BgLOG.net
By VenkaKirova , 4 November 2011

Сегашното състояние на младежите отразява реалността на 21-ви век.Привидно младежите днес може да изглеждат повърхностни, безразлични, изгубени във виртуалната реалност на смартфоните и таблетките, но истината по въпроса е, че те са много по-развити от нас. Това е поколение, което живее и диша в свързания, бърз и интегрален свят, в който политическите граници не съществуват и в който всички са граждани на глобална сфера.

Ако „погледнем” в техните сърца, ще открием цяло едно поколение, което не се стреми да следва безопасния път на колеж, кариера, деца, а иска да знае „За какво”? Те искат да разберат своята роля в света и вида на връзката, която трябва да установят за достигане на щастие. Ето защо те са непокорни на училищната система, която сме построили. Те не се нуждаят от мъртва информация, а от възпитание в пълния смисъл на думата.

Образователната програма на 21-ви век не трябва да бъде насилствено вкарване на информация в младите. Вместо това, тя трябва да предоставя социални умения, помагащи им да преодолеят отчуждението и недоверието, които изобилстват в днешното общество. За да направим младите активна сила в инициирането на социална промяна, трябва да им помогнем да разберат закона на новия свят. Дори по-важното, трябва да им помогнем да разберат какво могат да направят, за да използват тези закони в своя полза.

По собствен начин младите принуждават нас – поколението на стария свят – да осъзнаем, че светът се променя и ние трябва да преосмислим нашата позиция в него.

http://ariresearch.org/global-education/454

Legacy hit count
414
Legacy blog alias
46827
Legacy friendly alias
Ново-социално-образование--Социални-умения

Comments

By VenkaKirova , 3 November 2011

Фактът, че депресията е заболяване номер едно в света в момента, не трябва да ни плаши. Но какво да се опитаме да разберем от това? Какви са причините, които стоят зад този номер?

От тук на къде?

По принцип ние сме емоционални същества, мотивирани от нашите усещания. Мисълта ни просто подобрява нашето емоционално развитие, но тя не е източникът. Човек се развива според четирите стадия на желанието, чрез които преминаваме през всяка ситуация. Това са неживо, растително, животинско и човешко ниво. До сега човечеството се е развивало в първите три или с други думи, на индивидуално ниво. Излезли сме от пещерите преди много време и сме спрели да преследваме животните. Човечеството е постигнало велики неща. Достигнали сме върха във всяка област от нашия живот: научна, технологична и социална, и именно за това ще бъде трудно да постигнем повече.

Време е да спрем с нашата игра

Тъй като сега сме на степента на развитие на човешката част в нас, важат различни правила. Нашата основна човешка природа, която ни кара да бягаме от опасности и да преследваме удоволствия, повече не може да намери нови източници на напълване както преди, защото за да се напълни желанието на човешко ниво, е нужно напълването да бъде взаимно. Тъй като този етап от нашето развитие също се разделя на неживо, животинско, растително и човешко ниво, все още имаме да правим доста подготовка. От историческа гледна точка, сме развивали различни рижими, националности, езици, заедно с икономическите и социални механизми, които действат и до сега. Сега е време да спрем с нашата игра и да се възползваме от възможността пред нас по иновативен и нов начин.

Коригирано отношение

За да може човечеството да увеличи стойността на живот по добър начин, трябва да приемем нова ценностна система, която е подходяща за сегашния колективен етап на съществуването ни. Развитие на индивидуална основа е нещо от миналото и за да напредваме към новата ера, трябва да приемем ново отношение към живота. Това, което преживяваме напоследък, са нови глобални кризи, които обаче са признаци на приближаваща нова ера.

От този момент нататък само глобални инициативи и интегрално мислене ще ни издигнат към по-добро бъдеще. Това може да звучи доста „виртуално” в сравнение с конкретните проблеми, с които се занимаваме днес, но не би било разумно от наша страна да отхвърляме някои от възможностите ни преди да сме ги изпробвали.

Планът

Практически етап за обновено човечество:

1.   Ново глобално образование;

2.   Цел на образованието: самият човек, тоест да променим себе си вместо да придобиваме повече знания;

3.   Метод: изграждане на подходяща среда за подбуждане на масова промяна.

Образованието означава да разберем и да се съгласим, че трябва да седнем и от нулата да учим как образованието да стигне до сърцата на хората по най-добрия начин.

Целта на образованието е да разберем, че всъщност до сега не сме се занимавали с този въпрос, тъй като целият ни напредък е бил материалистичен и технологичен. Трябва да започнем да изграждаме нови средства за обучение на хората, как да прилагат емоционалния „пакет”, който ни прави хора, по полезен за целия свят начин. Така че там, където има страдания, депресия, война и глад, ще можем да създадем благоденствие и сигурност.

Обкръжението: Основният принцип на образованието е да обясним на хората колко важно е нашето обкръжение като основно средство за човешкия напредък.

Достигане

Как да достигнем до всеки човек в света? Можем да започнем да се образоваме чрез стандартни канали на комуникация: интернет, телевизия, радио и вестници, които са източниците на живот на нашето поколение. Можем да разработим различни нови програми за различни целеви аудитории, но остава единствено въпросът: „Готови ли сме да се впуснем по новия път?”.

Legacy hit count
195
Legacy blog alias
46817
Legacy friendly alias
Създаване-на-мащабна-социална-промяна

Comments

By VenkaKirova , 15 October 2011

Ако обобщим факторите, които ни формират, ще видим, че накрая сме управлявани от два източника: нашите вродени елементи и информацията, която приемаме от нашето обкръжение през хода от живота ни.

Интересното е, че науката е достигнала до подобни заключения. От 1990-та областта на поведенческата генетика печели основа. Тази област на науката търси връзка между гените и личността,  човешките познания и поведенческите качества, също като раздразнителност, предприемчивост, срамежливост, насилие и сексуални желания. Един от първите изследователи в тази област е бил професор Ричард Абстейн, ръководител на отдела за научни изследвания в Херцог Психо-Гериатрична болница в Йерусалим, Израел. Проф. Абстейн твърди, че гените определят около 50% от нашите черти и останалите се определят от обкръжението.

