BgLOG.net
By eminev , 3 June 2009
Привет на всички,

Отдавна следя тази общност, но една сега се осмелих да поместя нещо в нея.
Искам да ви споделя един проект, с който се занимавам от изместно време и да получа различни отзиви за него:

Проекта е за деца от 6 до 16 години и е насочен към опознаване на силни и слаби страни, добиване на увереност и вяра в себе си, смелост в преследване на мечтите. Включени са и теми за творчество и комуникация. Ето една презентация за него на английски:

Част от проекта е реализирана вече в Унгария. В момента подготвяме и друг семинар, предимно за тинейджъри. Неговата цел е да бъде полезен в професионалната им ориентация.

Ако желаете, с удоволствие ще ви споделя още информация за тях.

Legacy hit count
1329
Legacy blog alias
29994
Legacy friendly alias
Семинари-за-деца-и-тинейджъри

Comments11

Donkova
Donkova преди 16 години и 11 месеца
Здравейте, в Унгария курсовете струват еквивалента 250 евро. Посторени са върху различни техники за медидация. За съжаление, Вашето усмихнато съобщение прилича на "скрита" търговска реклама. Не казвам това, за да Ви засегна. Нямам нищо против да се предлагат платени образователни услуги за деца. Иска ми се само да се прави открито. 
eminev
eminev преди 16 години и 11 месеца
Здравей Мария, 
В Унгария точно този курс до момента не е струвал нищо. Работили сме с различни организации, които са били спонсори. В този семинар използвам най-различни методи и техники - дискусии, ролеви игри, работа в групи и по двойки, работа с ментор, рисуване, творчество, различни писмени упражнения, видео материали... едно цялостно преживяване. Продължителността му е 3 месеца.
Не съм искал да прозвучи като реклама. Този семинар в момента не се провежда в България. А и принципа на организация до момента е такъв, че не е необходима реклама. Той не е търговски продукт и не се провежда с търговска цел. 
Приемете го като представяне, за което бих искал да чуя мнения на учители и хора, които се занимават с образование. Хора, които всеки ден са с проблемите и желанията на децата. 
Donkova
Donkova преди 16 години и 11 месеца

А какъв е принципът на организация в България? В Унгария си има хост - организация която приютява и вероятно развива екипа треньори, поддърржа подходящо място за провеждане на курсовете от програмата Фабика на мечтите и събира средствата – 250 евро на дете - независимо от какъв източник. Не става ясно какви и колко деца са се възползвали от програмата досега и какви резултати са постинали. Как ще функционира това в България?

Така че по същество (според мен и без да е задължително да съм права) интересни за обсъждане са нещата, които не са казани в презентацията, защото тя е насочена към децата, а не към професионалистите работещи с деца. Тези неща са:  какви деца, как попадат в програмата, каква мотвация на родителите, колко големи групи, какви треньори/ментори, какво включва 8 месечната програма (на сайта има изброени темите за ървите 3 уикеда), какви учебни материали или липса на необходимост от материали, каква система за наблюдение на напредъка, трябва ли периодично с преминаването на различни възрасти децата да премнават през такива форми на обучение или уменията, които изграждат при обучението им служат без допълнително обучение нататък, как стои въпросът с участието на родителите при курсовете за тийнейджъри, предвид факта че значитилен брой тийнейджъри искат и могат сами да избират за себе си да участват в курсове за личностно развитие... и т.н. и т.н. ако ще си говорим между професионалисти.

Иначе - надявам се не си мислите, че ще намерите и един член на он-лайн образователната общност, който да не одобрява по принцп интерактивна работа с деца, високите дози практически занимания и насърчаването на децата да споделят опит с връстници и с възрастни, а пък за  участието на родителите в заниманията на децата - изобщо да не споменавам - това е "мокрият сън" на всеки нормален педагог.

