Вяра атакува и протеста на учениците
През седмицата няколко хиляди ученици от випуск 2008 си намериха нестандартно занимание да не скучаят по време на стачката. Те се обединиха в организация "Единство" и започнаха кампания срещу предстоящите матури, които бяха отлагани с години. Родителите им пък заплашиха да заведат дела срещу Министерство на образованието. Мотивът им е, че в "този им вид матурите поставят дванайсетокласниците от различните видове училища в неравнопоставено положение" и "са ненужни, субективни и не доказват умения и знания." А всъщност идеята на зрелостните изпити е изключително проста - да измерят резултата на преподаване в училище. Което би било първата стъпка към стандартизирано външно оценяване и евентуално би довело до промени с цел повишаването качеството на образование. В един идеален свят матурите трябваше да бъдат едно от нещата в пакета реформи, срещу които правителството да обещае увеличение на учителските заплати. Сега обаче е повече от ясно, че дори и учителите да бъдат изцяло спечелени за каузата матури, ще "стачкуват" учениците и родителите.
Вяра Лазарова, изпълнителен директор на Асоциация за родителска активност, преписва броженията срещу матурите на това, че учителската стачка е попречила на МОН да обясни смисъла им. Тя казва: "В Европа не се гледа сериозно на ученик без оценка от зрелостен изпит. По-добре е слаба оценка, отколкото никаква. Това е един недомислен протест от страх, и то срещу нещо, което е в полза на децата.
:)))
Вяра Лазарова, изпълнителен директор на Асоциация за родителска активност, преписва броженията срещу матурите на това, че учителската стачка е попречила на МОН да обясни смисъла им. Тя казва: "В Европа не се гледа сериозно на ученик без оценка от зрелостен изпит. По-добре е слаба оценка, отколкото никаква. Това е един недомислен протест от страх, и то срещу нещо, което е в полза на децата.
:)))
Във в. "Капитал" да си наемат някой учител, за да им пише грамотно статиите. В израза "преписва броженията срещу матурите на това, че учителската стачка е попречила на МОН" правилната дума е прИписва, а не прЕписва.
А време за подготовка има, стига да има желание.
Учениците споделят:
Основните проблеми и факти относно държавните зрелостни изпити:
1. Държавните зрелостни изпити не са вход за ВУЗ. Те са субективни и не доказват умения и знания.
2. В този формат държавните зрелостни изпити ни поставят в неравностойни позиции, защото в профилираните гимназии и профилираните паралелки в СОУ свидетелство за основно образование се получава след 9-ти клас, а в останалите училища- след 8-ми. Тоест не всички ученици са покрили целият гимназиален етап (4 години).
3. НЯМА стандарти за системата на оценяване и за усвояване на книжовния български език, които са основни за реализиране на реформите в образованието!
4. В момента съществена част от учебния процес е изведена извън училището под формата на платени курсове и частни уроци. Приетите до момента нормативни актове не осигуряват предпоставки за връщане на обучението в класната стая. Те не само няма да ограничат практиката на допълнителна платена подготовка , а напротив - увеличават необходимостта от такава.
За по-малко от две седмици с петиция над 14 000 човека дадоха подкрепата си за протеста на учениците!
Като баща на 2 дъщери -12-ти клас мога да споделя:
Всички в семейството искаме матурите да отпаднат или поне да бъдат зачетени оценките от 4-те години. Иначе къде е стимула за учениците? - 3 или 6 през годините-пак на матура!
Формата на матури по БЕЛ е недомислена. Хем някакъв нескопосен тест, хем анализ на фрагмент от литературно произведение.
Матури-добре! Но не при този министър, не при този регламент, не тази година! И възможност за освобождаване от матура!
Да не мислите, че уважаващите себе си Университети - СУ, ВТУ, ПУ някога ще признаят подобна матура за приемен изпит? Такъв идиотизъм просто няма да се случи.
Що се отнася до университетите - да, смятам че оценките от матурите ще се зачитат за приемен изпит, т.е. прием по документи и с допълнителни изпити, където това се налага.
Възможно ли е сега, пет години по-късно, същите основания да са все още в сила, и сегашните зрелостници отново да не са били предупредени при постъпване в гимназия?
Между другото, в Германия, който не е карал матура, няма право изобщо да кандидатства за висше образование, а с матурата те приемат във ВУЗ без изпит - т.е. матурата се признава от ВУЗ-овете за доказателство за встъпително ниво.
Ако заменим думата "матура" с думата "зрелостен изпит", и ако този зрелостен изпит е на такова ниво, че да се признава от ВУЗ-овете вместо приемен изпит... и ако някой не иска да кандидатства висше, може да не полага и зрелостния изпит... мисля, че тогава нещата ще са точни.