Тъй като не можем да променим нашата вродена структура, ние трябва да се обърнем към втория елемент от който зависи  развитието ни – нашето обкръжение. Единственото нещо, което може да направим, за  да постигнем  напредък в осъществяване  целта на живота ни, е да изберем обкръжение, което ще ни подтикне към това.

Разбирането на този принцип изисква достатъчно осъзнаване, но очевидно много хора в днешно време вече са го придобили.

Ако искаме да променим нашето отношение от егоистично на алтруистично, ние трябва да доведем себе си до състояние, в което желанието ни  да се грижим за благосъстоянието на другите и да се свържем с тях, е доста по-голямо от желанието ни за всякакви егоистични притежания. Това можа да се случи само ако ценностите на нашето обкръжение потвърждават, че алтруизмът е най-високо ценен.

 Ние сме създадени като социални, егоистични създания. Следователно, няма нищо по-важно за нас от мнението на тези около нас. Ние сме напълно и неволно контролирани от възгледите на обществото  и  сме готови да направим всичко, което можем  за неговата благодарност, признание, уважение и слава. Ето защо обществото може да внуши голямо разнообразие от ценности и поведение на своите членове.

Обществото също изгражда критерия , който ние използваме, за да измерваме нашето самоуважение и самочувствие.  Следователно, дори когато сме сами, ние действаме според  кода на обществото. С други думи, дори ако никой не знае за определено действие, което извършваме,ние все пак ще го направим заради нуждата от признателност.

За да започнем да изграждаме нашето желание за грижа за другите и да сме свързани с тях като част от единна система, ние трябва да сме в общество, което подкрепя това. Ако хората около нас оценяват алтруизма като най-високо ниво, всеки от нас ще бъде естествено принуден да се подчини и да го приеме. 

В идеалния случай, нашето обкръжение трябва да проектира следното: „За да достигнем равновесие с Природата, да бъде добре за другите, за единната система от която ти си част.” Когато желанието за алтруизъм е очевидно в обкръжението ни, ние ще приемем тази цена за него. Ако се сблъскваме с напомняния и уважение към алтруизма, където и да отидем, нашето отношение към другите ще се промени. Постепенно, колкото повече  мислим за това, толкова повече ще искаме да станем здрава част в единната система.

Когато нашето обкръжение бъде съставено от хора, които търсят равновесие с Природата, ние ще се чувстваме защитени, щастливи и безгрижни. Това е начин на живот към който Природата води човечеството.

http://ariresearch.org/education-principles/realizing-our-free-choice#more-307

Legacy hit count
373
Legacy blog alias
46621
Legacy friendly alias
Осъзнаване-на-нашия-свободен-избор

Comments

By VenkaKirova , 10 October 2011

Сегашното състояние на младежите отразява реалността на 21-ви век. Привидно младежите днес може да изглеждат повърхностни, безразлични, изгубени във виртуалната реалност на смартфоните и таблетките, но истината по въпроса е, че те са много по-развити от нас. Това е поколение, което живее и диша в свързания, бърз и интегрален свят, в който политическите граници не съществуват и в който всички са граждани на глобална сфера.

Ако „погледнем” в техните сърца, ще открием цяло едно поколение, което не се стреми да следва безопасния път на колеж, кариера, деца, а иска да знае „За какво”? Те искат да разберат своята роля в света и вида на връзката, която трябва да установят за достигане на щастие. Ето защо те са непокорни на училищната система, която сме построили. Те не се нуждаят от мъртва информация, а от възпитание в пълния смисъл на думата.

Образователната програма на 21-ви век не трябва да бъде насилствено вкарване на информация в младите. Вместо това, тя трябва да предоставя социални умения, помагащи им да преодолеят отчуждението и недоверието, които изобилстват в днешното общество. За да направим младите активна сила в инициирането на социална промяна, трябва да им помогнем да разберат закона на новия свят. Дори по-важното, трябва да им помогнем да разберат какво могат да направят, за да използват тези закони в своя полза.

По собствен начин младите принуждават нас – поколението на стария свят – да осъзнаем, че светът се променя и ние трябва да преосмислим нашата позиция в него.

Решение: Да се включат младите.

За да се изведе светът от сегашната криза, трябва да подготвим ново поколение възпитатели – да бъдат наясно със законите на новия свят и да ги усещат в себе си. Основата за възпитателите на това поколение са младите. Освен това, платформата, на която тази нова система за образование ще бъде построена вече съществува – Интернет.

Интернет съществува фактически навсякъде. Мрежата вече е доказала способността си да насърчава социални и културни идеи, и да мотивира хората към действие. Тя черпи сили от своята откритост, събирателност и интерактивност, но най-вече от факта, че в Интернет всеки човек наистина се зачита.

Мрежата позволява всеки човек в света да се запознае с всяко явление и идея, и да повлияе на глобалните промени. Въпреки че Интренет все още не е напълно вездесъщ, това е инфраструктурата, която е доста по-лесна да се създаде от създаването на безброй много виско качествени колежи.

Тъй като сме създали образователна система, която подготвя нашите деца за живот в стария свят, сега трябва да построим виртуална образователна система, един вид безплатен онлайн универсисет, който образова младите за новите отношения, които трябва да създадем в глобалната ера, като по този начин това ги прави възпитатели на новото поколение.

Като част от обучението, младите ще учат, че егоизмът, тоест желанието да се насладят за сметка на останалите, е основна причина за страданието в света. Те също ще изучават природата на интегралната система в природата, за да разберат защо отношенията на взаимна загриженост и толерантност са единственото устойчиво решение за живот в един взаимносвързан свят.

Всеки младеж, завършил обучението, ще получава диплома от ООН и ще бъде обявен за „Глобален възпитател”, квалифициран да обучава деца в своята страна от ранно детство до съзряване.

От опита ни с младите групи в световен мащаб, виждаме, че те са очаровани от предизвикателството на такъв проект. Освен това, съвместното учене, което виртуалната среда позволява, създава социална среда за обучение, която свързва всички пропасти – етнически, културни, религиозни или расови – позволявайки всеки човек да бъде интегрален и взаимно допълнен.