eminev
eminev преди 16 години и 11 месеца
Програмата търпи свое развитие и не е окончателна. Видоизменя се в зависимост от начина на организация и участниците в нея. Ще разкажа конкретно за този проект, част от който беше реализирана.
Взеха участие деца на възраст от 6 до 16 години. В началото мотивацията на родителите беше по-голяма от тази на децата. Няма определен принцип по който са попадали в програмата. Всеки, който има желание имаше възможност да участва. Сформира се група от 23 деца. В семинара участват още студенти, които имат желание да работят или да се развиват в подобна насока - 8 души. Те участват и помагат в самата организация на събитието. В последствие участват в различните упражнения, като отговарят за определена група участници. Целта е да ги подпомагат в упражненията, в организацията, както и извън самия семинар.
Семинара се състои от 3 уикенда /веднъж месечно по един уикенд/ + малки срещи всяка седмица между уикендите. Всеки уикенд си има определена тематична насоченост. Част от темите могат да се видят и в самата презентация.
Учебни материали почти не се използват. Правим различни упражнения и активности, по време на които децата имат възможност да преживеят определен опит. Децата споделят свободно преживяванията и опита си и какво са научили от него. Не се цели усвояването на определено количество занания. Целта е предимно да се провукира мисленето на децата в определена посока, така че да извлекът полезни принципи от собствения опит, които ще им помагат за в бъдеще. Чрез различните активности и упражнения децата се провукират да общуват по между си, преодолявайки различията. Научават се да бъдат по толерантни към другите или пък да придобият смелост в общуването. Получават различна обратна връзка от самите игри, от другите деца, от по-големите студенти, от която научават повече за себе си. 
Много от заниманията и дейностите по време на семинара са насочени и към това да подкрепят участниците в тяхната увереност.
Семинара служи предимно за подпомагане на децата във формулирането им на посока в живота. Като това е само едно начало. 
Какъв беше резултата - за това се съди от различни факти и споделяния на родители и участници, както и от случилото се по време на семинара. 
- Най-голямата участничка в едно от упражненията си избра най-малката участничка. В последствие сподели, че принципно не общувала с толкова малки, защото мислела, че няма за какво да си говорят, но открила, че това не е така и че между тях има много общи неща. В последствие станаха добри приятелки.
- Родители споделиха, че детето им е станало малко по-общително след семинара. 
- Други родители поеха инициатива и в момента заедно с тях правим друг семинар. 

Фасилитаторите сме аз и Илдико Кудлик. И двамата имаме опит в провеждането на разлчини подобни тренинги и семинари и съответно обучение. В съвместната ни работа, в определен момент, аз се фокусирах върху дизайна и разработването на програмата, а тя върху организацията. Това е и причината този семинар да се е провел до момента само в Унгария.

ilkotasev
ilkotasev преди 16 години и 11 месеца
eminev
eminev преди 16 години и 11 месеца
Малък е.. около 5 години - провеждане на различни бизнес тренинги и семинари за поведенчески и социални умения, провеждане на курсове за тинейджъри за личностно развитие, творчество, учене за ученето. през този период съм бил и една година преподавател по информационни технологии в 128 СОУ.

Donkova
Donkova преди 16 години и 11 месеца
т.е. вие работите в смесена група деца от поне две стадартни възрастови групи и това не създава проблеми? интересно. какви са им общите занимания на малки и големи - какви практически задачи им давате?
aniedreva
aniedreva преди 16 години и 11 месеца
Emsky, поздравление за идеята. Аз от доста време съм рагистрирана във вашия "Форум на обучителите в България" и често чета там. Но все още не съм писала:)

Радвам се, че намирате общ език с нашата общност.


antoinetamilanova
antoinetamilanova преди 16 години и 11 месеца

Здравейте г-н Милев,

и аз като ani edreva имам регистрация във Вашия сайт, но все още съм без публикация. Това, което предлагате е много интересно. За мен остава обаче неизяснен въпроса по отношение на плащането. Този семинар платен ли е и каква е стойността му? Би ли могло едно такова обучение да бъде организирано в училище?

eminev
eminev преди 16 години и 11 месеца
Ани, Тони - Благодаря ви за подкрепата! :)

Разбира се, че е платен. Всяко нещо е свързано с разходи, които е нужно да бъдат покрити. Но начините, да се случи това, са различни. Въпрос на организация. Моите предпочитания са, да се осигури спонсорство под някаква форма за по-голямата част от сумата /дарения, спонсорства от организации, проекти към ЕС/ и да има символична такса за участие, която се поема от родителите. /безплатните неща рядко се ценят, а когато плащаш за нещо имаш изисквания, очаквания, мотивацията е по-голяма/
Може да бъде организиран в училище. 
Могат и много други подобни активности да бъдат организирани - в зависимост от бюджет, възможности, желаещи, интерес...