мода на XX век по пътя на завръщането на сексуалността, която била изгонена още през XIX век. Хавайските ризи се носили разкопчани на гърдите, а понякога и съвсем разтворени и показващи загорялото мъжко тяло. За популяризирането им допринася един от секссимволите на XX век – легендарният Елвис Пресли.
Модеата се заинтригувая от Изтока през 1931г., когато в Париж с успех преминала Колониалната изложба. В множество павилиони показвали изкуство от такива загадъчни места като: Бирма, Тайланд, Индонезия. Бирманските танцьорки така поразили снобите парижани, че някои историци на модата смятат появата по това време на подплънките на дамските дерхи за опит да се подражава на техните костюми. Елза Скяпарели предложила като плажна дреха да сев носи саронг – традиционна опасваща дреха, разпространена от Шри Ланка до Таити. Това одеяние се състои от парче плат с дължина около 7 метра, което се омотава около ханша, а горният му край се усуква като въже и се увива около талията. Традизионният саронг се носи и от мъжете, и от жените, но европейската мода първоначално го използва само като дамска дреха. Филмът „Принцесата на джунглите” (1936г.) с Дороти Макур в главната роля способства за популяризирането на „островната мода”. По време на Втората световна война тези мотиви се вписват прекрасно в латиноамериканският стил, превръщайки се в цветна алтернатива на суровата военна мода в стил „патриотичен шик”.
През 90-те саронгъите за мъже стават символ на отказа от „великия мъжки отказ” (в началото на XIX век от мъжкия гардероб изчезват ярките цветове, дантелите, бродериите.) Dolce&Gabbana, Kenzo, Dries van Note, Rei Kawakubo в колекциите си в етнически стил настойчиво предлагат късчето ярка материя като алтернатива на обикновения панталон. При това хавайските ризи със завидно постоянноство започват да се появяват и в дамските колекции (Cavendish, Gottex).
И днес саронгите заемат пълноправно място в дамския плажен гардероб. Съществуват множество стилове и направления в носенето на този изключителен аксесоар. Вие сами можете да регулирате дължината на полата и начина на драпирането й. Можете да носите саронг не само като пола, но и като къса рокля, която прекрасно допълва банския ви костюм.