Ако прилагаме опита, придобит от нас, и си сътрудничим в създаването на онлайн университет, който да квалифицира утрешните педагози, ще започнем промяна в епични размери. Тези възпитатели и преподаватели ще въвеждат децата в сложностите на живота в интегралния свят чрез игри, клипове, дискусии и пряко взаимодействие. По този начин новото поколение ще израстне: грижовно, внимателно, съчустващо и наясно със законите на живота в новия свят.

Ако възпитаме едно поколение, те ще възпитат всички поколения за напред.

Практически мерки:

Под егидата на ЮНЕСКО, трябва да създадем академична институция, която да допълва образованието в колеж. Целта на институцията ще бъде да учи за глобалността в духа на сътрудничеството и взаимното разбирателство. Като част от проекта, трябва да бъде създадена неполитическа международна педагогическа институция, която ще включва световно известни експерти в твърдите науки и в социалните науки. Тези експерти ще разработват учебни програми за интегралния свят и ще ги адаптират към манталитета и културата на всяка страна.

След като институцията е саздадена, правителствата трябва да направят така, че да се вземат завършилите програмата „Глобално образование” в образователните заведения. Включването на младите, коита са завършили тази програма, ще трябва да бъде подпомогнато от друга „Международна година на младежта” към ООН и да вземат най-голям приоритет в ООН и ЮНЕСКО.

ЮНЕСКО може да доведе до създаването на виртуална система на обучение, от която светът се нуждае днес. По този начин не само ще демонстрират своята грижа за благополучието на човечеството, но ще го доведат до светло и славно бъдеще.

http://ariresearch.org/children-youth-education/a-problem-as-well-as-a-contribution

Legacy hit count
226
Legacy blog alias
46549
Legacy friendly alias
Проблем--както-и-принос

Comments

By Ilievv , 13 September 2011
Представям ви една презентация на роднинските връзки в нашия сайт който изградихме за СОУ "Христо Смирненски"-гр. Стара Загора.
http://souhssz.webnode.com/za-uchjenika/prjezjentatsii/rodninskitje-vrzki/
Отправна точка на двете графики са отбелязаните с различна картинка момиче/момче. При посочване на останалите роднини излиза надпис с това каква роднина се пада. РОДНИНАСЕМЕЙНА ВРЪЗКА баджанак На две сестри съпрузите един на друг са баджанаци. баба Майка на майката или бащата. балдъза Сестра на съпругата. батко По-голям брат. баща Мъж родител. брат Мъжко дете на родителите ти. братовчед Син или дъщеря на брата или сестрата на бащата/майката. внук Син на сина или дъщерята. внучка Дъщеря на сина или дъщерята. вуйна (учинайка) Съпругата на брата на майката (Съпругата на вуйчото) вуйчо Брат на майката. девер Брат на съпруга. дъщеря Женско дете. дядо Баща на майката или бащата. етърва Съпругата на брата на съпруга - на двама братя техните жени. зет Съпругът на дъщерята/сестрата. зълва Сестра на съпругата. кака    По-голяма сестра. калина По-млада от мъжа зълва, която снахата е заварила в семейството мома. лелин, лелинчо Мъж на бащината сестра (т.е на лелята). леля Сестра на майката или бащата. майка Жена родител. малина 1. Втора зълва, заварена като мома, по-млада от калина.
2. Изобщо по-млада роднина на мъжа, заварена като мома. племенник Син на брат или сестра племенница Дъщеря на брат или сестра. прабаба Майка на бабата или на дядото. правнук Син на внука или внучката. правнучка дъщеря на внука или внучката. прадядо Баща на бабата или на дядото. свако Мъж на майчина или бащина сестра. сват Свекъри и тъстове едни на други са сватове. свекър Баща на съпруга. свекърва Майка на съпруга. сестра Женко дете на родителите. син Мъжко дете. снаха Съпругата на сина/брата. стринка (чина, чинка) Съпругата на брата на бащата (съпругата на чичото). тетин (тетинчо) Мъж на майчина сестра (т.е на тетката). тетка Сестра на майката. тъща Майка на съпругата. чичо Брат на бащата. шурей Брат на съпругата. шуренайка Съпругата на шурей (съпругата на брата на съпругата).

 

Разиграните семейни връзки са подходящи за научаване и изпитване на овладените знания.

Надявам се да ви хареса :)
Legacy hit count
1436
Legacy blog alias
46161
Legacy friendly alias
Роднинските-връзки-в-картинки

Comments1

queen_blunder
queen_blunder преди 14 години и 7 месеца
Браво! :) Много интересна хрумка и реализация :) 

А с каква програма е направена схемата така, че да излизат етикетчета при минаване с показалеца на мишката върху картинките?
By dobrodeteli , 17 March 2009

Често съм казвал, че когато един човек търси причини за недоразумения, винаги ще ги намери. Тези думи припомням сега, по повод предстоящите усложнения на международните отношения.  Това, което сега се случва са само вълнения по повърхността. Много по-тревожен е факта, че се задълбочават кризите: финансова, икономическа, екологична. Последната, тепърва ще създава затруднения на човечеството.  Всичко, което се случва не е някаква приумица или просто резултат от нечие намерение  да създава проблеми. Това, което се случва е отработвано години, като резултат от нехайство, невежество и най-вече алчност. А всичкото взето заедно създава АДА на Земята.

Хората от обикновени потребители на земните богатства се превърнаха в експлоататори, а най лошото е, че не искат да си дадат сметка до къде са стигнали в изземването на природните ресурси. Сега, когато възникна проблема между Украйна и Русия се видя изключителната зависимост на цялата световна икономика от газ.(Не говоря само за руски газ, а изобщо за газта като енергиен източник) И всичко това се случва поради нехайството на човечеството по отношение на усвояването на нови енергийни източници. И в други теми е съобщавано, ще го кажа и сега: съществуват чудесни възможности за екологично чисто производство. Висшите учители могат да предложат нови знания, стига да има кой да ги чуе. Тревожното е, че за сега побеждават тия, чието производство е набрало инерция и богатството на тези хора ги прави „силните на деня”. Затова поради ниския морал и неотработената нравствена основа човечеството ще пострада повече от това, което сега се явява като трудности. Задълбочаването на кризите ще продължи, напрежението между народите ще нарасне, ще се развият нови „локални” военни конфликти и много хора ще пострадат. Всичко това ще бъде резултат от глупостта човешка. Но то не е всичко. Като живо същество Земята страда, а също толкова живия Космос вече реагира  като вид самозащита срещу новите замърсители, които идват от Земята. И като резултат ще дойдат киселинни дъждове, поройни дъждове, резки минусови и плюсови температури, земетръси. Планетата Земя ще бъде трудно обитаемо място за нормален човешки живот, ако го разбираме като сговорчивост  между хората и добро отношение към Природата. Но както се казва: станалото станало! Какво може да се направи от тук нататък, за да се смекчат ударите от тежките последствия и да се запази животът на Земята?

