Да си кажем мненията!
Скъпи колеги, тъй като днес се пуснаха много постове, горе-долу с една и съща тематика, което създава усещането за разхвърляност, ви предлагам в този пост, който ще сложа най-отгоре, да обобщим казаното до тук, като изразим възможно най-точно и мотивирано своите мнения за последния работен вариант на МОН и нашите изисквания към Синдикатите.
Особено ценни ще са всички предложения, които да ни насочат и помогнат как да действаме в новата ситуация!
Особено ценни ще са всички предложения, които да ни насочат и помогнат как да действаме в новата ситуация!
Предлагам да направим анализ на работния вариант на МОН, като уточним кои са най-неприемливите клаузи за нас, и кое може да остане във вида, в който е записано.
От тази стачка има няколко позитивни извода:
- трябва да се научим да се съобразяваме и моделираме общественото мнение, ако искаме да се надяваме на успех. Трябва да отразяваме действията си (най-свободно става в интернет, телевизиите се контролират), да определяме говорители, да търсим мнение и съвет от компетентни хора в неправителствените организации. Да сме подготвени с разчети и факти. Да изискваме прозрачност и отчетност от министерството.
-ако и да беше употребен и продаден предизборно от синдикатите, нашият протест показа, че можем да изправим на нокти обществото, да го принудим да разсъждава по реформата в образованието, да му я обясняваме и да задаваме неудобни въпроси. Както и да се развият нещата оттук нататък, такава стачка (от 1906 г.) не е имало, въобще не мога да я сравнявам с няколкото почти безрезултатни жалки напъна от последните години. И определено се уплашиха от нас, защото никой не очакваше да издържим 5 дена, после 10, после 15, и така до победа.
-слабото звено в системата (както и се предвиждаше) са синдикатите. Те се оказаха непрофесионални, некомпетентни, корумпирани. Трябваше да се случат нещата от последните две седмици, за да се види кой за кого работи. Общо взето синдикатите направиха предизборната кампания на БСП. Оказа се, че те с правителството отдавна са се разбрали, сега просто чакат да се уморим и да кандисаме.
-в момента вече се радвам, че не започнахме стачката май месец с неприключване на срокове и непечатане на дипломи. Може би щяхме да извоюваме по-лесна и по-голяма победа. А може би не.
-за мен е глупава практиката да се поставят на масата нереалистични искания, които постепенно да се смъкват във времето до някакъв компромисен резултат. Видяхте колко трудно отстоявахме 100% увеличение, ако помните някои колеги искаха и 200%. По-добре малко повече от реалните ни прогнози, но позицията да се брани със зъби и нокти, не да се поддаваме да разглеждаме десетки варианти. Правителството ни показа, че не знаем какво искаме, като ни набута в коловоза - пари срещу реформи. Изсипаха ни 15 точки, които общо взето не зависят от нас. И си измиха ръцете за всичките непопулярни и непродуктивни реформи, които да симулират загриженост за сферата на образованието.
Човек се учи, докато е жив... Да се надяваме следващата, защото несъмнено следваща ще има, да я направим 100 пъти по-добре, ако ще да е за 20-30%. Искам, когато учителите кажат "стачка", властта да изпада в паника и ужас. А понеже те са си мърлячи, а ние с всеки ден ставаме все по-добри, съм оптмист, че това време ще дойде.
Според мен синдикатите трябва да ги има по принцип, но с други ръководители, които трябва внимателно да бъдат огледани и проучени, за да не ни предадат. Също така и съсловна организация трябва да имаме, но всички тези проблеми ще ги решаваме, когато стачката приключи.
Сега е важно да си изясним с кое не сме съгласни по никакъв начин и не подлежи на отстъпки. Също така наистина трябва да се осъществи връзка с колкото се може училища в страната, за да знаем каква е бройката на учителските колективи, които подкрепят или не офертата на правителството.
