Да нарисуваме щастието!
Един чудесен урок по изобразително изкуство за първолаци или за деца от предучилищната група:)
Цели на урока:
- да се развива абстрактното мислене у децата;
- децата да се научат да подхождат нежно, внимателно, грижливо към значението на думата „щастие“;
- да се възпита любов към окръжаващия ни свят;
- децата да развият умения да изразяват своите фантазии върху лист хартия.
Ход на урока:
Учител:
- Деца, днес ще поговорим за красивата и много важна за хората дума – щастие. Вие чували ли сте я някога? Къде? А кой обикновено говори за нея? (Отговори на децата.)
- Кога хората говорят за щастието? (Отговори на децата.)
- Какво правят хората, когато са щастливи? (Отговори на децата.)
- Какво е необходимо на хората, за да се почувстват щастливи? (Отговори с проява на въображение.)
А сега ще ви разкажа една приказка.
„Живяла някога една роза. Тя била нежна, красива, стройна. Всеки, който минавал покрай нея, й се любувал. Розата расла сама в градината. Стопанинът, който се грижел за градината, никога не забравял да я полива. Но веднъж розата повяхнала. Слънчицето, виждайки я, я попитало:
- Какво ти е? Нима вече не ти стига моята слънчева светлина? Или водата, с която те полива твоят стопанин?... А ти си все така красива!
Розата тихо отвърнала:
- Мило слънчице, благодаря ти за светлината. За да бъдеш щастлив, красотата не е толкова важна. Аз съм нещастна, защото...“
- Защо розата е нещастна? (Отговори с проява на въображение)
Самостоятелна работа на децата.
Изложба и анализ на детските творби.
- Деца, вземете рисунките си, притиснете ги до сърцето си и нека вашето щастие се сбъдне.
____________________
По материали от руския печат
Коментари