Първото нещо е хората да спрат да злобеят един срещу друг! Да престанат да се крадат, да се лъжат и да се убиват! Никой не е занесъл богатството и парите си на „оня” свят. Човекът гол идва на този свят и гол си отива! Но това, последното, е валидно за чисто материалната страна на живота. Човекът трябва да си тръгва от тук духовно богат. Той трябва да натрупа знания, но това може да се случи само, ако човешкият ум разбере изключителната потребност от облагородяване на човешките взаимоотношения. Без облагородяване на отношенията между хората нищо няма да се получи! Затова призивът към човечеството е: Опознайте добродетелите! Опознайте знанията, които те ви дават, за да спасите живота на тази планета! Защото не става въпрос само за вашия живот, но и за живота в цялата Природа.

Виждате, че в ход са сили, необратими процеси на глобализация. Успоредно с тях се развиват и допълнителни, непредвидени усложнения, които превръщат идеята за новия световен ред в абсурдно начинание. Казахме го скоро, но ще припомним пак: колективното съзнание не е готово да приеме новия начин на живот. Човешкият ум, за  съжаление, все още твърде примитивно разсъждава! Човешкият ум се е окопал дълбоко в материалния свят и не иска да прогледне за надвисналата над планетата опасност. А хората могат, все още могат да се спасят. Пак казвам, като приемат знанията, които им дават добродетелите. Това са благородни знания. За нищо друго не става въпрос! Знанията от добродетелите ще направят човешките взаимотношения градивни. Ако бъдат възприети знанията само от петте добродетели светът ще бъде спасен! Петте добродетели са: човеколюбие, добродушие, достойнство, благоразумие и  благородство.  Хората трябва да започнат да мислят по нов начин! Когато всеки потърси благородното знание,  което носят добродетелите и го усвои ще се промени колективното мислене, ще се издигне на ново ниво колективното съзнание. Разберете, че никой няма да ви подари втори път живот! Веднъж вече ви е даден. Вие го унищожавате най-безцеремонно! Ако сега не бъде спасен животът, следваща цивилизация на планетата няма да има!!! Как искате Бог да ви помогне или незнам какви сили да ви спасяват, след като вие самите не искате да се потрудите за себе си!!! Мислете, право мислете! Защото времето тече. Вашата задача сега е да се ограмотявате със знанията от добродетелите, за да може в хода на глобалните промени да се измени и посоката в която неразумното човечество се е ориентирало. А посоката трябва да  бъде живия път на истината за човешкото добруване. Вие сте създадени за живот! За справедлив, благороден живот!  Възползвайте се от това свише благоволение!

Тази и други интересни теми можете да прочетете на сайта www.Dobrodeteli.com

Legacy hit count
331
Legacy blog alias
27696
Legacy friendly alias
За-кризите-и-добродетелите

Comments2

Shogun
Shogun преди 17 години и 1 месец
Напълно основателни бележки.
Kopriva
Kopriva преди 17 години и 1 месец

Много хора вече се осъзнават,но лошото е ,че "силните на деня" нехаят!

Може би самоунищожението е заложено във всеки от нас!Но унищожаването на Земята е най-голямата глупост,към която човечеството съзнателно се доближава!

Може би не е късно да спрем!!!

By AndreyKyorovski , 26 December 2008

Безплатни програми за начинаещи уеб дизайнери, разработчици на презентации и рекламни материали. Подходящи, както за начинаещи, така и за напреднали дизайнери, защото програмките се отличават с бързодействие и удобен и рационален интерфейс за работа. Може да се каже, че имат доста плюсове в сравнение с платените програми, подобни на тях.

Тук ще ги изброя: IrfanView, GIMP (GNU Image Manipulation Program), Gradient, Color Cop, GIFAnimator, Pstory, Free Buttons, GIF каса, E.M. Free PowerPoint Video Converter, AAA Web Album, FileZilla.

На страницата "Връзки" от сайта има линкове към сайтове с генератори на всичко необходимо за модерен сайт, презентации и т.н., има връзки за уроци, свързани с дизайн, за готови и безплатни анимации, картинки,шаблони, книга за гости, блогове и още, отново вижте сами. Името на сайта е „Безплатни програми за начинаещи уеб дизайнери” – http://www.vladis.hit.bg

Разбира се, това е само началото, сайтът е в процес на разработка и ще бъдат добавени още и по-добри програмки, и връзки.

Legacy hit count
2059
Legacy blog alias
25012
Legacy friendly alias
Още-безплатни-програмки-

Comments3

marenanikolova
marenanikolova преди 17 години и 4 месеца

       ЧЕСТИТА КОЛЕДА!ВЕСЕЛА И ЩАСТЛИВА НОВА ГОДИНА!

МНОГО ПОЛЕЗНИ И ХУБАВИ ПРОГРАМИ!