Не съм мнителен човек, но точно тук е най-слабото ни място, защото ние нямаме начин да проследим какво се случва, а това създава предпоставки за манипулиране на резултатите от синдикатите при допитването в понеделник.
Толкова ли сме безсилни! Или безсилни са методите ни, с които се борехме за правата си? Дали наистина на циниците трябва да се отговаря с цинизъм? Дали не трябва да сме по-агресивни? Знам, че те са страхливи!
Другият вариант е да сменим преговарящите с учители от Френската, от НПМГ, банковата гимназия. И вече ще трябва да се борим не за 3х20% върху заплатите, а за увеличение на издръжката на ученика плавно за една-две години напред. Което лично на мен ми се изплъзва зад времевия хоризонт. Също трябва да изгладим пропуските и неяснотите в точките на споразумението, които биха могли да доведат до директорски произвол.
ananan
За мен е най-важно да вкараме в едно ново споразумение задължително условие за обвързване СТАРТОВАТА ЗАПЛАТА НА УЧИТЕЛ С ДВЕ И ПОЛОВИНА МИНИМАЛНИ ЗАПЛАТИ или средната с 30 процента над средната за обществения сектор. И да го предложим на обсъждане и на ЕНСК.
Ако не го приемат - стачката продължава.
Мн ми се иска някаква обратна връзка с тоз ЕНСК преди понеделник
Daniela_66
Предлагаме във всяко училище на общо събрание в понеделник, 29.10.2007, възможно най-рано и експедитивно да се състави протокол, в който всеки учител собственоръчно да изрази мнението си - приема или отхвърля офертата на правителството и да се подпише. Протоколите да се изпратят по факс в МОН, Президентството, Народното събрание, СБУ, КТ "Подкрепа" и медиите, за да не се манипулира нашия вот.
Ще си позволя да обърна внимание и на още една подробност: в т. 2.1. не се споменава онова съотношение за разходването на средствата от делегирания бюджет 80 % за заплати, 20 % за др., както беше изречено на дискусията по БНТ преди 2 седмици
2.1. всички училища и детски градини да придобият статут на второстепенни разпоредители с бюджетни кредити, като най-малко 80 % от средствата, определени по единните стандарти, се предоставят на разпореждане на съответното училище/детска градина, а останалите средства се разпределят по утвърдена от първостепенния разпоредител формула. Бюджетът се изготвя от директора на училището/детската градина и се обсъжда с педагогическия съвет, училищния съвет и ръководствата на представителните синдикалните организации в съответното училище/детска градина, страни по настоящото споразумение. С цел гарантиране на прозрачност при изпълнение на делегирания бюджет, директорът изготвя 3-месечен отчет по изпълнението на бюджета и го оповестява публично.
Antonia_55
Предложението е дадено тук: http://bglog.net/Obrazovanie/15353
ycul
От сайта на МОН влизаме в сайтовете на Рио-тата и от там имаме емейлите на училищата в БГ. Можем да изпратим имейли преди да пуснат резултатите от гласуването на проектоспоразумението до регионалните структури да ги качат тук, така около 13 часа ще имаме паралелното преброяване.
Ако ви харесва идеята, става само да измислим текста и да си разпределим градовете, за да изпратим имейлите. Все пак имаме един ден. МНОГО ми се иска прозрачност.
shelly
Мнението е представено в този пост: http://bglog.net/Obrazovanie/15346
D.Dimitrova
Нека да отстояваме наистина нашият мандат за 3х20%!
swetew
Преди всичко някои точки в споразумението трябва да се конкретизират. Например делегирането на бюджет на училищата да бъде осъществено с промяна в закона, с наредба на МОН, при съгласуване със синдикатите и в определен срок. Нека има конкретен срок и упоменаване на задължителни действия и ангажименти на точно определени държавни институции по всяка точка. Например при финансирането на допълнителните занятия с надарени и изоставащи ученици гарант освен МОН трябва да бъде и финансовото министерство.
