Образование 24.04.2007 ninarichy 2930 прочитания

Премиите разбуниха учители

Премиите разбуниха учители още на пробата
в. Труд – Пловдив
Деляна ЛУКОВА
Протестна подписка за отхвърляне на диференцираното заплащане организира местната структура на "Подкрепа". Синдикатът реши да бойкотира опита на МОН да пробва критериите за допълнително плащане, въведени експериментално в десет учебни звена в Пловдив преди седмица. Подписката стартира вчера и ще събира парафи не само на членове на синдиката, но и на цялата гилдия, обяви председателят Юлиян Петров. Днес той ще се срещне с недоволни от дадената карта за оценяване педагози и с началника на инспектората по образование Александър Буздрев. Мизерните суми само пораждали допълнително напрежение в колективите, а искането на "Подкрепа" е за 50 на сто увеличение на заплатите в системата.
"Работим спокойно, но картата не е приложима за всички. Затова се наложи училищната комисия да разработи по няколко подточки към всеки от критериите в дадената от МОН карта. Стараем се да сме максимално обективни", обясни директорката на езикова гимназия "Иван Вазов" Марияна Димитрова. Особена трудност създавало оценяването на педагогическите съветници и възпитателите. Напрежението не било толкова голямо, тъй като все още не се раздавали реални пари. Мнозина от учителите били уплашени, че ако получат по-малко точки, това ще се отрази на заплатата им. Което е спекулация.
стр. 2




Учителите искат 500 лв. заплата, Такева вдига предизборно на 500 евро

в. Атака
Увеличение с 50% на всички заплати в образованието, поиска "Подкрепа". В Пловдив вече започна протестна подписка срещу диференцираното заплащане на учителския труд. Ако министър Даниел Вълчев не спре експеримента, преподавателите ще излязат на улицата, предупреждават синдикалистите. В десетте учебни звена в областта вече било създадено напрежение. Ако образователното ведомство не спре проекта, учителите ще излязат на улицата. Според преподаватели, критериите за оценка не са достатъчно обективни, допълнителните възнаграждения щели да стават по усмотрение на директора. Днес експерти на "Подкрепа" ще се срещнат с учители, участвали в експеримента за оценка на труда по точковата система на министър Даниел Вълчев. Това не са първите възражения на общността срещу модела "Вълчев ", МОН е затрупано с отрицателни сигнали от цялата страна. Увеличение с 50% прави 500 лв. средна заплата, изчисли Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители /СБУ/ и кандидат за евродепутат, ние пък искаме 500 евро. Тя коментира действията на колегите от "Подкрепа" като качване в движение на синдикалната каруца. Втора година СБУ обсъжда с МОН стратегията за средно образование, диференцираното заплащане на учителите, критериите за оценка на
труда им, припомни Такева. Нейните синдикалисти подкрепят проекта на Вълчев и приемат критериите за атестиране. Те регламентират допълнителните дейности, които досега не са били заплащани. Става дума за извънкласни форми на обучение, работа с родители, с изоставащи или с надарени деца, усвояване на европейски програми.
"Ако някой училищен колектив реши да протестира ефективно обаче , СБУ няма да му пречи", категорична беше Такева.

Категории

Реклама

Коментари

ninarichy
ninarichy преди 19 години
Сигнал за тормоз над учители от директор е получен в инспекцията по труда във Видин

радио “Фокус” Видин
Сигнал за тормоз на учители от директор е получен в Областната инспекция по труда във Видин, съобщи директорът на институцията Искра Маринова. Той е подаден от синдикална организация и касае директора на видинското училище “Св. Св. Кирил и Методий”. Според жалбата директорът принуждава учителите да работят в почивни дни, привиква ги на разговор, който се записва без съгласието на учителите. Сигналът е подаден до РИО – Видин и до министъра на образованието, той ще бъде проверен и ще бъдат предприети съответните административни мерки.
Информацията е на радио “Фокус” Видин.