TatianaDimitrova
TatianaDimitrova преди 17 години и 4 месеца
Благодаря! :))
bluerain
bluerain преди 17 години и 4 месеца
Супер! Беше ми много интересно да бъда в сайта. Желая успех!!!!!
By queen_blunder , 10 December 2006

Министерство на образованието и науката http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/

Регионален инспекторат по образованието – Варна (най-добре поддържаният сайт за нормативни документи в сферата на просветата): http://rio-varna.hit.bg/RIO-aktualno.htm

АдминПРО – информационна система за училищна администрация: http://www.adminpro-bg.com/

Каталог на българските училища: http://www.school-bg.com/

Национален образователен портал: http://content.e-edu.bg/

Е-образование7 http://www.e-edu.bg/flashsite/index.html

„Къде да уча?” – образователен портал: http://www.kadedaucha.com/

Международен образователен сървър на ЮНЕСКО: http://www.dadalos-iizdvv.org/index.html

Частни училища и езикови курсове: http://www.uchenik.com/

Българският детски портал: http://www.az-deteto.com/index.php

Българският портал на знанието: http://znam.bg/com/home

Сайт за българското образование, наука и култура: http://www.obrazovanie-bg.com/base/

Регистър на училищата, детските градини и обслужващите звена: http://www2.minedu.government.bg/adminmon/schools/

Образователен сайт за новостите в българското образование: http://www.obrazovanieto.com/

Академични и университетски сайтове в България: http://www.geology.bas.bg/acadnet.html

Фондация „Пайдея”: http://www.paideiafoundation.org/

MENSA – България: http://www.mensa-bg.org/



Училище по български език и литература за ученици и учители: http://www.belschool.net/

Буквите – сайтът за нова българска литература: http://www.bukvite.com/

Електронно издание за белетристика, поезия, критика и хуманитаристика – български и преводни: http://www.grosnipelikani.net/modules.php?name=Magazine

Велкия – списание за българска литература: http://www.bulgaria.com/welkya/

Сайт за български език и литература: http://www.myschoolbel.hit.bg/

„Междучасие” – помощни материали по литература: http://mejduchasie.tk/

Портал за литература и образование „Литернет”: http://liternet.bg/

„Заедно в четенето”: http://teovlaseva.free.bg/

Образователен сайт за правопис и пунктуация на българския език: http://www.ucha-bg.com/

Петко Славейков - сборник: http://prslaveikov.hit.bg/

Стоян Михайловски – басни: http://vanyog.com/education/mihailovski/index.html

Труден.ком: http://truden.com/news.html

„Малкият принц”: http://malkiqtprinc.atspace.com/index.htm


Подготовка и регистрация за изпитите за TOEFL IBT/ SAT I/ SAT II/ GRE/ GMAT/ FCE/ CAMBRIDGE/ IELTS/:http://stoyanoff.com/


Български сайт за математика: http://www.math10.com/bg/

Уроци по математика: http://www.solema.hit.bg/Page7.htm

Задачи от изпити по математика в НПМГ: http://npmgmath.hit.bg/

Форуми по математика:

http://matematika.7.forumer.com/

http://npmgmath.7.forumer.com/

За тези, които обичат да мислят: http://www.brainmasters.org/

Математически функции: http://npmgmath.7.forumer.com/

Математика за всички: http://math-alisa.hit.bg/main_bg.html


Научно-методическо списание по физика: http://www.physica.hit.bg/

Забавна физика: http://flex.hit.bg/fun/fizika.htm

„Светлина” – помагало за изучаване на материала по оптика в 7 клас: http://kvg.81vo.com/

Изследователска лаборатория по физика: http://research.zonebg.com/

Топлинни явления: http://toplina.wb.st/

Електрическият ток: http://www.eltok.hit.bg/

Пътят на водата: http://vatten.hit.bg/

Светът на науката: http://www.enjoy-science.hit.bg/

Електростатика: http://tradas.hit.bg/

Механика на твърдо тяло: http://physics2003.hit.bg/

Лазери: http://lazeri.hit.bg/


Химия в мрежата: http://chem.hit.bg/

Менделеевата таблица: http://www.jergym.hiedu.cz/~canovm/vyhledav/varianty/bulgaria.html


Всичко за астрономията: http://www.bgastronomy.com/index.asp?cat=15

Списание „Космос”: http://kosmos.pass.as/news.php

Сайт за астрономия: http://www.planet088.com/

Мъглявината „Орион”: http://m42.hit.bg/

Титан – спътник с атмосфера: http://titan.bg-science.info/

Сайт, посветен на космоса: http://kosmosa.hit.bg/

Сайт, посветен на първия космонавт Юрий гагарин: http://yurigagarin.hit.bg/

Слънчевата система: http://www.solarsystemnow.info/

Още един сайт за Слънчевата система: http://solarsystembg.hit.bg/

Астрономия и космос: http://www.inkons.com/space/

Астрономически портал: http://astro.314c.com/

Слънце и слънчева активност: http://web.hit.bg/sun/

Нещо повече за астрономията: http://www.n-sky.org/

Морско сияние – Бургас: http://www.searadiance.hit.bg/

Астрономия за начинаещи: http://astronomy.hit.bg/

Радиоастрономия: http://www.radioastro.hit.bg/

Юпитер и Сатурн: http://jupisat.hit.bg/

Слънцето: http://sun-history.hit.bg/

Марс: http://redmystery.hit.bg/

Червената планета Марс: http://free.hit.bg/red-planet/

Древните астронавти: http://ancientastro.hit.bg/


Портал по философия: http://filosofia.start.bg/

Ресурси по философия: http://www.philosopher.hit.bg/

Философия и гражданско образование: http://www.uni-sofia.bg/faculties/philosophy/phil-site/philoweb/index.htm

Материали в областта на философията, културата, историята, правото: http://valtcheva.com/index.php

Карлос Кастанеда: http://castaneda.hit.bg/

Религиите: http://karadon.hit.bg/

Психология онлайн: http://www.bulsite.com/

Сайт за гражданско образование и критическо мислене: http://www.argumenti.org/index.php

Теорията на свободата: http://teoria1.com/

Социология: http://sociology-blg.hit.bg/content.htm


Ботанически снимки http://imagesfrombulgaria.com/v/Plants_of_Bulgaria/

Всичко за клетката: http://cells.hit.bg/

Ботанически сайт: http://terranatura.hit.bg/bgindex.htm

Резервати по българския бряг: http://geocities.com/peevy2001/reserves.htm

Дивите растения в България: http://wildplants.hit.bg/

Лонгозни гори: http://members.lycos.co.uk/newiaqua/article-527.html

Лечебните растения на Шуменското плато: http://bilki.100webspace.net/

Орхидеите: http://samfox.100webspace.net/

Сайт за екология и околна среда: http://www.gorichka.bg/

Екообразование: http://ekoobrazovanie.net/

Национален парк Централен Балкан: http://www.centralbalkannationalpark.org/bg/index.phtml

