BgLOG.net
By queen_blunder , 16 November 2007
Предложението на Ани (ananan) горещо се приема от много учители, които са членове на нашата общност. В тази връзка, преди да създадем общностите на Уики педагогика, се налага да извършим малко предварителна подготовка, която се състои в изпълнението на план, съдържащ три важни точки, който трябва да осъществим:

1. Осигуряване на администратори за всяка общност. Бързам да ви успокоя, че за целта не е необходимо да имате някакви познания в областта на администрирането на сайта, защото ще бъдете обучавани и напътствани, докато навлезете в работата.

2. Преди да създадем общностите трябва да си изработим хедъри (шапки), които да сложим отгоре. Размерът на всеки хедър е същият, както на „Образование” – 1000 х 136 пиксела.

3. Да уточним все пак имената на общностите и броя им.

Очаквам вашите предложения по т. 2 и т. 3 и не се стеснявайте да се самопредложите за администратори, ако желаете да се включите в инициативата!
Legacy hit count
1878
Legacy blog alias
15926
Legacy friendly alias
Уики-педагогика-търси-администратори-за-общностите
Приятели
За BgLOG.net
Проекти

Comments25

ananan
ananan преди 18 години и 5 месеца

Заемам се с общност "Гражданско образование".

Не че тя е много ясна някому в МОН, но ние ще си я направим като света...

:-)

stefanov
stefanov преди 18 години и 5 месеца
Ще помагам за общност "Начално училище", но на моменти въобще нямам време... Мога да добавя ценни неща и за "Предучилищна педагогика"

Възможно е да се добавят препратки към сайтове и да се препоръчат програми.


shellysun
shellysun преди 18 години и 5 месеца
Куини, не знам дали е възможно, но аз си представям уики педагогиката така: подобщности към образование, отговарящи на основните раздели от научната и обществената сфера /напр. "математика", "български език", "социален свят" и т.н./ и възможност чрез филтър да се конкретизира възрастта, която е нужна на отделния потребител /напр. 3-7 г. 8-11 и т.н., отговарящи на отделните степени в образованието/ На същия принцип би трябвало да става и публикуването, за да може всеки специалист да сложи материала си на точното място. Отделно трябва да има подобщност и за родителите, наречена например"имам проблем", където родителят може да получи конкретен отговор на конкретен въпрос, ако не го е открил в специализираните по области и възрасти подобщности.
 Гордея се с всичко, което правиш, защото ТОВА ГО ПРАВИ УЧИТЕЛ!
   Бих се включила в сектора за предучилищна педагогика или при работа с родители.
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 5 месеца
Ани, Стеф, Шели, благодаря ви и ви обичам! Под вашите грижи съм сигурна, че ще разцъфнат общностите на Уики педагогика. Това, с което се захващаме, е нещо доста сериозно, но и много необходимо на този етап, когато на българския учител му е дадена уж пълна свобода, за да проявява творчество в работата си, но в същото време никаква методическа помощ не му се оказва.

Шели, мислих върху предложението и стигнах до извода, че твоят вариант няма да е по-удобен, защото:

1. Ако създадем общности по предмети, ще ни се наложи да ги кръщаваме дълго и сложно, както в момента те се наричат по учебен план. Примерно културнообразователната област "Обществени науки и гражданско образование" включва 8 учебни предмета с различни имена, в зависимост от класа:

- Роден край - І и ІІ клас;

- Човекът и обществото - ІІІ и ІV клас;

- История и цивилизация  и География и икономика - V - VІІІ клас;

- Психология и логика - ІХ клас;

- Етика и право - Х клас;

- Философия - ХІ клас;

- Свят и личност - ХІІ клас;

2. Можем да изберем за имена на общностите названията на културнообразователните области, но се опасявам, че това също може да доведе един ден до объркване, когато умните глави от МОН решат да проведат поредната си псевдореформа и премахнат КОО.

3. Смятам, че онова, което няма да се промени, поради спецификата, произтичаща от възрастовите особености на децата, са етапите: детска градина и предучилищен етап; начален етап на основното образование; прогимназиален етап на основното образование и гимназиален етап на следното образование.

4. Нека част от общностите на Уики педагогика да обхващат отделните етапи, а други общности ще са общи за всички, както Гражданско възпитание, за която ще се грижи Ани.