Смятам, че някои точки просто трябва да отпаднат. Нека диференцираното заплащане, задължителните матури, външното оценяване да си останат експерименти за сметка на МОН - подкрепата на синдикати и гилдия не е задължителна.
Дано имаме пряка връзка с преговарящите и дано могат да се правят корекции и уточнения във вече съгласуваните текстове.
Plamen Hristov
колеги , нашето училище е от 3 години на делегиран бюджет и не сме цъфнали и вързали .Нищо по - различно от предишното финансиране , но това е така , защото в едно училище начело трябва да стои добър мениджър , а не действащ директор от времето на социализма!
Pavel_Lazarov
Според мен, тази общност тук трябва да излезне до утре вечер (2 часа преди вечерните новини) с издържан текст съдържащ:
1. Мотивацията ви да отхвърлите уговорката между Желязко, Янка, Крум и Оня другия, и правителството. И подчертаване на факта, че това е предателство от страна на синдикатите.
2. Изискване на отстраняване от масата на преговорите на предателите и заместването им с нови хора, с НАС, хората ТУК в тази общност. Имената няма нужда да ги цитираме, ние ги знаем. (Аз, ако се наложи, ще си взема отпуск, ще се кача на самолета и за 4 часа съм при вас. Ще докарам и други!)
3. Наше ново предложение за споразумение. Обосновано! С цифри и таблици с 2-3 графики, които обясняват нагледно бъдещата ситуация. Тук ще липсват всякакви отвлечени понятия, както и думи за делегираните бюджети, които, според мен, бяха троянският кон на Вълчев, Орешарски и Компани! Веднъж вкарани в разговорите, вниманието ви бе пренасочено към тях, с което избледняха основните ви искания!
4. Пояснение, че не е работа на редовите учители и на техните представители на преговорите да се занимават с държавно управление, т.е. да казват от къде да бъдат намерени парите за реанимирането на образованието и на образователите. Че не е работа на учители и на техните представители на преговорите да гарантират за поведението на другите професионални категории в немилост!
Plamen Hristov
като съпрдседател на ст. комитет на Ловеч категорично заявявам , че след обсъждане със ст. комитети в града бе отхвърлено предложението от Желязко Христов и категорично се противопоставяме на изготвеното такова , независимо от думите му , които ги разбираме като заплаха от негова страна.Не сме съгласни с такъв край , който ни поставя във времето преди една седмица , когато същите тези другари заявиха в медийното пространство , че е станала "грешка в изчисленията". зА КАКВА ГРЕШКА ГОВОРИМ СЕГА? ИЛИ НЯМА ТАКАВА?ПРИЗОВАВМ ДА НАПУСНЕМ ПОРОЧНИЯТ КРЪГ - СИНДИКАТИ.НАДЯВАМ СЕ , ЧЕ СТЕ ПРОЧЕЛИ СТАТИЯТА ВЪВ ВЕСТНИК 168 ЧАСА ОТ 26 Т.М. БРОЙ 43!
ananan
Извънреден конгрес на СБУ
Проценти - не инфлационни левове ни трябват!
Споразумението е валидно само ако 50 процента + един от стачкуващите коликтиви (или учители - не зная!?!) - го подпишат!
Трябва непременно да извоюваме публичност на всеки положен подпис - поне да знаем на кого дължим всеки резултат!
stefanov
Вече е безвъзвратно късно. Искането на проценти увеличение бе безсмислено. Спомнете си колко пари сте вземали преди 10 години - няколко хиляди.
Veny
Сметка:
В Бюджет 2007 средствата за образование са 2 138,2 млн - което 4,2% от БВП.
В проектоспоразумението от сайта на СБУ точка 1 е: "1. Министерският съвет да предложи на Народното събрание в бюджет 2008 г. да бъдат осигурени по функция образование 470 млн. лв. повече от средствата за 2007 г. "
Това означава 2 608,2 млн. лв. за образование през 2008 г. В проектобюджет 2008 е заложен БВП 61 711 млн лв. Излиза 4,226475 % от БВП.