Зелените растения – белите дробове на планетата: http://foresty.hit.bg/

Изменението на климата: http://www.bluelink.net/climate/

Екология: http://ecopolize.hit.bg/

Екология на Черно море: http://ebs.hit.bg/

Българско черноморско крайбрежие: http://www.geocities.com/peevy2001/

Сайт по ботаника: http://botanika.hit.bg/

Справочник на билките в България: http://bilky.hit.bg/

Дрогите: http://web.need.bg/zadrogite/


Човешкото тяло: http://www.human-body.hit.bg/

Всичко за динозаврите: http://dinozavri.start.bg/

Защитените птици в България: http://birds1.hit.bg/

Диви животни: http://www.wildlife.hit.bg/

Змиите в България: http://www.bulgariansnakes.info/

Произход на живота: http://www.origin.hit.bg/bulgarian.htm

Сайт за екзотични животни: http://onion.atspace.com/

Тарантули: http://tarantulas-bg.hit.bg/index.html

Видове папагали: http://debian.bs.spnet.net/parrotsinbg/articles/parrotspecies.html

Произходът на живота и теорията за хаоса: http://bioxaoc.uni.cc/

Земноводни и влечуги в България и на Балканския полуостров: http://www.herpetology.hit.bg/

Гръбначните животни на България: http://vertebrata.hit.bg/

Акулите: http://the-sharks.hit.bg/

Опазване на сухоземните костенурки: http://testudo.bspb.org/

Мравките: http://mravki.hit.bg/

Червената книга: http://store3.data.bg/redbook/Skipt%20intro.html


География на България: http://geografiabg.start.bg/

Резервати и защитени територии: http://www.zt-rioswpz.hit.bg/rezerv_k.html

Пътеводител към Западни Родопи: http://web.hit.bg/rodopi/index.html

Сайт за пътеписи: http://www.disagi.com/

Атлас на почвите в България: http://geospace4.imbm.bas.bg/poch_frame.htm

Геологията – начин на мислене: http://geology.hit.bg/

Горива и енергия: http://goriva1.hit.bg/

Българските планини: http://free.hit.bg/bg-mountains/


Портал за българска история: http://istoriabg.start.bg/

История на България: http://www.bghistory.info/

Долината на тракийските царе: http://dolinata.hit.bg/indexbg.html

Траките: http://thracology.dir.bg/

Съкровищата на траките: http://traki.hit.bg/

Загадките в археологията: http://info.datacom.bg/tribak/mystery/web/index.htm

Пътешествия в древността: http://info.datacom.bg/tribak/Secrets/WEB/index.htm

Римски съкровища по българските земи: http://romanart.hit.bg/

БГ история: http://www.bg-history.info/

Сайт, посветен на Христо Ботев: http://www.hristobotev.com/

Втора световна война: http://vsv.pgea.net/

Митове и легенди: http://info.datacom.bg/tribak/mythology/web/index.htm

Възраждането: http://zora.freeservers.com/

Галерия – българският лев: http://www.numismondo.com/pm/bgr/

Карти: http://karta.hit.bg/

Седемте
чудеса на света: http://7wonders.hit.bg/

„Опознай България”: http://www.bulgarian-monuments.com/

Римско бижутерско изкуство: http://romanart.hit.bg/

Антични монети: http://www.docho.hit.bg/

„Саракт” – древната българска държава: http://sarakt.boinaslava.net/

История на Балканите: http://balkani.hit.bg/

Средновековна история на България: http://historybg.hit.bg/

Хайдутите: http://hajdutite.hit.bg/

Древен Египет: http://ancient-egypt.hit.bg/

Пелопонеска война: http://peloponnesianwar.hit.bg/

Копривщица: http://koprivshtica-bg.hit.bg/

История на град Варна: http://varna.info.bg/

Тангра: http://tangra.bitex.com/bul/zafondaciata.htm

Васил Левски: http://rodolubec.hit.bg/

Революционерите: http://revoljuzioneri.8m.com/


HTML самоучител: http://teachweb.anteni.com/html/tutorial/bulgarian/frames.htm

Информатика и информационни технологии: http://jemil.my.contact.bg/it.htm

Уеб страница с MS WORD: http://x3minvestor.hit.bg/members/how2do.htm

Уроци по компютърна грамотност: http://pchelp.cablebg.net/Tutorials/Tutorials.htm

Уроци за работа с дизайнерски програми:

http://uroci.net/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=5&Itemid=92

http://studio-bg.com/index.php?show=cat&id=8

Работа с Photoshop:

http://www.youngdesigner.info/

http://photoshop-bg.com/

Уроци и скриптове: http://www.it-place.net/index.php

XHTML ръководство, уроци и tutorial по HTML: http://www.v111p.com/f1-bg/xhtml1#thisdoc

Онлайн курс по интернет технологии: http://www-it.fmi.uni-sofia.bg/courses/pc3/

Учебник за работа с Macromedia Dreamweaver: http://macrodream.hit.bg/index1.html

Сайт за уеб: http://wt.noxis.net/

Създаване на уеб сайт: http://ihelp.hit.bg/


Обучение по религия: http://synpress-classic.dveri.bg/nav/tsarkva_i_obshtestvo/obrazovanie/


Енциклопедия „Тайните на света”: http://www.worldstory.net/bg/

ИТ енциклопедия: http://www.itencyclopedia.info/

Българска аквариумна енциклопедия: http://aquariumbg.com/index.php

Икономическа енциклопедия: http://im.cablebg.net/

Справочник на енциклопедиите в интернет: http://www.digsys.bg/bgnews/media.html?media=63880302

Възрожденска историческа енциклопедия: http://istoria.8m.com/

Юридическа енциклопедия: http://www-it.fmi.uni-sofia.bg/courses/pc3/

БГ енциклопедия: http://e-psylon.net/dot/index.php?item=article

Уикипедия: http://bg.wikipedia.org/


Терминологичен речник по хигиена и медицинска екология: http://www.eunet.bg/media/media.html?media=15359768