И така - какви да са имената на някои от общностите на първо време? А след обмисляне какво липсва, ще добавим и други? Дотук се оформиха:

1. Предучилищна уики педагогика

2. Уики начално училище

3. Уики гражданско възпитание

Сега се питам да остане ли думичката "уики", или да се разделим с нея в името на лаконичността? Какво ще кажете? Май ще е по-добре без нея, а?
shellysun
shellysun преди 18 години и 5 месеца
Честно да си призная, не знам от къде идва това "уики", но на мен ми е симпатично, има отличителен смисъл, т.е. различно от официозите. Представям си го като педагогика он-лайн, жива, компетентна, отговаряща на съвременните проблеми, правена от действащи педагози. Не знам, но ми се иска да има нещо към името, което да носи смисъла на логото - да е отличител.
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 5 месеца
И още нещо.

В тези общности някои категории могат да бъдат именно отделните класове.

Във раздел "Връзки" могат да се слагат всякакви препратки към сайтове, както предлага Стеф.

Администраторите ще видят, че дизайнът на страниците може да бъде различен от този в "Образование", а също така разполагаме с различни теми, които да се "вържат" с хедъра. Всъщност, ако искате, на първо време, докато си изработим хубави шапки на общностите, можем да си сложим по някоя съвсем обикновена, колкото да стартираме, а по-нататък ще я променим. То същото се отнася и за "Образование" и мислех да помоля онези, на които им се удава да работят с графични програми, да ни изработят нов хедър.
Nastroenie
Nastroenie преди 18 години и 5 месеца
Заемам се с общност, свързана с българския език и правописа . Мога и да редактирам статиите на колеги , които имат затруднения в това отношение /тъй като тук ще пишат и специалисти в сфери, твърде отдалечени от словото/ . Предлагам да има и една общност "Преживяно" , в която да можем да опишем интересни случки от ежедневието - в час, в междучасието, с родители , неща, които ни се случват извън преподавания предмет,  но с  които трябва да се справяме . Ако има други кандидати за "Български език", с най-голямо удоволствие ще се заема с "Преживяно".
ananan
ananan преди 18 години и 5 месеца
Ако се приеме делене на УикиПедагогика на етапи - за деца и за големи ученици - аз се заемам с Гражданско образование за големите, а то трябва да го има от детската градина! и не като отделен предмет - а пропита във всеки от предметите. Някак трябва да го имаме това предвид.
stefanov
stefanov преди 18 години и 5 месеца
Какво означава "Уики" - вижте отговора
Albena
Albena преди 18 години и 5 месеца
Куини,бих искала да помогна-в област изкуство,но определям себе си като такъв профан в работата си с компютър,че вместо да се получи добре,ще се обърка.Но с каквото мога и разбирам- разчитейте на помощ.
А, все се каня да споделя,че по време на стачката направихме приказката "Пепеляшка" е един добър режисъор-Вецислав Асенов в Младежки театър"Н.Бинев".Ако имаш възможност заведи децата да гледат приказката оживяла-има много песни,танци,красота и вълшебства.Мисля,че се харесва от деца и възрастни. Светли дни желая на всички! Заедно с :О) ал
IlianaGenova
IlianaGenova преди 18 години и 5 месеца
Здравейте!
Харесват ми Вашите идеи! Аз съм учител по Домашна техника и икономика V-VII кл.С каквото мога ще помагам само ми казвайте какво да е то?
Мога да помагам в уики техника и технология, или само техника,както решите.
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 5 месеца
Страшни сте! Благодаря за готовността да създадем и развием новите общности :)

След като Стефанов ни даде линк към тълкуванието на думичката уики, т. е. думата не означава просто свобода при създаване и съхранение на информация, както аз си мислех, но и представлява мрежова технология за организиране на свързани помежду си уеб-страници, всяка от които може да бъде посетена и редактирана от потребителите по всяко време, като историята и всички версии на страниците се запазват, следователно ще трябва да се откажем от думата уики в названията на общностите.

Не че не е възможно да ги направим в уики вариант, ако дадем администраторски права на всички потребители, но не съм сигурна, че това ще бъда добро решение от гледна точка на това, че някой може да си направи глупава шега и да изтрие за нула време сътвореното с много усилия.

Значи до тук са:

Предучилищна педагогика

Начално училище

Гражданско образование


Заедно, предлагам ти твоята общност да се казва Изкуства и спорт, защото и двете биха могли да се съчетаят чудесно.

Към и Ани и Заедно! Администрирането не изисква пълно познаване на методиката за всички класове, защото няма такъв учител, който в областта примерно на Гражданското образование да е спец по всички въпроси за всички възрасти, но пък в една такава общност може да се поместват материали за всички класове, за да се създаде удобство при намирането им.

Настроение и Пепеляшка, какво ще кажете да се заемете с общностите за прогимназиален и гимназиален етап?  Нека да не ви плаши, че там ще се публикуват материали по всички предмети.