Друга много коварна гадост е в точка 2,1 от проектоспоразумението:
"Бюджетът се изготвя от директора на училището/детската градина и се обсъжда с педагогическия съвет, училищния съвет и ръководствата на представителните синдикалните организации в съответното училище/детска градина, страни по настоящото споразумение."
С този текст кучката Янка и останалите синдикални гадове се бетонират като фактор в управлението на образованието. Копелетата са го вкарали, защото се боят, че след стачката ще бъде създадена нова организация и те ще останат вождове без индианци. Хватката е думата "представителни" - според закона това означава да има структури в не знам си колко населени места и процедурата за установяване на представителност е така направена, че практически е изключително трудно нова организация да я прескочи. Тази уловка с представителността се използва отдавна от двата сраснали се с властта синдиката, за да не допускат да им бъде разбит монопола.
Вместо ненужните синдикати по-добре е училищното настоятелство да
се произнася за бюджета.
Ох, пропуснах и другия момент в уловката за бюджета - "представителните синдикални организации, страни по настоящето споразумение". Целта е очевидна - дори да се появи нова представителна организация, нейните структуре в отделните училища няма да бъдат допуснати до обсъждането на училищния бюджет, защото евентуалната нова организация няма да е била страна по това споразумение.
Схващате ли от какво и колко ги е страх синдикалните гадове?
Иска се упорита и дълга работа, за да се организира извънреден конгрес. Дали ще се намерят десетина души от вас, които да се посветят на организацията му - а това изисква както време и усилия, така и някаква, макар и елементарна логистика ?
Последното означава, че организирането на конгреса изисква активна води кореспонденция с множество училища и групи преподаватели, за което трябва да има факс, мейл, пощенски адрес; която кореспонденция съответно да се систематизира и съхранява (както хартиените носители, така електронните). Наема ли се някой с това?
- Комуникация! Всеки да заяви тук адреси на училища в кой район може да вземе. Още по-добре, ако има и на някой учител.
- Общо писмо - то е добре да е подписано от повече от едно училище, за да се намали рискът от манипулация на резултатите от гласуването ни.
- според мен трябва да се иска непременно да се укаже в % сумата, която ще се отпусне за образованието от БВП. Защото, ако няма предварително пари, няма какво да се разпределя, няма напредък.
- много ми харесаха изпратените симулации! Аз съм твърдо ЗА!
- Връчване на писмата - като сме събрани накуп, за да не може да се каже, че не са ги получили.
- И непременно ПАРАЛЕЛНО БРОЕНЕ тук!
Радвам се, че не са ни пречупили!
Нека не се тревожим от това,защото разбрах следното,важно е да се създаде нова легитимна организация и ако тя съумее да организира достатъчна членска маса и да бъде легитимна няма проблем да участва в оформяне и съдаване на делегирани бюджети.
Уважаеми колеги ,моите предложения са следните:
1.Всички увеличения в трудовите възнаграждения да бъдат в проценти и с ясно определени срокове!!!
2.Въвеждането на делегирани бюджети и всички останали реформи/който така или иначе са залегнали в програмата на правителството за период 2006-2015 в образованието да отпаднат,защото те наистина са си техни реформи и ние не можем да носим отговорност за техните инициативи.
3.Да изискваме бързото приемане на нов ЗНП,който да бъде подложен на обсъждане и отворен за промени и уточнения,до оформянето като официален документ.
3.1.Оределяне на ангажименти,права и задължения на учители;
3.2.Определяне права и задължения на ученици;
3.3.Определяне права и задължения на родители;
4.Категорична и цялостна промяна наредба №5,касаеща кариерното развитие,но с ясни формулировки и точни срокове.
5.Създаване автомност на училищата на базата на съвременно кадрово обезпечаване и въвеждане на мандатност при управленските кадри.
6.Изясняване ролята и задачите на НПЦ и респективно РПЦ-ве !
