• Начало
  • Регистрация
  • Вход
Бебелог Създай свой блог Пиши Категории
Образование Начално Образование Предучилищна педагогика БЕЛ Математика и ИТ Чужди езици
Бебелог Здраве и Красота Литература Поезия Любов Музика Туризъм
≡

BgLOG Бебе

Изпрати e-mail

от   *Въведи валиден e-mail адрес
до *
email адреси разделени със запетая
ИЛИ
Файл с email адреси:
( email адреси разделени със запетая )
Тема *
Съобщение
автор: д-р Иван Трифонов

Благодарение на това изследване, въведено за първи път от Papanicolau, драстично се намали заболеваемостта от рака на маточната шийка. Цитонамазката позовлява да се улови заболяването в най-ранните му стадии, когато оперативното лечение води до 100% излекуване, а също така да се установят онези предракови състояния, при които е необходимо само да се обгори засегнатият участък върху шийката на матката.

Изследването не е болезнено!


Каква е техниката на изследването?

Лягате върху гинекологичния стол, както за обикновен преглед. Лекарят поставя във влагалището спекулум /така се нарича инструментът позволяващ оглед на влагалището и маточната шийка /.
С малка четчица се взима материал от каналът на маточната шийка.
Така взетите клетки се ''натриват'' върху предметно стъкло и след подходяща обработка патологоанатомът дава своето заключение. Това може да отнеме няколко дни.


Какви са възможните резултати?

РАР I - нормални клетки. Не е необходимо никакво лечение, освен ако Вашият гинеколог Ви е казал че имате ''раничка'' която трябва да бъде обгорена. Това се налага за да се прекъсне веригата на канцерогенезата;
РАР II - клетки показващи най-често възпалително заболяване. Тук често се налага противовъзпалително лечение. Ако имате ''раничка'' тя трябва да бъде обгорена;
РАР III - Съмнителен резултат. Обикновенно се налага да се проведе съответно лечение, контролна цитонамазка след него и обгаряне. Понякога се налага и да се направи биопсия /също неболезнено изследване, което цели вземането на малко парченце тъкан от маточната шийка за доуточняване на диагнозата/;
РАР IV - наличие на единични ракови клетки;
РАР V - наличие на множество ракови клетки.


Колко често трябва да се прави това изследване?

Обикновенно веднъж годишно. По преценка на Вашия гинеколог и по-често.

Съветите на на д-р Трифонов:

1. Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да Ви коства живота!

2. Изисквайте цитонамазката да се прави с четка /вижте я предварително/ ! Това Ви гарантира по-точни резултати.

3. Искайте от Вашият гинеколог да Ви даде стъклото с готовата цитонамазка! Това ще позволи на лекарят-патологоанатом да направи сравнение при следващата цитонамазка. Ако резултатът е РАР IV или РАР V ще можете да поискате второ мнение при друг патоанатом.

4. Ако Вашият лекар Ви предложи операция - не се паникьосвайте! Задължително потърсете мнението и на втори патоанатом /стават и грешки!/ и ако то се покрива с първото - не се колебайте! Уловен в начален стадий ракът на маточната шийка е лечим 100%!


Навигация

  • Гласувайте за нас!:)
  • Всички публикации
  • Wiki

Начало

BgLOG

Бебе

Разглеждане

  • Заглавна страница
  • Всички публикации
  • 42
  • Близнаци
  • Възпитание
  • Ежедневие
  • За BgLOG.net
  • Забавление
  • Здраве
  • Зов за помощ
  • Имената
  • Интересни линкове
  • Интернет
  • Коментари
  • Купон
  • Литература
  • Любов
  • На пазар
  • Невчесани мисли
  • Нещата от живота
  • Новини
  • Приятели
  • Профил
  • Размисли
  • Рецепти
  • Семейство
  • Смях до дупка! :)
  • Снимки
  • София
  • Спорт
  • Статии
  • Събития
  • съвети
  • Училище
  • Филми
  • Хапка и пийка
  • Кърмене
  • България
  • Политика
  • Музика
  • Символика

Ключови думи

  • баща
  • бебе
  • близнаци
  • бременност
  • възпитание
  • дете
  • деца
  • дрехи за бременни
  • имена
  • кърмене
  • майка
  • мода за бременни
  • празник
  • раждане
  • родители
  • рожден ден
  • снимки
  • стихотворение
  • татко
  • щастие

всички ключови думи

Powered by WordFrame
Powered by WordFrame 2025
Поверителност | За нас | Условия за ползване | Съвети за начинаещи | Правила | Бисквитки | За реклама