Как да наречем тези две общности? Разбирам, че Пепеляшка е учител в прогимназията, а Настроение, ти, в горен курс ли си? Ако е така, идеално се нареждат нещата.

Albena
Albena преди 18 години и 5 месеца
Куини,нищо против нямам да е общност Изкуство и спорт,така или иначе за да материализираш Духа,подготвяш инструмент-Тяло.Проблема-мой е в техниката-компютър, аз изобщо не разбирам какво се случва по всичките прозорци които отварям,гледам,чета или пиша.Толкова елементарно неволята ме е самонаучила.Как ще стопанисвам и организирам нещо, което не разбирам?
А и всички вие, колеги-човеци които опознавам чрез писане/добре го правите/ сте напред в материала. Не умея да пиша и си мисля, че колкото и помощ на този етап да ми се оказва,по-бързо ще се получи ако не го правя аз.Е,това са споделените ми опасения.Куини,справяш се чудесно и с доста по обем работа.Може и да ти хрумне с какво да бъда полезна в цялото. Искрено и с желание! :О) Ал
ananan
ananan преди 18 години и 5 месеца
Мила Албена - съветче от мен - заемай се с общност Изкуство и спорт и се учи на техническите подробности в крачка, както повечето от нас.
Не им се страхувай!
Ти носиш много по-важното - Духа на стопанина на една такава общност...
:-)
stefanov
stefanov преди 18 години и 5 месеца
"Уики" означава, че всеки може да добавя материали без особени регистрации и права, отпуснати от някого. Например пишете план на урок и след това друг колега дописва в него като го дообогатява. Тук наистина има проблем с това дали някои няма да затрие нещо хубаво, но софтуерната платформа е така направена (не знам как е тук), може да помни кой кога и какво е променил, за да  се възстанови оот модератор, администратор или както там е наречен. Друг уики пример: разказвате за нова технология, за нова практика, която сте приложили (при уики се отказвате от авторството си над продукта) и друг колега доуточнява, доусъвършенства, добавя още съдържание.

Проблемът с план-конспектите е, че опитните педагози нямат нужда от предварително рамкиране на урока. Урокът им е в главата, То е ценно за начинаещите, но пък там не е дообмислено. Друг проблем е именно в споделянето.

Доколкото схващам, тук искаме да преподредим линковете, които вече сме натрупали и да уточним как става добавянето на ново съдържание? Така ли е?
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 5 месеца
Албенка, аз преди 5 години не знаех откъде се включва компютъра, а днес преподавам компютри в училище :) Не се притеснявай! Даже ще ти е от полза да опознаеш и тази страна на високите технологии - как се администрира един сайт :)

Стеф, да, разбирам. При нас обаче е малко сложно. Доколкото знам и нашата платформа след последния си ъпдейт "помни" редакциите на постингите, но в случай, че се затрият голям брой публикации, ще падне много работа за възстановяването им от страна на един човек - администраторът. Мисля, че това не е нужно.

Уики библиотека има към всяка общност и в нея може да се правят корекции от много хора, а след това да се излезе с общ продукт. Нека обаче авторството да бъде защитено от външна намеса, за всеки случай.

Моите нови предложения са в противоречие на казаното от мен по-горе. Стигнах до извода, че най-добре е да си озаглавим общностите с имената на културнообразователните области, а именно:

1. Български език и литература (Настроение я поема)

2. Математика, информатика и информационни технологии

3. Обществени науки и гражданско образование (Ани я поема)

4. Бит и технологии (Пепеляшка я поема)

5. Изкуства и спорт (тук са две КОО, но нека да си останат - Zaedno я поема)

Списъка го продължавам с другите общности, за които взехме вече решение:

6. Предучилищна педагогика (Шели я поема)

7. Начално училище (Стефанов и аз я поемаме)

Стеф, само математиката + информатика и ИТ остана. Ще предложа на доц. Бабев, ако желае да се включи, но смятам, че ще бъде добре, ако ти вземеш и нея - зная, че имаш сериозни познания в тази област. Ако има тук някой друг специалист, да се обади. О-о, но всъщност Имхотеп е учител по информатика! Отдавна не е писал. Трябва и него да го питаме.
galina_fr
galina_fr преди 18 години и 5 месеца
:) Без претенции с радост ще се включа в Предучилищната педагогика, без претенции за администраторски знания, но с претенции за любов към работата!
hoaxer
hoaxer преди 18 години и 5 месеца
Малко със скептицизъм съм към начинанието, като се има предвид, че всяка достоверна и стойностна информация в интернет е платена, но естествено  няма как да разберем дали такава общност ще работи,, ако не опитаме.
Липсват природни науки и чужди езици - особено полезно може да бъде във връзка с току що въведения 'Чужд език на професията'.
DanielaPetrova
DanielaPetrova преди 18 години и 5 месеца

Аз съм математик и информатик. Но рядко сядам на компютъра и няма да съм от полза.

