Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Качвам този урок по молба на Поли -queen_blunder . Това научих по време на тренинга в София. Благодаря на доц. Папанчева и доц. Димитрова, които бяха изключително любезни да ни покажат тези малки, но много полезни "хитринки"...:))).
На тренинга ни показаха следния път за вмъкване на растерна графика:
От лентата с меню на програмата избираме:
Вмъкни - обект- отметка " Създаден файл"- избираме файла - отметка "Линк" - потвърждаваме с ОК. Но незнам защо, при мен по този начин не се получи, затова показвам пътя, по който става при мен.
Вмъкване на Bitmap Image.ppt
Вмъкване на растерно изображение в текстов документ става по същия начин както в презентация.doc
Направила съм уроци и за офис 2003 и за офис 2007, както и за вмъкване на обект в текстов документ.
Благодаря за урока, Тони. Като ми остане време ще направя и домашното.
Професионалистите, добронамерените, качествените хора изглеждат точно като теб, Тони! Безрезервно споделяш всичко, което знаеш и можеш. Контакта ми с хора като теб ме обататява, кара ме да се чувствам спокойна и уверена! БЛАГОДАРЯ ТИ!
В тези светли дни искам да ти пожелая, да ти се сбъдне всичко, за което мечаеш!!!!!!!!!!!
Приятели, трогнахте ме!!! Наистина не очаквах такъв интерес и такива сгряващи коментари!!! Радвам се, че съм споделила нещо полезно за вас!!!
От сърце Ви желая топли, спокойни и незабравими празнични дни!!!
Бъдете здрави и Господ пази, Вас и близките Ви!
Тони, много благодаря за ценните уроци! Истински се радвам, че тук намерих истински професионалисти, от които непрекъснато се уча! Весели празници и много здраве и късмет!
Това е рисунка на моя ученичка - Гюлсум. Дано да съм се справила със задачата! zima.ppt
Тони, БЛАГОДАРЯ за безценния урок! Здрава, весела и прекрасна Коледа ти желая!!!
Невероятно!!! И изключително полезно. Ще го използвам в СИП-а преди ваканцията. БЛАГОДАРЯ ТИ, ТОНИ!
А това ми е домашната:) Д.Р_ Вени.ppt
Ето моето домашно по картинката на Венеса - тази изключителна чаровница, която лично познавам.
Домашното
Благодаря, Тони!! Попълвам си папката "Urocite na antoineta" с още един полезен урок!
Ух, че сте старателни...!!!! Всички, които са с домашно получават отличен (6), а Гюлсум отличен(66)!!!:))))))))))).
Благодаря, приятели, още веднъж!!!
Поли, "чаровницата" много се зарадва на елхичката, сега мъчи мъката и тя да я направи така :)))).
Дани, ти пак преизпълни плана - хем домашно, хем и публикация :))). Страшна си!!!!!!!!
Линк.
А за минуса на твоята публикация мога да кажа само, че както всяко село си има луд, така и всеки сайт от социален тип си има идЕот. Нормална личност не би сложила минус на такъв невероятно полезен постинг.
Поли, и тук ще ти благодаряза публикацията, която си направила. Венеса е много, много щастлива. Чувства се важна...:))). А за минуса, аз не се ядосвам, защото анонимността ме отвращава.Повече няма да го коментирам...:))).
За макроса пуснах едно обяснение в твоята публикация. Ще направя урок на български, за да бъде ясно за всички.
Урокът за който е направена чак презентация ще имам възможност да видя утре и се чудя какво може да има в него!?
Не ми е популярен този термин "bitmap", на български му казваме растер (така както казваме папка на "folder"). А растерно изображение е тъкмо графика (тафтология е "растерна графика"). Надявам се няма такива грешки в презентацията.
Bitmap обект се нарича картинка с разширение *bmp, а растер или растерна графика е понятие, което обхваща много графични формати, между които най-известните са *jpg и *gif. Онзи номер с вмъкване на картинка в PowerPoint, която да се отваря и редактира в Paint, работи само и единствено с картинки, които имат *bmp разширение.
Грешиш. Тъкмо bitmap e растерното понятие. Повтарям се да не ползвате словосъчетанието "растерна графика", защото растерното изображение се нарича графика.
Не разбрах как картинка с разширение *bmp "обхваща много графични формати, между които най-известните са *jpg и *gif"? И трите са bitmap, но на български това не е *bmp, а растер.