7.Уточняване и изяснавяне статута и дейността на ексепертите и началниците на РИО!
Може би ще предизвикам негодуванието ви по точка 6 и 7.Аз съм наясно,че тези институции имат на хартия някакви правила за работа и отчитат дейност.Тук говорим за ефективност от работата и нейната полезност за образователния процес
Искат от нас да направим НЕИНФОРМИРАН ИЗБОР.Има толкова неизвестни,скрити,подвеждащи и всякакви други подводни камъни.Притискат ни за няколко часа в понеделник да решим.Как да решим?!Ето какво казва Конституцията.
Чл. 41.
(1) Всеки има право да търси, получава и разпространява информация. Осъществяването на това право не може да бъде насочено срещу правата и доброто име на другите граждани, както и срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала.
(2) Гражданите имат право на информация от държавен орган или учреждение по въпроси, които представляват за тях законен интерес, ако информацията не е държавна или друга защитена от закона тайна или не засяга чужди права.
Предлагам да търсим отговорност от синдикатите за НЕПРЕДОСТАВЯНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ.
Град Провадия
1-во СОУ жгжогожг@dsfdsffdg.bg tel.08887 8986 0-9-09-09 fax. 987987 8756876
2-ро СОУ вkjlkjlkjlkj@l';lgflgfh.com
Което съответно предполага един-двама-трима-или-колкото-толкова човека, които да поемат отговорността за администрирането на страничката.
Това е във връзка с една основна слабост на стачката - логистиката. Досега нямахте стройна, цялостна система за обмен на информация и координация на действия. В момента обстоятелствата ви принуждават екстрено да изградите такава. Това е ключово за изхода от сегашната ситуация, а от друга страна е "инвестиция" в бъдещето - за да не приключи всичко със сегашния синдикален позор :-(
Звучи ефектно това, което казваш, но е съвършено безполезно, извинявай :-( Синдикатите НЕ СА държавен орган или учреждение, така че никаква информация не дължат. Може би в уставите им има някакво подобно задължение, но не знам глупавите им устави.
Мисля си - как да поискаме група учители от - нас, НПМГ и Френската - да присъстват като гаранти на следващия кръг преговори - надявам се да има такива след като в понеделник колегията отхвърли позорното споразумение. Връзка помежду си имаме - нали така го спряхме същото това недоносче да се подпише преди десет дена!
Нашият вариант на споразумение до края на дн ден трябва да го издокараме.
Като принципи:
- Онова, което не зависи от нас като делегирани бюджети и пр. - да не ни го вменяват като задължение.
- Непременно да има точка за задълженията и правата на учители, родители, ученици. В този смисъл ние в 138 преведохме и адаптирахме правилника на един колеж с правата и задълженията на ученика и родителя, който мислим да подписва всеки новопъстъпил ученик и родителя му.
- Правила за работата на инспектор от МОН и експерт от РПЦ.
- СТАРТОВАТА ЗАПЛАТА НА УЧИТЕЛ С ДВЕ И ПОЛОВИНА МИНИМАЛНИ ЗАПЛАТИ или средната учителска да е с 30 процента над средната за обществения сектор
- Ясен знак за децентрализиране на командаджийския модел за управление на образованието и прехвърляне на основната отговорност върху разширен екип в училището от директора, учители и местната общественост. Избор на директори от местната общественост.
Засега това се сещам.
Разсъждавах върху точки 9 и 11 от работния модел на МОН и стигнах до някои изводи. Моля да ме поправите, ако греша. Първо да припомня какво гласи точка 10.
9. От реализираните в системата на народната просвета икономии от 1 ноември 2007 г. средната брутна работна заплата на заетите да стане съответно 524 лв. За педагогическия персонал и 283 лв. за непедагогическия персонал (без това да включва средствата за диференцирано заплащане и допълнително трудово възнаграждение). За целта да бъдат извършени промени в съответните нормативни актове.