Скандали за учителските заплати
в. 24 часа – Пловдив
Елица ХРИСТОВА
Учители възроптаха срещу новата схема за диференцирано заплащане, след като научиха оценките за труда си. 9 заведения в областта изпробват новата система, без това да се отрази сега на парите на персонала.
Най-големият проблем беше, когато съобщихме резултатите, казаха от ОДЗ „1 юни" в с. Градина. Настанали сръдни и ропот срещу новата практика, която ще се въведе от 1 юли. Според директорката Бонка Хаджигенова дотогава трябва да се изработят допълнителни анкетни карти. По сегашните например няма как да се оцени логопедът. Учителите на най-малките не могат също да получат точки например за работа с първенци от олимпиади. Това значи, че никога няма да съберат максималния сбор 100. Нужни са отделни карти също за помощник-директори и педагогически съветници, каза шефката на ЕГ „Иван Вазов" Марияна Димитрова. Неизяснено е и атестирането на преподаватели на срочен договор, които ще получат оценка сега, но от следващата есен ще са в друго школо. Директорите са разделени по въпроса кога да се прави оценяването и за какъв период. Според директора на СОУ „Софроний Врачански" Пенко Рисков най-удачно е комисиите да работят през лятото. Елитните гимназии обаче тогава са под пара заради приемната кампания.
След първата проба „Подкрепа"поиска отмяна на система и ръст на всички учителски заплати с 50%.
стр. 1

persey
persey преди 19 години
Не  съм  член  на  синдиката,  но моля  ви да  дадете  някакви  координати, за  да  се  включим  и  ние  в тази  подписка. Не  е  лошо  да  се подкрепяме,  защото  баба  Такева  явно е  намислила  нещо  ужасяващо. По- рано писах  мнението  си  за  нея и  сега пак ще  го  кажа.Тази  жена  иска  само да  бъде  на  власт.Нищо  повече.За учителите  хич не я  е  грижа.
queen_blunder
queen_blunder преди 19 години
Този бунт е естествен и закономерен. Диференциацията не може да просъществува в този й вид. Ако критериите не се променят и не се превърнат в начини за обективно оценяване труда на учителите, образованието в България ще се срине. И без това е много, много трудно е да се упражнява учителската професия в днешно време, при това за без пари, а като прибавим и елемента на обида и несправедливост - става безпредметно оставането в този бранш...
stefanov
stefanov преди 19 години
Заплата към 500 евро е напълно справедлива за натоварването, което имаме в момента и за квалификацията ни. Дали ще остане само препоръка?!
Eowyn
Eowyn преди 19 години
Хм, ако искате новини от извора, мога да питам майка ми за тази подписка...Тя е в едно от пловдивските "пробни" училища.
stefanov
stefanov преди 19 години
О, нека разкаже за това как са минали пробите.
queen_blunder
queen_blunder преди 19 години
Еовинка, много ценно за нас ще е да научим информацията направо от извора :)
ninarichy
ninarichy преди 19 години
РЕГИОНАЛЕН СИНДИКАТ “ОБРАЗОВАНИЕ”
към КТ „ПОДКРЕПА” – ПЛОВДИВ ул.”ГЛАДСТОН” 15, тел/факс:032/626765 e-mail: rso_pd@abv.bg


До всички медии


ИНФОРМАЦИЯ


РСО „Подкрепа” – гр. Пловдив, инициира среща с началника на РИО гр.Пловдив, по повод експериментите при въвеждане на диференцираното стимулиране на учителския труд.
Синдиката изложи своите притеснения, по повод на несъвършенствата на критериите в оценъчната карта. Информацията от колективите изпробващи диференциацията са противоречиви и пълни с опасения. Отчита се невъзможност типовата оценъчна карта да обхване всички категории училища, детски градини и обслужващи звена.
Предлагаме МОН да осигури по – дългосрочен дебат по този проблем.
На срещата се сподели, че учителския труд е най – оценявания в общественото пространство, нещо което поставя на карта авторитета на добрите учители в България. Опитва се , да се направи математическа оценка на категории като обучение, възпитание, морал, етика, гражданско образование. Всички тези елементи от учебния процес, трудно се вкарват в параметри за оценяване.
Като обобщение на този експериментален процес , провеждащ се в някои области, синдикат „Подкрепа” заявява, че диференцираното стимулиране на учителския труд в този му вид и в този момент, ще донесе повече негативи отколкото позитиви.