Съпругата на Бабев е също математик, но не знам дали ще има възможност. Ще я питам. Ще говоря и с още една колежка.

А аз мога да помагам с разработки и идеи за уроци (горен курс) - имам много, някои са в електронен вид. Имам много задачи за контролни работи и в момента разработвам помощни материали за 8. клас, които да улесняват усвояването на учебното съдържание и да спестят доста време от чертане и преписване от дъската.

babev58
babev58 преди 18 години и 5 месеца
На любезната покана за администриране отказвам (семейно - това по повод на предишната реплика). Причини много, за всяка една бих написал тема.
Ще се опитам да потърся младежи за тази работа (администриране на общност), но все пак употребих думата работа, а не хоби, увлечение.
За коментар на различни разработки и странични теми - бих се включвал и ще агитирам и други колеги, занимаващи се и с "школска математика".
stefanov
stefanov преди 18 години и 5 месеца
Какъв е изводът от горните реплики? Правим достъпът до подобщностите платен, за да го възприемем като работа, не като хоби, да е по-сериозно, достоверно и стойностно?

Това обаче ще противоречи на уики принципите и ще повтори съдбата на други подобни начинания, изискващи кооперативни усилия.
ananan
ananan преди 18 години и 5 месеца
Ами достъпът трябва да си е свободен - като всяко уважаващо себе си уики. Нали това е смисълът ...
Но трябва да се запазят правата на всеки автор - най-добре под лиценза на Creative Commons за всички помагала, публикувани в общността.
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 5 месеца
Съгласна съм със Стефанов.

Лично аз, за онова, което правя тук, костващо ми време и усилия, а понякога и доста напрежение, не съм получила нито стотинка и никога, пред никого не съм поставяла подобно искане. Сигурно защото аз, като български учител, не съм свикнала да измервам стойностните неща в пари, а напротив - мисля, че най-прекрасните неща не могат да се купят или да се платят със всичките пари на света. Така разсъждавам. Тук получавам само нематериални ползи, на които особено много държа: комуникация с колеги, ученици и родители; трибуна, за да изразя позициите си; обмяна на идеи и опит и приятното усещане да се чувствам полезна за другите.

Също така не смятам, че безплатно разпространяваното знание е по-ниско качествено и надявам се да го докажа в сферата, в която се чувствам по-силна - началното образование. Знанието, според мен, трябва по принцип да е достъпно и безплатно, а вече друг е въпросът кой колко от него ще вземе и ще ползва - в това отношение ние, хората не си приличаме.
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 5 месеца
Напротив - има и те следят стриктно да се изпълняват правилата. Във връзка с една статия, която пуснах в Уикипедия, доста хора ми се обадиха, за да ми помогнат със съвети. Останах с впечатлението, че там онлайн постоянно има  админи, които наблюдават какво се случва.
Albena
Albena преди 18 години и 5 месеца
Куини,не ми достига физическо време да седна и да съм с вас.само успявам да прочета и то набързо.Явно до пенсия ще си остана радетел на живото изкуство-всеки ден да докосваш поне 40 ръце и да гледаш толкова чифта очи.А при вас е прекрасно!Винаги когато мога идвам да чета....Благодаря! :О)ал
By ananan , 4 November 2007
Куини,
от твоите забележителни линкове ми хрумва нещо - възможно ли е практически да направим тук една база данни с добри педагогически практики?
Тук, от нас ...  Да пише който иска да сподели своя или чужда "хитринка" която му е помагала да се справя в годините - проверена в клас! Да  разделим базата на етапи - начален, среден, горен - и на предмети - и да зареждаме.
Авторските права - под Криейтив Комънс.
Мисля си, че тази възхитителна аудитория, която се събира в блога ще роди нещо специално!

Щото лично аз не знам изобщо в училище да има практика на взаимна помощ и обмен на идеи по този въпрос.

Идваш в училище - от скамейката или от друга професия - и те пускат в клас без всякаква подготовка, методист, подкрепа... Който се оправи сам - изплува и остава. Който не - кошчето му лети по главата и изчезва с писък... А би могло да се помогне на млади - и не само! - колеги с малко съвети и подкрепа, с добър опит! Лично на мен една стара учителка ми даде още първата година система за обучение по фонетика, която ограмотява на английски език като с магическа пръчка.
Обещавам я като първо дарение на нашата библиотечка!