Излиза, че от 444 лв. СБРЗ на учителите за
момента тя ще стане 524 лв., което означава, че с 80 лева се ще се увеличи и че
всеки учител ще вземе еднаква сума. Превърната в проценти тази сума се равнява
на около 18 % увеличение. Ако увеличението на заплатата е в проценти, при всеки
учител ще се получат различни суми увеличение, защото ще се изчислява върху
различна базова заплата. Така учителите с по-висока заплата, което значи с
по-голям трудов стаж и по-висока квалификация, биха получили по-големи суми, а
учителите с по-малък трудов стаж и по-ниска квалификация - по-малки суми. Права
ли съм, или не?
Точка 11:
11. От 1 януари 2008 г. увеличаването на възнагражденията в системата на народната просвета да се извършва през единния разходен стандарт, делегираните бюджети, действащите норми за задължителна преподавателска работа и средните стойности на нормативите за пълняемост на паралелките/групите, като въз основа на това през месец юли 2008 г. средната брутна работна заплата на педагогическия персонал да достигне 650 лв. (без средствата за диференцирано заплащане), а заплатите на непедагогическия персонал да се увеличат пропорционално. Началната основна учителска заплата за новопостъпили през месец юли 2008 г. да бъде не по-малко от 450 лв.
Мислих, мислих и стигнах до категоричния извод, че става въпрос за увеличения на заплатите, но не чрез отпускане на допълнителни средства, а чрез увеличаването на норматива от часове, а също и на броя ученици/деца в паралелки/групи, което да доведе до съкращения на учители, защото това е посоченият път за достигане на размер от 650 лева заплата през юли. Делегираните бюджети дават по-голяма свобода на директора за разпределение на средствата от училищния бюджет, но размерът на средствата се формира от броя на учениците в училището. По този начин училищата с по-малко ученици ще загинат.
Останах с впечатлението от разговорите ми с колеги, че тук няма да се приеме споразумението.
Какво още мога да направя и какво да предам на днешната предварителна среща?
Четейки мненията и предложенията в този форум с радост открих сродни души! Предложението на Shelly " ..е най- налудничавото предложение, но си мисля не е ли добре да приберем децата, оставайки в стачка, така че да имаме време да подготвим ново споразумение"
може би достойно продължение от създалата се ситуация. Няма какво да губим, запазваме стачна готовност, НЕ ПОДПИСВАМЕ предложението, изготвяме ново споразумение /широка част от обществото да участва в обсъждането и изготвянето му – нужни са ни и експерти/, търсим подкрепата на родителите и цялата общественост, на която не е безразлично какво става с българското образование.
Друг инетересен момент,които не бива да пропущаме!Осмислих го през този месец докато формирах икономически знания от този форум.В общините има свободни щатове, които едва ли не се употребяват от общинските ръководства и се налага на директорите да разкриват щатове за хора,без да се съобразяват с потребностите на учебното заведение.
При нас поне знам за 80 такива щата.По неофициални данни.Значи в новото споразумение е нужно ясно да бъдат разписани и ангажиментите на общините за подобряване на образователната среда по места!!!
Смея да твърдя и за себе си, че съм толкова объркана, че не мога да реша кой е ВЕРНИЯТ ПЪТ! Иначе тук при нас вече се коментира - икономисали сме някакви средства от фонд работна заплата, за да "подпомогнем" с ДМС нестачкуващите...
И ако "диференцираните пари" не ни скараха, тези без съмнение ще успеят! Какво пък...някой толкова се старае в тази посока - все някак ще му се получи...
Отвратена съм, ядосана съм и в никакъв случай не искам да приема, че съм безгласна буква, що се отнася до бъдещето на моята страна!
- т.11 - увеличение на средната брутна заплата от 01.01.08г. с 20% и достигане до 01.07.08г. средна брутна заплата 650лв за целия отрасъл.
- Желязко Христов да се оттегли от по-нататъшни преговори, тъй като с изказването си, че при неподписване от наша страна ще ни бъде представена по-ниска оферта, се опита да заплаши гилдията.
