А добрият учител в същността си е творец.
Той не иска да пропилява времето си в попълване на десетки безполезни таблици, непривично му е да пише ненужни неща, които си остават само на хартия, от рода на разни планове и планчета за щяло и нещяло, отчети, анализи, диаграми, раздути до безобразие разпределения, в които освен преписи на учебната програма като цели, задачи и очаквани резултати, вкарване на разни графи за индивидуална работа и забележки, от нашия сайт се осведомих, че в някои училища имало изисквания за още допълнителни графи, в които да бъдат напъхани също така и методи и средства на работа.
Боже, как се сбутва всичко това на един лист А4, та дори и хоризонтално ориентиран!?
А върхът на всичко от тази година се оказа нововъведеното в някои училища „разпределение за организиран отдих”, което оглави собствената ми класация на глупостта и безсмислието. В тази връзка в скоро време очаквам да поискат от нас да пишем разпределение за организирано прекарване на междучасията. Петминутките на г-н Паунов, които сме длъжни на разработваме и да провеждаме, съвсем не са достатъчни, за да доубият творческия ни порив.
Всеки добър учител мисли за новото, изненадващото, необикновеното, което ще сътвори специално за срещата си с децата, за да ги кара да се удивляват, учейки се. Да ги пленява отново и отново в името на своите образователни цели и в името на всичко онова, което той възнамерява да прави с учениците си.
Но като че ли никой не се интересува, че на учителя му е нужно време, за да се приготви за своя учебен час – да поразмишлява, да попрочете това-онова, после да създаде урока си и необходимия образователен продукт. Вместо това учителят е превърнат в пленник и в заложник на чиновника с главно Ч. С всяка изминала година на добрия учител все по-малко време му остава да се посвети на най-важното и най-същественото в работа си с децата, защото все пак денонощието се състои от 24 часа и ние не можем да го удължим, колкото и да ни се иска.
Чиновникът с главно Ч през последните години произведе безумна нормативна и поднормативна база, продуцираща бумащина в мега размери. Издигна бумащината в култ, обявявайки за най-кадърни учителите, които попълват стриктно документацията си. Въведе йерархия, за да контролира безсмисленото писане на безмислени неща със съответните санкции в случай на неизпълнение, удобно забравил, че спрямо природата това безразборно харчене на хартия се явява престъпление заради изсечените дървета.
Потресаващ е фактът, че ежедневно се изписват тонове хартия, без някой да чете написаното, което после с години събира прах из разни архиви и хранилища.
..................
Между другото, колеги, аз през четирите почивни дни не почивах, а писах документация – да не ви я изброявам цялата, защото всички знаете в какви количества тя ни се изсипва на главите в началото на годината. Предполагам, че и вие по този „смислен” и „приятен” начин сте си прекарали празника и почивните дни.
Comments18
Чиновникът не може да си представи работата без хартия и "колкото повече, толкова повече". Ние само можем да цъкаме с език и да изпълняваме.
Имам молба към вас и другите колеги - да публикувате типова характеристика, защото моята от 1-ви клас е много подробна и е подходяща само за първолаци. Предварително благодаря!
Характеристика-образец.doc
haracteristika.doc
Нашите не са под формата на таблица, макар мен в таблица да ми харесват повече, защото е по-ясно.
Листове нещо се ослушват и не дават, но и ние в тази лудница покрай 24ти не сме искали (бива да подсетим ;) )
Какво пречи да не ги дадете на 24, а на 22ри ;), когато родителите вземат децата от у-ще.
За Третото...ми като трябва да се подпишат - няма как да е, освен да им дадете срок от седмица на хората, едва ли всеки в даден час и ден има възможност да се яви в училището.
Четвъртото може да спестим стотици листове, ако държим характеристиката на електронен носител, ама друго си е като в "доброто старо време" да има папка от 2010, папка от 2011, 2012 и т н със характеристики...
За Петото не знам :) , но пък мога да заложа, че 1/2 поне не знаят къде им е миналогодишния лист :))
....
ОЩЕ НЕЩО
Колеги, като публикувате примери (и не само тук) не е лошо да махате личните данни на децата, едва ли родителите биха били съгласни данните, ЕГНта, рождени дати, имена на децата им да се разнасят по форуми и кой знае на какви потребители да станат достъп (аз поне не бих желала като родител).
На нас ни казаха пък, че в х-ката задължително трябвало да има графа"наложени наказания".
характеристика1.doc
Та ето как изглежда.
В началото на учебната година купуваме помагала, които се заплащат от родителите.
Аз постъпвам така: с отстъпката, която дава книжарницата, купувам 2 пакета хартия, комплект маркери за бяла дъска, резервни химикали, линии, моливи, защото все някой нещо е забравил. В края на годината всичко е изчерпано.
Пълненето на тонера е за моя сметка.
Да, права сте. Коригирах пропуска.
И нашите са като тези, които е посочила Мери ! Правим ги в 2 екземпляра.
Всичко е за сметка на училището! Мери, ето това намерих:
1. Чл. 80в. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2009 г., в сила от 15.09.2009 г.) (1)
Характеристика на ученика се изготвя от класния ръководител за всеки
ученик от паралелката в края на всяка учебна година, както и при
преместване на ученика в друго училище.
на народната просвета
Направихме характеристиките според изискванията на наредбата. В нея няма изискване да бъдат подписвани от родител.
При нас по един екземпляр се запазва в училище на електронен носител и по един ни подготвят на хартиен, който даваме на родителите.
характеристика начален курс.doc
Както и да е поне листи ни дадоха, което пак е нещо. Изходящи номера при нас не се поставят, подписи обаче да, въпреки че и аз не виждам защо. Да вземем да накараме хората да се подписват и за това, че децата им са получили удостоверения, грамоти и листове от всякакъв род. Пак не сме от една България! Едни искат едно, други друго.
Благодаря за Наредбата!