Синонимен речник: http://mp3.zonebg.com/syn/

Интернет речник: http://www.infotel.bg/rech/interdict.htm

Речник към тематичен комплекс Европейски съюз: http://www.dadalos-europe.org/bg/materialien/glossar_a.htm

Астрономически речник: http://www.bgastronomy.com/index.asp

Речник на неологизмите: http://www.neolog.nl/

Кратък философски речник: http://philosophy.evgenidinev.com/

Библейски речник: http://bible.netbg.com/bible/dic/contents.html

Православен речник: http://www.pravoslavieto.com/rechnik/index.htm

Речник по информатика: http://lml.bas.bg/~anton/linux/rechnik.html

Справочник за мерните единици: http://www.digsys.bg/bgnews/media.html?media=47549806


Списание БГ НАУКА: http://bg-science.info/

Списание „Записки – инфо”: http://spisanie.zapiski.info/

Електронно историческо списание: http://anamnesis.info/

Списание „Български език и литература”: http://liternet.bg/publish/bel/index.html

Електронно списание за хуманитаристика: http://www.slav.uni-sofia.bg/liliJournal/index.html

Безплатно месечно списание за кандидатстване в чужбина: http://www.uni-compass.com/

Списание „Образование и кариера”: http://www.abonamenti.com/ok/

Научно-методическо списание по физика: http://www.physica.hit.bg/

„Инсайт” – списание за популярна психология: http://www.insightbg.com/

Списание „Европа 2001”: http://euro2001.net/index.shtml?page=arhiv

Point-of-View.org - тематичен дискурс по приоритетни и актуални въпроси на българското гражданско общество: http://www.point-of-view.org/index.php

Списание за дизайн: http://www.groovemanifesto.net/

„Култура” - седмичник за изкуство, култура и публицистика:
http://www.kultura.bg/index.php

„Палитра” - интернет списание за изкуство, наука, философия и публицистика: http://www.palitrabg.net/



Информационен център за новини и ресурси в българската наука: http://www.democrit.com/

Информационен център за новини и ресурси в българската наука: http://www.green.democrit.com/bg/index.php

Тийн учител: http://www.teenproblem.net/school/


Библиотека „Словото”: http://www.slovo.bg/index.php3

Многофайлова библиотека: http://bezmonitor.com/texts.htm#grim

Българска народна библиотека: http://narodnabiblioteka.info/index.php/start

Електронни книги на български: http://web.hit.bg/e-books/

Книги с фантастика: http://sfbg.us/index.html

Библиотека за българска славистика: http://www.libsu.uni-sofia.bg/slavica/

Моята библиотека: http://borislav.free.fr/mylib/

Безплатна библиотека: http://www.e-bookbg.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Библиотека: http://www.softisbg.com/library/default.htm


Дипломни, курсови работи, реферати, теми, тестове и т. н:

http://referati.com/

http://www.pomagalo.com/

http://www.temivuz.hit.bg/

http://www.raboti.com/new50.php

http://www.helpos.com/

http://www.referatite.com/

http://www.knigite.info/modules/news/

http://www.koronal.com/news.php

http://www.referati.it-bg.com/

http://ocenka.hit.bg/

http://www.knigite.info/modules/news/

Колекция от ученически материали - записки, разработки, пищови, отговори на контролни/тестове и др: http://www.zapiski.info/dynamic.php?page=index

Безплатни кандидатстудентски теми по история: http://history.kabinata.com/

Безплатни кандидатстудентски теми по география: http://geografia.kabinata.com/

Безплатни кандидатстудентски теми по литература: http://literatura.kabinata.com/

Теми по литература: http://www.literator.eu/

Безплатни по философия, психология, социология, история, антропология: http://discoverybg.muffty.org/

безплатни по литература7 http://www.litclub-bg.com/


Театър на детската фантазия: http://tdf.hit.bg/index.htm

„Открий съкровището” – образователна игра: http://www.otkrivam.com/

Занимателни форми на обучението в начален етап: http://stefanov.ict4kids.org/

„Знаете ли че…” – любопитни факти от различни области: http://www.znaeteliche.hit.bg/

Тайни и загадки: http://info.datacom.bg/tribak/mystery/web/index.htm

Световните мистерии: http://www.fenomenibg.com/modules/news/

Мистерии: http://free.hit.bg/rila/

Развиване на интелигентността у децата: http://portal.bg/bin/swap?http://children-iq.hit.bg

Забавна наука: http://funnyscience.hit.bg/

Детски свят: http://detskisviat.hit.bg/

Първолаци - сайт за помагала за деца от предучилищна възраст: http://parvolak.hit.bg/

Семейство BLABLAS: http://www.blablas.com/


САЙТОВЕ НА НАШИ БЛОГЕРИ

Фотоклуб "Младост" към 4 ЕГ Варна: http://www.laboto.com/ - THE_AI

30 ЗВЕЗДИ: http://30stars.ict4kids.org/. Автор - stefanov

Сайтът на Kalabria: http://www.classsite.hit.bg/. Автор - Kalabria

Сайтът на училище за деца със специални педагогически потребности: http://pui.hit.bg/. Автор -  gigeneca

Помощно училище - интернат "Иван Вазов":  http://vazov.50webs.com/
гр. Пазарджик. Автор - Dimiter Dimitrov

Legacy hit count
122678
Legacy blog alias
10016
Legacy friendly alias
Връзки-към-български-сайтове--свързани-с-образованието
Интересни линкове
Интернет
Училище

Comments16

ananan
ananan преди 19 години и 4 месеца
Е-е-е-е, разкошни места, тенкю, Куини!
Kalabria
Kalabria преди 19 години и 4 месеца
Ти просто ме очарова.Вярно и аз можех да си направя такава колекция ама с тоя мързем.Шапка ти свалям.Браво!
queen_blunder
queen_blunder преди 19 години и 4 месеца
Какво му трябва на един учител? Достатъчно е да бъде похвален от един колега и от един ученик и от него по-щастлив няма на света :)))

Благодаря ви 
Shogun
Shogun преди 19 години и 4 месеца
Аз пък в потока на похвалите да се вмъкна с една - за прекрасния коледен изглед на сайта - браво на Поли! :)
queen_blunder
queen_blunder преди 19 години и 4 месеца
Много сте ми сладки всички, защото сте мили и добрички :)
ananan
ananan преди 19 години и 4 месеца

И едно допълнение към допълнението :-) - всички симулационни прекрасни игри от последния сайт на е-читалище са на английски език. За мен няма лошо, но всепак сме в БГ, нали? Идващата година съм обещала да преведа и проведа курс за подготовка на учители да изработвата такива помагала и на български език - Уебкуест - интернет ученически изследвания.
Тази година остава в сила ХотПот курса -
НА 3 и 4 януари ще бъда в Бургас, за да обуча записалите се там учители на програмата ХотПот. Инспекторът от РИО на МОН, който го организира там - философката Емилия. Ще има и прекрасен курс по приложна етика на Лили Желязкова - ще идем двечките в Бургас, много се радвам!