Сто на сто оттука ще излязат бисери! Достойни за Уики-педагогика.  И нищо лошо да спретнем такава - тя сега е най-важната Уики за България май...

Отплеснах се  - какво мислите всички за това, моля?
Legacy hit count
5816
Legacy blog alias
15674
Legacy friendly alias
Уики---педагогика

Comments33

queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 6 месеца
Ани, като начален учител с горчивина мога да кажа, че в България твърде малко се пише на методически теми, вероятно защото издаването на такива помагала не носи никаква печалба за авторите им. Затова единственото, което ни остава, е да си помагаме взаимно, споделяйки добър опит и знания.

Блог "Образование" е отворен за осъществяването на идеята, а освен това притежава добри ресурси като онлайн платформа за изпълнението й. Можем да създадем, ако искате, нови категории, а можем да добавим и подобщности за всеки етап - начален, среден и горен, като във всяка подобщност категориите да бъдат различните учебни предмети.

Какво ще кажете? Как да постъпим? На мен ми се струва, че подобщностите ще са по-удобният вариант.
stefanov
stefanov преди 18 години и 6 месеца
Куини,
Не знам как се правят подобщности, но всичко трябва да е прегледно подредено, за да се открива бързо. Имаме доста теми (или както там се наричат), които просто трябва да присъединят. Някъде и в коментарите имаме ценни находки, които са споделени. Първата ни задача, може би ще е да се подредят наличните неща, после ще допълваме още.
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 6 месеца
Подобщностите се правят лесно през админ менюто. Аз ще ги създам - не се притеснявай. Те ще се появят като линкове горе, вдясно, в раздел "Начало".

По-важно е да решим кое ще внесе повече удобство в работата ни. Опитът с подобщностите показа, че когато се публикува на главната страница на дадена общност, материалът се чете от повече хора, а когато се сложи в подобщността, стои малко по-скрит. Само че и за това положение има разрешение, като на главната страница също се пусне пост, в който да се направи кратко ревю на статията, публикувана в подобщността.

Нашите предишни публикации по тези теми могат да се дадат като линкове в една нова отделна статия, а ценните предложения в коментарите, ако бъдат намерени, също да се пуснат като нови постинги.
chopar
chopar преди 18 години и 6 месеца
Идеята е по-вече от чудесна. Но имам въпрос. Прочетох внимателно (поне така мисля) указанията за работа с блога. Но не открих следната възможност - мога ли да качвам материали от моя компютър. Ще се радвам някой да ми отговори, за да мога да кача и първия си материал. И още един въпрос - сложих си аватар в профила, но виждам, че не ми излиза в коментара. Защо?
Albena
Albena преди 18 години и 6 месеца
Куини, когато се науча писмено да споделям с вас(сега ми е бързо темпото и технически трудно) бих искала да пиша за подобщност"Учители-танцъори".........могат доста полезни неща да се обменят.
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 6 месеца
Zaedno, прекрасно предложение! Нека първо да измислим как да организираме подобщността или подобщностите. Възможно е да имаме една подобщност, наречена Уики педагогика, а в нея просто да разкрием отделни категории. Чудя се те как да бъдат разделени - по предмети, по класове или на друг принцип.

Също така може да не са категории, а подподобщности на Уики педагогика. Какво предлагате?

chopar, засега няма възможност от личния компютър да се качват на сайта материали, защото това изисква огромно дисково пространство, което за една платформа, функционираща на доброволен принцип, без да се издържа финансово по някакъв начин, засега е невъзможно да си го позволи. Когато започнат да рекламират при нас, тогава ще си позволим лукса да качваме от персоналните си компютри, защото в платформата тези екстри са заложени и ги има.
stefanov
stefanov преди 18 години и 6 месеца
Куини, точно сега оглеждам какво е правено по света във връзка с ресурси за учители. Подредено е така: детска градина и материали за нея, начално училище и материали за него, съответно среден и горен курс. Има логика в това. Ако сложим подраздел "Математика" и в него всичко от броене за 3 годишни до сложните задачи за 12 глас, ще има информация, която просто не е фокусирана за съответните възрасти ученици. Ако разделим по степени на образование мисля, че е по-добре...
Albena
Albena преди 18 години и 6 месеца
Идеята на Стефанов ми харесва. Мисля си,че е разбираема и лесно ще се управлява.
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 6 месеца
Следователно идеята е да се създадат 4 подобщности, като във всяка от тях ще създадем категории, отговарящи на учебните предмети, които се изучават.