Личното ми мнение е, че ще бъде обявен край на стачката с малко над 50% съгласие на колективите. С радост ще посрещна децата, но ще се замисля за нов синдикат или за ново ръководство.
Най-важното е, че събудихме не само нас си, а и цялото общество! Не приемам случващото се за загуба и оставам "в стачна готовност"!
Доротеа е права, че "доста неща се оформиха в поста за нашите предложения" и че е време да ги обобщаваме. Затова нека направим следното, за да не пилеем повече време и сили:
1. Всеки от нас, който има цялостно виждане по въпроса, го написва в собствена нова тема под името "Предложението на ...",
2. Нека постингът ти има следните измерения:
а) Предложение-ангажимент за действие в сегашната ситуация (например отказ от последното споразумение, но влизане в клас или отказ и невлизане в клас до тотално изчистване на текстовете и продължаване на протестите, или ...)
б) Предложение за текст на споразумението. Без коментари и обяснения! Така както би се подписал/а под него! Трябва да е ГРАДИВНО!
в) Коментар с коя е силата на твоето предложение.
Ако предпочитате работете в малък екип от 2-3 души, но излезте с издържан текст! Стоп на коментарите! Имаме вече предостатъчно.
Използвайте функцията wiki тук. Тя ви позволява да пишете един документ на 4 или повече ръце (стига да не се припокривате във времето!).
После, привечер да кажем, ще обобщаваме.
Плодотворна работа, приятели!
А колкото до работенето без възнаграждение...не знам КАКВО се случва, когато това е масово и организирано, но пък знам, че на никого не му правеше впечатление, когато изкарах цял един випуск с една група в Образец 1 и две в програмата...(личен избор, разбира се!)
Във връзка с делегираните бюджети искам да поясня следното :
Фонд работна заплата е държавна отговорност.
Общинска отговорност са : издръжка(средства за храна, медикаменти, пестолочен инвентар и работно облекло, книги, материали, вода горива и енергия, външни услуги, текущ ремонт, командировки, СБКО и др. ), стипендии, капиталови разходи, основен ремонт, придобиване на ДМА и НДА.
Няма изискване 80% от бюджета да е за работна заплата, а 20% - за други разходи. Има изискване общината да делегира минимум 80% от бюджета, изчислен на база стандарта за издръжка на един ученик. Обикновено общините делегират посочените с дебел шрифт, без тези с наклонен - мисля, че това е ясно защо - все пак те са собственици на сградния фонд и носят отговорността за неговото състояние. Фонд работна заплата се изчислява на базата на щатните таблици, пълняемост на паралелките и норматива за часове. Средствата по този фонд си остават в него и не могат да се използват за нищо друго. В проектоспоразумението е споменато и трябва да се внимава наистина да бъде гарантирано, че неразпределените остатъци по фонд работна заплата ще могат изцяло да бъдат разпределяни, без ограничения. Като гледам делегирания бюджет на IV ЕГ гимназия - Варна - не е лош, напротив, предлага добри възможности, при това най-вече по отношение на фонд работна заплата.
Смятам, че е въпрос на чест, ако се стигне до подписване на споразумението при сегашните параметри, да се заяви, че този подпис ще бъде положен само след приемането на оставката на министър Вълчев.
Създадох wiki-документ
Предложение за споразумение с правителството

Пълнете го и го редактирайте старателно! Утре вечер ще го разпратя до всички медии. Ще го пуснем, с общи усилия, във всички интернет форуми и имейли!
(Разполагам с базата данни на всички училища с пощенските им адреси и телефон на директор/ канцелария, факс или имейл. Компренсирана "тежи" 1.400 Mb. Куини, къде да я сложим тук, за да е на разположение на всички?)
Хайде да видим дали сме способни да напишем нещо по-издържано от синдикатите и двамата министри!
А синдикалните лидери ще ги свалим след това.
Както беше казано вече много пъти - въпрос на чест!
Pagination