24.04.2007г. Председател:
гр. Пловдив Юлиян Петров

Ако желаете да се включите в подписката, моля пишете на  адрес:
rso_pd@abv.bg


queen_blunder
queen_blunder преди 19 години
Нинчето има някакви проблеми с интернета и ме помоли да информирам колегите, които ще участват в подписката, че трябва да посочат трите си имена, адрес, месторабота, длъжност, e-mail и GSM.
stefanov
stefanov преди 19 години
нека СИНДИКАТ “ОБРАЗОВАНИЕ” към КТ „ПОДКРЕПА” установи връзка схората си от другите градове, защото тук знаем, че пробите на диференцираното заплащане си вървят по мед и масло и ги очакваме с голямо нетърпение [ирония]
admin
admin преди 19 години
Ами калпаците искат увеличение на заплатите на калпак, а главите - на глава!
pipilota
pipilota преди 19 години
Въпросът  е на каква глава?
Защо ли ми се струва , че увеличение ще получи само сведената глава-да не кажа отрязаната.Онази глава, която мисли като главната глава.
Много глави, много нещо бреййййййййй.
Пък и защо все анонимно ги пускате такива бисери не мога да разбера-сигурно съм не знам и аз каква глава.........?
mircheva67
mircheva67 преди 19 години
Председатели на синдикални организации на СБУ са били на обучение- семинар в Благоевград във връзка с диференцираното заплащане на учителския труд.Според информацията на присъствали,стана ясно, че СБУ смята критериите за оценяване за добри и няма никакви проблеми за въвеждане на диференциацията.Ето ви "добра новина"!А защо ли получих неясни и уклончиви отговори на всички конкретни въпроси, които зададох?
stefanov
stefanov преди 19 години
Лидерът на СБУ Янка Такева в Русе: "1 юли е удобен момент за въвеждане на диференцираното заплащане на учителите"

Още:
"1 юли е безспорно удобен момент, защото тогава се индексират работнитезаплати на всички работещи в средното образование с 10 %. Плюс това от1 юли е записано в Закона за бюджета, че трябва да се дадедопълнителната добавка с тази диференциация за допълнителноизвършваните дейности в училище от учителите - работа в извънкласни,извънучилищни форми, работа с родителите, работа по проекти, работа сдеца - напреднали, изоставащи, подготовка на деца за националните ниолимпиади."
admin
admin преди 19 години
Защо на 1юли ще ни "диференцират" заплатите, когато всички учители са в отпуск? Може би за да не можем да отреагираме срущу несправедливо такова. ..И още за да могат директорите да поощрят т. нар. свои хора...а останалите?
admin
admin преди 19 години
Аз съмсъгласна да има деференциране на заплащането на учителския труд. Критериите може да не са най-удачни, но предложете по-добри. Лесно е да се критикува. Като всяко ново нещо и това ще има недостатъци, но те ще се изглаждат с времето. Обърнете се към др. страни, които имат опит - вижте там как е. Сигурно някъде вече е измислено, няма да "откриваме топлата вода сега". Има учители, които работят от ден за ден, не научават и не използват нищо ново в практиката си, не съм съгласна да получават колкото мен. Аз непрекъснато давам пари за обучение и нова литература и мисля, че трябва да бъда стимулирана и компенсирана, а ако някой реши че на директора ще му се отвори много работа, то...............?
admin
admin преди 19 години
Напълно съм съгласна. Висока квалификация-високи доходи.
stefanov
stefanov преди 19 години
Гергана, няма как високото квалификация да се обвърже с високи доходи. След два месеца ще се убедиш в това.

Системата на диференцирано заплащане е измислена така, че да стимулира 10% с около 6х78 лв, 10% с около 6х35, 40% с около 6х17 лв. След плащане на данъци и осигуровки, те се превръщат съответно в 150 евро, в 70 евро и 35 евро. Ако на това викаш високи доходи?! Плашещо е нивото на заплатите на учителския труд в сравнения с подобен висококвалифициран труд и в България, и чужбина...
queen_blunder
queen_blunder преди 19 години
Колеги, да – съгласна съм, че по-високата квалификация трябва да носи повече пари, но проблемът е, че критериите не са обективни и затова диференциацията (а не деференциацията) ще породи повече проблеми вместо да въздаде справедливост.