А как да наречем подобщонстите? Засега се сещам само за този вариант:

Уики педагогика в детската градина

Уики педагогика в началното училище

Уики педагогика в среден курс

Уики педагогика в горен курс

Дайте и други предложения!
chopar
chopar преди 18 години и 6 месеца
Тази структура е добра. Като предлагам към всяка категория (queen ги нарича подобщности) да се обособят подкатегории - по учебните предмети, а те да включват няколко секции - например: методически материали, тестове и други форми на проверка, практически (лабораторни) упражнения, презентации и електронни уроци. Сигурно може и други секции да се добавят.
Доколкото разбрах скоро от компютъра няма да мога да качвам неща тук. Явно първо трябва да са качени на друг сайт, чийто урл да да посоча. Е, помагайте и ми дайте такива сайтове, където мога да кача примерно презентации.
keitykeity
keitykeity преди 18 години и 6 месеца
Мисля, че е добре срещувсяка подобщност да се обозначи за коя възрастова група става въпрос, а именно:
Пр.   Уики педагогика в детската градина - 3-7год.
         Уики педагогика в началното училище - I-IVклас   и т.н....
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 6 месеца
Не, chopar, категория и общност са две различни неща :)

Категориите ги има в нашата общност и могат да се видят вляво, в секция "Разглеждане". Те се виждат и избират, когато пускаме даден постинг, но общност е онова, в което се намираме в момента. Подобщността е нова общност, в която ще се влиза през тази, в която се намираме в момента - в случая това е общност "Образование". Всяка подобщност ще си има своите категории в зависимост от спецификата й.
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 6 месеца
Анонимен, нека да мислим по посока на съкращаване на имената на подобщностите, защото като линкове, там, където ще стоят, ако са по-дълги, ще се изписват на два или три реда.
aniedreva
aniedreva преди 18 години и 6 месеца
Поздравявам ви за решението. Много учители са спделяли, че им липсва точно това - пректични съвети от колеги. Бих искала да подхвърля неколко идеи. Първо, добре е да има предвидено място, където да пуликуваш поблем и да помолиш за съвет / може би да го има като част от всяка категория/.
Второто , което ми идва на ум е, че към всяка категория е добре да има и подктегории по педагогика, психология, новости в методиката на преподаването на всеки учебен предмет....  Иначе  подкрепям идеята на queen blunder основното деление да бъде на педагогика в детската градина, вначалното училище ......
Добре е да има къде човек да намери информация за обучение по интересуващи го въпроси / в момента ми идва на ум къде си зслужава да се учи за ПКС например, къде се организира полезен психотренинг натема екология .....и още куп неща,  които би искал да научиш, но не знаеш от къде/
Това са идеите, които ми дойдоха на ум след първото прочитене. Ако се сетя за още нещо - пак ще пиша. 
Antonia_55
Antonia_55 преди 18 години и 6 месеца
Към категориите освен уч. предмети да включим извънкласни дейности. Занимавам се от 9 години с любителска театрална трупа в училище,  а знам, че има и други дейности в други училища. Възможно е да върши работа и пета подобщност:
Уики педагогика в за всяка възраст

където се включват проблеми , засягащи две или три, или всички подобщности

queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 6 месеца
Хубави предложения! Нека да се съберат още, а после ще изберем онези, които най-много ни допадат :)
Paideia
Paideia преди 18 години и 6 месеца
Ако може и една подобщонст (категория) за класното ръководство да има - няма да е зле. В петък правихме открита родителско-учителска среща в София и ми направи впечатление, е за учителите класното ръководство е стигнало натоварване близко до "ангарията" в Османската империя, а родителите хранят големи надежди, че неговото усъвършенстване ще доведе до бурно родителско-училищно сътрудничество. Според мен нито родителите разбраха, че училището няма ресурси (времето на класния и възнаграждението за тази задача) да превърне класното ръководство в жива връзка, нито учителите разбраха "идеите" на родителите.
Tanichka
Tanichka преди 18 години и 6 месеца
Четох внимателно, но не видях "Уики педагогика за чуждоезиково обучение".

И един въпрос от мен - пазя от миналата година купчина листовки, които дъщеря ни ежедневно носи у дома. Вероятно и без педагогическите разяснения биха били много полезни на преподавателите по английски на ниво начинаещи. как мислите? Имам един куп от ниво Kindergarten и още един куп от ниво First Grade - сърце не ми дава да ги изхвърля, защото все си мисля, че може да са полезни на някого.