Малко литература...:)))
Уикипедия
В контекста на компютърната обработка на изображения, растерна графика се нарича представянето на изображенията като съвкупност от точки (пиксели), подредени в правоъгълна матрица. Нейните размери определят т.нар. разделителна способност на изображението. Тя се представя чрез означението dpi (dots per inch - брой точки на един инч разстояние). Друг начин е представяне на общия брой точки, съдържащи се по хоризонтала и вертикала - например 640х480 и т.н.{{Br} Всеки пиксел може да съдържа само един цвят. Колкото по-големи пиксели се използват при представяне на изображението, толкова неговото качество е по-лошо (губят се контурите, изображението изглежда назъбено). Решение на проблема е използване на по-фина растерна решетка, но това предполага по-голям размер на файла. Съществуват многобройни формати за запис на растерни изображения. Най-елементарни са: BMP (Bitmap) и PCX, при които не се извършва оптимизация. Голяма степен на компресия се постига чрез формата JPEG (Joint Photographic Experts Group), но с цената на известна загуба на информация. Най-усъвършенствания файлов формат е TIFF (Tagged Image File Format). При него се извършва голяма степен на компресия, без загуба на информация за цветовете и пикселите.
Та, драги ми Ворфакс, единствената неточност, която съм допуснала е, че растерното изображение, което желаем да вградим в презентацията, трябва да бъде във формат *bmp(Bitmap) .
Относно:"ПП: Още не разбирам какъв е проблема и защо изобщо се споменава Paint??"
Не е лошо да изгледаш все пак урока, преди да даваш мнения и да влизаш в спорове.
_
Разбира се, че има такова понятие "растерна графика". Или може би студентите и преподавателите от ФМИ към СУ и те не разбират от компютърни термини? Както и Майкрософт?...
Не разбирам, защо ме нападате, след като единстевеното което направих е да споделя знанията които имам.
Лелеее... на това му се вика "Едно си баба знае, едно си баба бае."
"защо ли се занимавам... уверен съм, че мога да измисля и по-сложен начин за копиране на картинка..."
Ворфакс, ако беше изгледал внимателно урока, щеше да разбереш, че не става дума за копиране, а за вграждане. Разликата от двете действия е от небето до земята.
"...давайки линк към Уикипедия е несериозно, особено за общонстта в която се намираме." Линк към енциклопедията съм дала, защото я цитирам, а не защото се съмнявам в интелигентността и ерудицията на колегите си. Та..., откривайки достатъчно неточности в коментарите ти, драги ми Ворфакс, смятам че няма защо да ти благодаря!!! Още повече, че явно не си съвсем наясно за какво става въпрос и още по-малко си наясно, какво е приложението на дискутирана материята в образователния процес.
"Не ви прави чест и иронията с това "драги"."
В началото на миналия век, обръщението "драги" е било широко използвано в общуването. Било е израз на уважение към човека, с който се общува. Думата "драг" означава: мил, приятен, скъп. Аз незнам да има някакво подзначение, но ако ти Ворфакс го знаеш и си го усетил, това си е за твоя сметка.
С това изчерпвам темата и не смятам да се връщам отново към нея повече!
Сега ти пожелавам, приятна вечер, драги Ворфакс!!!
Редактирах коментара си веднага след като го публикувах, защото знаех, че ще има докачени, макар и без да има основание за това. Виждам, че Куини държи да нагнетява обстановката като го връща, предъвква и тълкува както и е удобно. Ако вземе да уважи решението ми какво да има и какво да няма в коментарите ми ще бъде етично.
Хубав ден ви желая, с по-малко дребнавост. Има по-важни неща посветени на губене на времето.
antoineta, най-добронамерено, сканирайте си курсора за malware.
Майче, аз искам не само да знам как се работи с програми, но и да бъда точна в терминологията. Поне във връзка с онова, което правя с тези програми.
Понятията и за мен са без значение, ако не касаят пряката ми работа. Не ми е нужна и здравната терминология, за да опазя живота и здравето на децата (не съм лекар). Информатиците да си гледат термините. Факт е обаче, че въпреки "незнанието" си и това, че наши уроци могат да предизвикат смях у някой, нашата общност е най-активна. Може би защото сме и сред най-работещите в сферата на образованието.
Тони, споделеното ми свърши чудесна работа и ми дава възможност определено да се чувствам по-свободна при реализация на идеите си. Съгласна съм с Мая: "Термините са за специалистите, а не за децата от начален етап." Имам си достатъчно други неща, за да се главоболя с ненужна терминология, която в работата си не използвам.
В крайна сметка спорът наистина беше неприятен във формата, в която протече, но за мен имаше смисъл, защото потърсих информация в различни източници, после проверих дали е така, както съм го разбрала, и стигнах до извода, че ворфакс е прав по отношение на едното значение на термина, а ние с теб - по второто значение на термина. И затова се получи объркване.
Какво точно означава bitmap? Намерих речник на компютърните термини, в който пише:
Истината е, че нашата картинка, която искаме да вградим, трябва да е растерно изображение, което може да е не само с разширение *bmp, но също и *jpg (специално пробвах дали се вгражда и успях), *gif или *png. Тоест с форматите, с които работи Paint, защото тя е програма за работа с растерни изображения, а не за векторни.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...