Колеги, здравейте и успешен старт през новата учебна година.
В детските градини имате ли мет.обединения и тях главния учител ли ги предлага?
Колкото решите, че са ви нужни и полезни. Ако сте си поставили цели да постигнете определени неща по възрастови групи - обединенията са по възрастови групи. Ако имате цели в обр. направления - правите мет. обединения по образователни направления (толкова, колкото прецените, че ще са нужни и/или полезни, ако в някое образователно направление колегите смятат, че няма какво да постигнат обменяки си опит - няма нужда да се прави мет. обединение).
Има всякакви комбинации и подходи. Но не е нещо което един човек (пък бил той и главен учител) измисля, а останалите просто извършват. И доколкото знам дори не е задължително да се обединявате методически освен дето на някои места е и неприложимо (в особено малките заведения).
Според мен акцента на методическите обединения е "интереси". Но чии интереси: на учителите или на детското заведение?! Ние, например, сме направили обединение не по образователни направления, а по направления, произтичащи от интересите на детското заведение: "Празници", "Информация", "Здраве"... Мет. обединение "Квалификация" е по-особено организирано: в него влизат председателите на останалите обединения. Така то придобива поглед върху необходимостите от квалификация в останалите обединения, анализира я, и определя какви квалификационни форми и в какви направления ще се организират: то определя, на базата на анализа от предходната учебна година, темата и организацията на тематичната проверка, формите и темите за работа с родителите и т.н. В тези обединения един учител влиза в няколко обединения и така е по-добре информиран и взема по-активно участие в живота на детското заведение.
Това е опитът на нашата градина.
Нямате права да коментирате тази публикация.
всички ключови думи