Дайте идея - дали ако ги сканирам и кача като JPEG снимки (Куини ще каже къде и как - може в подкатегория, може в раздел Документи), дали биха били полезни някому? Защото аз не разполагам с никакво време и ако седна да правя това - поне да знам дали ви интересува наистина?

Наистина ми е много мъчно за условията, при които работят нашите учители в БГ - толкова препятствия им пречат на артистичния и индивидуалния подход.
А аз съм смаяна какво учи Траяна тук... Тя е само на 6, но ни смайва с ежедневните ци уроци:

  • - миналата седмица учиха за гравитация, центростремителни и центробежни сили;
  • - събират числа като 45 + 8;
  • - учиха как се разчитат географски карти (игрово, разбира се) и каква е легендата за реки, езера...;
  • - водни басейни - солени и сладководни;
  • - с какво се характеризират сезоните (това и при нас го има в първи клас, нали?)

И всичко е едно спокойно, уравновесено, позитивно, с голяма мотивация... И всяка седмица класът отива групово  в библиотеката и всяко дете взима по една книга. И после разказва за книгата.

Непременно трябва да кача въпросите, на които трябва да отговарят децата за книгите - мисля, че може да бъдат от полза на учителите по английски, или поне като информация за това как правят това по света.

Изобщо, кажете ми с какво мога да бъда полезна на учителите по английски език. Верно, че съм се откъснала вече 10 години от терминологията, но пък имам мъгляви спомени от десетгодишната си практика в начално и средно училище, две години бях и базов учител, при мен стажуваха и ученици от УПК-то на пловдивската английска гимназия.. Все нещо ми е останало в главата.

А може и да не е, но наистина в местните училища виждам интересни и полезни неща, просто не знам кое би било полезно за вас,  и кое не.
ananan
ananan преди 18 години и 6 месеца

Всичко, което на теб, Таничка, ти е направило впечатление, ще направи и на всеки добър учител по английски!

Плюс това - линкове към всичките ти репортажи от празниците в американското училище да идат в "Уики за всяка възраст".

В България ще е твърде оптимистично още тази Коледа да чакаме месаря да дари един пушен бут за благотворителната разпродажба в местното училище - то има ли месарници останали изобщо? - но не е невъзможно някъде мамките да врътнат по един Коледен кравай и да идат да гледат как рожбите им го продават на ползу родно училище...

Albena
Albena преди 18 години и 6 месеца
Куини, не зная как да формулирам предложението си, защото е свързано с израстването на децата чрез изкуство(изобразително изкуство,танц,музика) още от детската градина.Понеже в България няма старт за откриване на талантливи деца в най-ранна възраст, след това няма основно образование за такива деца( всичко е общо)-те започват чак на 14 години средното си образование в областа на изкуството.Бих искала да има ниша за обсъждане в категориите ( за изкуство) и то каква е възможноста да се изгради тази нишка от 3 год.възраст.Родителите да избират детски градини за децата си по желания профил(общ,но и някакъв вид изкуство).Така ако се изгради структура от начално до средно образование, ще може да се търси добро качество в следващо ниво.Като акцентирам на университетите в които се готвят танцъори,хореографи и режисъори за танц.Първо са малко и е голяма каша, а и приема е от общо средно образование, а не от специализирано-средно. Дано все нещо да е станало ясно,защото съм натоварена с доста писане тези дни и малко прибързано написах  гореизложеното,не съм го доизчистила.Благодаря за отделеното внимание!
ananan
ananan преди 18 години и 6 месеца
Страшно важно е и за мен това, което zaedno споделя!
Нашите деца са осакатени откъм изкуства в училище - а са толкова талантливи!
Да не говорим, че тъкмо когато започват осъзнато да рисуват, музицират и танцуват - към 15 годишна възраст - българското училище им отказва принципно тези предмети и в гимназиите НЯМА изобщо часове по ИЗКУСТВА.
Което си е жив маразъм.
Ще трябва час по-скоро това просто да го поправим.


Albena
Albena преди 18 години и 6 месеца
Благодаря ananan! Целта е обединение,професионализъм и заедно да успеем.Правим го за децата на България.
shellysun
shellysun преди 18 години и 6 месеца
 Позволявам си и аз да дам едно предложение - нека да има раздел и Уики педагогика за родители. Тук влизат и много родители, а чудесно би било, ако се разшири диалога между учители и родители за начините за образоване, проблемите в общуването и образованието изобщо. Мисля, че формирането на добронамерен и практически ориентиран диалог в двете най-засегнати от безотговорната политика общности - учители и родители, би било едно чудесно продължение на стачката. И би ни направило по-силни и целенасочени като присъствие в общественото пространство.
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 6 месеца
Страхотно!!! Все по-богата база се очертава :) Нека да изчакаме и други предложения :)
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 6 месеца
Какво ще кажете за следните предложения:

Уики педагогика за деца и малки ученици

Уики педагогика за големи ученици

Чуждоезикова уики педагогика

Уики педагогика на новото възпитание

Уики педагогика по изкуствата


Обединих детската градина и началното училище, защото между тях има тясна връзка и приемственост. Чуждите езици, както предлагате, ги оформих в нова подобщност. Под "Уики педагогика на новото възпитание" трябва да се разбират всички теми из областта на педагогиката, насоките за работа на класния ръководител, извънучилищните и извънкласните форми на работа. Съгласна съм, че изкуствата да се отделят, защото съществуват специални училища по изкуствата и е добре да създадем база с данни на добри педагогически практики.

Чакам мненията ви :)

galina_fr
galina_fr преди 18 години и 5 месеца
 Идеята е страхотна! queen_blunder, разбирам желанието да се обединят възрастите, за да се намали общия брой на подобщностите. Но всяка подобщност е желателно да съдържа необходимите раздели ли, теми ли, например възрастта 3-7 години като огромен и изключително сензитивен период да може да се разглежда според направленията, по които се работи в детската градина. Има ли такава възможност или ще бъде прекалено като обем?
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 5 месеца
Не, няма абсолютно никакъв проблем, но понеже съм била участник в създаването и развитието на една общност, в случая на "Образование", и знам, че в началото е много пусто, няма хора, прочити, коментари и това може силно да обезсърчи онези, които са имали ентусиазъм да пишат. Затова клонях към обединение, но ако желаещите за създаване на такива бази данни за публикуване на наши професионални разработки са много, ще ги създадем, разбира се.

Някакви предложения за имена?
galina_fr
galina_fr преди 18 години и 5 месеца
Нали съм детска учителка, някак си все си представям нещата нагледно-образно, символно - например за Уики педагогика за деца и малки ученици - една цветна маргаритка с книжка в ръце... (съжалявам, че не мога да го нарисувам тук).
gabrielagabi
gabrielagabi преди 18 години и 5 месеца
Идеята за уики педагогика е страхотна! Ще бъде много полезна за колегите от малките градове, където обикновено информацията за провеждането на всякакви курсове, семинари, обучения и пр.или изобщо не пристига, или пристига със закъснение.От този блог научавам за обучението по хот пот, а се оказва, че колегите по философия са преминали този курс преди 2 години.Подобна беше и ситуацията, когато въведоха разработването на проекти в обучението по Свят и личност в XII клас, а за олимпиадата по Гражданско образование през миналата учебна година научихме сега, на септемврийските съвещания.Може ли да се включи и раздел за ученици - имаме изключително умни и талантливи деца, които сигурно има какво да споделят.
shellysun
shellysun преди 18 години и 5 месеца
Куини, не знам дали е възможно, но аз си представям уики педагогиката така: подобщности към образование, отговарящи на основните раздели от научната и обществената сфера /напр. "математика", "български език", "социален свят" и т.н./ и възможност чрез филтър да се конкретизира възрастта, която е нужна на отделния потребител /напр. 3-7 г. 8-11 и т.н., отговарящи на отделните степени в образованието/ На същия принцип би трябвало да става и публикуването, за да може всеки специалист да сложи материала си на точното място. Отделно трябва да има подобщност и за родителите, наречена например"имам проблем", където родителят може да получи конкретен отговор на конкретен въпрос, ако не го е открил в специализираните по области и възрасти подобщности.
 Гордея се с всичко, което правиш, защото ТОВА ГО ПРАВИ УЧИТЕЛ! Ще гледам да се включвам активно, проблемът ми напоследък е отсъствие на интернет.
ValiaDobreva
ValiaDobreva преди 18 години и 5 месеца
Пракрасна идея! Почти 17 години съм работила като учител по музика в детска градина и в това направление мога да споделям много.
tinokio
tinokio преди 18 години и 5 месеца
Идеята е прекрасна. Често ми се налага да търся в Интернет нещо по дадена тема, свързана с определен урок, но също така често не откривам онова, което ми е нужно.
Имам готови презентации за уроци по околен свят, за часа на класа... Само трябва да зная къде и как да ги чака. На всеки, който пожелае да ги ползва - заповядайте!
А и всеки е правил уроци, които си харесва как са се получили. Нека споделим идеите и труда си и УСПЕХ!
queen_blunder
queen_blunder преди 18 години и 5 месеца
Идвай тук, tinokio! Започваме полека-лека да пълним базата с ценни материали :)