Ще бъда откровена, въпреки че може би ще засегна някого. Преди да започнем да афишираме колко сме квалифицирани и компетентни като учители е необходимо да се научим да не допускаме груби правописни и пунктуационни грешки при писане. На човек може да му се случи да сбърка, но от грешка до грешка има разлика. Веднага се разбира дали е от разсеяност, или от незнание. Защото правописът е лош издайник и изглежда малко смехотворно отстрани, когато се бием в гърдите колко добри учители сме, а в същото време не умеем да пишем правилно.
vastel
vastel преди 18 години и 11 месеца
Здравейте,колеги от доста време само чета и не коментирам , защото колкото и да говорим факта ,че отново ни накараха да се хванем за гушите е на лице.Преди няколко дни видях въпросната проектна карта и я коментирахме доста време.Напълно съм съгласна ,че първо трябва да умеем да се изказваме и пишем правилно.Но ето ,че точно тези ,които и една молба за отпуск не могат да напишат без правописна грешка / въпреки високата си квалификация и висше образование / точно те ще бъдат в комисията ,която ще оценява моя труд.Е , за какво говорим тогава? Съгласна съм , че трябва да има разлика в заплатите, но не това е начинът.Това оценяване е напълно безсмислено, защото не оценява реално труда ни.
pipilota
pipilota преди 18 години и 11 месеца

От Гергана на 05 Май 2007, 21:31

Напълно съм съгласна. Висока квалификация-високи доходи.



герганче, а какво ще кажеш за онези ,които са получили един куп документи и квалификации като са си заплатили прилично за тях, а в училище си списват неграмотно.
Ти би ли се съгласила да получаваш по-ниска заплата ако си вършиш добре работата, но не си имала финансовата възможност да си я подплатиш с документи.Защото , я да не се лъжем, но една квалификация си струва доста парички и време, които много кадърни хора не биха могли просто да си позволят.
Това как ще се измери с критерии за диференциация.
Или срещу документ не се рита независими как е придобит и колко е защитен във времето?????
imhotep
imhotep преди 18 години и 11 месеца
Какво значи квалификация? Една диплома отпреди 20 години не значи нищо, ако човек не актуализира знанията и уменията си. За мен критерий за класата на учителите би могъл да бъде една атестация, но в бюджетната сфера цари такова безхаберие, че не виждам кой какво ще оценява. Как ще го оценява, като никога не го е правил.

Май наистина нещата трябва да се реформират отгоре надолу.
ninarichy
ninarichy преди 18 години и 11 месеца
Прав си, imho! Реформата трябва да започне от отгоре, но има невеоятно силна съпротива- чиновника не  ще да се реформира.той иска такафа реформа, която да не промени системата. Препоръчвам  да прочетете книгата "Държавата срещу реформите"-автори П.Кабакчиева, Г. Димитров и колектив. Реформа с промяна на учебни планове, матури, множество учебници и "диференцирани" заплати  НЕ СЕ ПРАВИ!!!
admin
admin преди 18 години и 11 месеца
Бях привърженик на идеята за диференцирано заплащане, но коментарите, които прочетох малко ме плашат! Не ми е ясно как по посочените показатели ще бъде оценяван учителя в детската градина?! А и как ще се разпределят определените проценти в колектив от 8 учители, например? ...
starwind
starwind преди 18 години и 11 месеца
Мога да Ви кажа само това, че за всичко е виновен само един човек, а именно нашият "любим" министър. Българското образование никога не е виждало по-голям некадърник от него. С нечовешки усилия този човек съсипа и продължава да съсипва всичко, което българския учител е създавал поколения наред. От най-важните и уважавани хора в обществото учителите се превръщат в най-плюените и омразни хора. От царе ни превърнаха в магазинери, пазачи, сервитьори, а някои дори и в просяци (без да обиждам никого). Ако има поне малко съвест този човек трябва да си подаде оставката.
Kapela
Kapela преди 18 години и 11 месеца
Диференцираното заплащане е добра идея, но едва ли директорът и подчинената му комисия ще оцени обективно качествата на всеки учител.Обективната оценка е нещо невъзможно,когато  се прави от членове на колектива.Обективно е оценяването,което се прави от независими външни експерти на базата на квалификацията,свършената работа,личния принос към издигане авторитета на училището и постигнатите резултати.
tina_xris
tina_xris преди 18 години и 11 месеца
Дали да доразбуня духовете?!
Днес при нас тръгна нова клюка...съвсем не като клюка, а като официално писмо от Министерството /по информация от две, засега, училиша в града!/:
Преструктурирахте ли няколко пъти учебното съдържание тази година поради различни, инцидентно появили се неучебни дни? Последно за 17, вчера, заради спортния празник. Е, новината е, че някой е решил, че много ни се е събрало да не работим тази година и не сме си заработили нормативите...и след съответното преизчисление, незаработеното ще ни бъде удържано от заплатите...Говореше се нещо и за болничните листове, но понеже в нашето училище още не беше пристигнала новината /днес нашата директорка още не знаеше/, та спирам до тук.