 

queen_blunder
queen_blunder преди 19 години и 4 месеца
Кой е като теб, а? :) Все приятни и нтересни занимания си си намерила :)

Ucheneto, а бе това не е ли препратка към платен сайт? Идеята ми беше тук да слагаме линкове към безплатни сайтове на бг език :)
queen_blunder
queen_blunder преди 19 години и 1 месец
Благодаря за линка :)

Ани Епитропова е автор на най-успешния, според мен, учебник по новата учебна програма. Благодарение на него, както и на чудесно написаната книга за учителя, моите ученици много обикнаха предмета Човекът и природата, даже смятат, че часовете по него са твърде малко.  
nad_and
nad_and преди 19 години и 1 месец
stefanov, много са интересени материалите! Благодаря!
Terkoto
Terkoto преди 19 години
Azu4a.com е уеб сайт за подпомагане на учениците и студентите в процеса на самоподготовка и проверка на знанията им по учебните дициплини.
Terkoto
Terkoto преди 18 години и 8 месеца
здравеите, изпраштам ви и тази странитза коиато направих за маика ми. до скоро. владимир
Terkoto
Terkoto преди 18 години и 7 месеца
ДОКОГА??? Вече втора седмица продължава учителската стачка. Втора седмица класните стаи остават празни. Никой от господата, които са по върховете на властта, а са там, защото народът ги е избрал, не иска и да чуе за исканията на българския учител. Защо, господа? Забравихте ли кой Ви е издигнал до върха на обществената стълба? Може би в началото и Вие като героя на Смирненски от „Приказка за стълбата” сте поели нагоре със съзнанието да служите на народа и да защитавате интересите му? Дали е труден или лек пътят нагоре, днес може да се замислим. Но стигнали върха, Вие вече не мислите за плебеите долу. Може би смятате, че сте „принцове по рождение”? Сигурно е така, защото след всяко стъпало сте губили слуха си, очите си, сърцето си. А долу е народът. Част от този народ са и българските учители - ония, които са призвани да обучават и възпитават децата на България, наричайки ги „бъдеще”. А това „бъдеще” започва да си отива – напуска родината си, за да осигури на себе си и на децата си нещо по-добро. Докога ще е така? Колко време трябва да мине, за да се обърне внимание на нашите искания? Докога ще траят лъжите? Учителите щели да опропастят най-хубавия ден в живота на първокласниците. Но това не се случи! Децата влязоха в класните стаи. Защо това не се каза? Защо децата в първи клас излязоха с празни чанти? Защо и това се премълча? Защо години наред на 15 септември българският учител влиза без дневник в класната стая? Защо след като е приет един учебен план само след няколко години той се отменя? Какво става с децата, учили по него? Защо изпитът след седми клас не е съобразен с програмата на седмокласниците? Може би само учителите и родителите си задават тези тревожни въпроси. Защо след септемврийската поправителната сесия идва министерска заповед за допълнителна поправителна сесия? Нима учениците, които ще се явяват на изпит, след като цяла година не са учили, за по-малко от месец ще научат всичко? Или това е недоверие в качествата на учителите от изпитната комисия? Кому е нужно всичко това? Още много и много „защо”, които никой не иска да чуе, още по-малко - да отговори… В публичното пространство се говори за „ултиматум” на българските учители. Това е поредната манипулация на общественото мнение. Думата „ултиматум” може и да означава „искане към някого, придружено със заплаха и последно предупреждение”, но българският учител никога не е действал ултимативно. Министър-председателят заяви, че учителската стачка ще „гръмне държавата”. Нима ние, учителите, нямаме право като другите съсловия да отстояваме достойнството и правата си? Стачката не била „актуална”?! Какво по-актуално от затворените училища и детски градини?! Защо се изнасят неверни данни, че учителите искат 100% увеличение на заплатите незабавно? Това също е лъжа – исканията са за поетапно увеличение. Докога с лъжите и манипулациите? Години наред българският учител търпеливо е чакал трудът му да бъде оценен по достойнство. И сега търпеливо чака и търпи обвинения и обиди от онези, от които зависи това… Докога? Колективът на СОУ „П. Кр. Яворов” Гр. Варна
By Darla , 19 April 2006
От известно време не можех да разбера, защо като изпратя покана на приятели и те ми отговаряха, че нищо на са получили.
Е, днес разбрах, защо е така.
Просто съобщението не се получава в пощенската кутия (инбокса), а трябва да се натисне "получени покани" (след като сте се логнали - Детайли - Получени покани), за да излезнат всички изпратени до вас покани.
След това процедурата по приемане или отхвърляне на поканата работи безотказно.Smile

П.П. Моля, Павлина изпробвай този трик.Smile

Legacy hit count
707
Legacy blog alias
6089
Legacy friendly alias
Как-да-разберете--че-имате-получена-покана-за--quot-Приятели-quot--

Comments3

Pavlina
Pavlina преди 20 години
Благодаря ти, Darla! Тъкмо смятах да изгася компютъра и да приключа с работния ден, но нещо ме накара да погледна в “Предложения”. И ето че сега се налага да отложа лягането и да разпратя няколко покани! Smile

Shogun
Shogun преди 20 години
Аз уж го знам това с поканите, обаче сега като проверих - една покана не съм видяла! Благодаря!
Darla
Darla преди 20 години
Ха, Нели, от няколко дни се канех да ти изпратя покана, но ти си ме изпреварила. БЛагодаря!! За мен е чест да познавам дама като теб!