На какъв разговорен език ...
... трябва да комуникират програмистите в България?
На вън е приятно слънчев зимен ден. По всичко си личи - зимата бавно се оттегля, въпреки че ще са нужни поне още два месеца за да се поздравим с действителната пролет. Не зная защо, но денят ми започна доста криво, може би защото некомпетентността на служителите в отдел “Личен състав”, в организацията където работя, успя да ми създаде твърде неприятни емоции.
Очевидно не бе ден за работа, а от горе на всички и петък. Замислих се, заслужава ли си да работя точно за тези хора и то точно за тези малки суми? От мисъл на мисъл и от идея на идея, отново стигнах до бързо преглеждане на обявите в не без известния портал JOBS BG. Прелиствам аз страниците с обявите и чета, но в един момент се улавям, че чета само на английски. Казвам си: Боже, аз в България ли се намира или в Обединеното Кралство, може би САЩ, Канада или Австралия?
От много време не ми прави впечатление дали пред очите ми стои текст написан на английски или на български. Дори когато се замисля, ежедневно изчитам три пъти повече чуждоезични текстове, отколкото текстове написани на български.
Въпреки всички това, редно ли е обявите за работа в България да бъдат написани на английски? За какво братята Кирил и Методий отдадоха живота си за запазването на българската самоидентичност, под заплахата от византийско интелектуално владичество, след като векове по-късно родният ни език се измества от английския, под влиянието на фирмени мениджъри със съмнителна грамотност.
Не рядко ще чуете, същите тези HR мениджъри, да ви заявяват, че ако една обява не можете да си прочетете на английски то не сте за тяхната фирма! Не им се подавайте, това е едно удобно оправдание да ви дискриминират по националност, потъпквайки безогледно най-висшия закон в страната, а именно Конституцията. Ами какво биха казали тези мениджъри, ако им заявим, че ние обявите от английски можем да си ги прочетем, защото всеки грамотен човек, в 21 век, се предполага да владее на добро ниво поне един чужд език, но просто не желаем да четем тези обяви написани на език различен от родния ни?
Вярно, езиковите умения на служителите във всяка една фирма са от голямо значение, но за удостоверяването им, всеки от нас е способен да представи дипломата си за завършено образование, в която диплома е вписан хорариумът на изучените часове чужд език. Много от нас желаят да бъдат добри професионалисти и също така си осигуряват сертификати за владеене на чужд език. За какво тогава фирмите в България не ползват родния ни език в обявите за работа?
Ако се зачетете из някой от Интернет форумите за програмисти, ще откриете една още по-жестока истина за съответните HR (HR - human resources или на чист български - личен състав) специалисти. Те до толкова не си вършат работата, че гледат от чуждестранни уеб страници и копират обявите почти едно към едно. Срамно е, че не пожелават да си дадат поне малко труд и да преведат на български нещата, които плагиатстват.
Споменавайки темата за директно откопираните обяви е хубаво да се замислим, а какво всъщност е казано във всички тези обяви и защо срещаме изявления от вида:
http://www.jobs.bg/f98324
We offer:
1. Attractive remuneration package;
2. Excellent working conditions;
3. Dynamic and exciting job in a friendly team environment;
4. Corporate training and professional development;
5. Work in a highly qualified team of professionals.
Да, може би всичките тези изброени неща са валидни за фирмата, която е съставила текстът на тази обява, но дали те са валидни и за българската фирма, откопирала съдържанието на оригиналната обява?
Някога лъгали ли сте шефът си или гаджето си? Наблюдавали ли сте реакцията на този шеф/гадже, когато осъзнаят, че сте ги излъгали? Хареса ли ви тяхната реакция? Мога да си представя какви са отговорите ви на поставените въпроси. Защо тогава всички ние си мълчим, пред подобни обяви и не реагираме адекватно, когато установим, че това което обявата обещава няма нищо общо с реалната ситуация в съответната фирма?
Програмисти или не, българският език не е толкова лош, а за добро или лошо все още е единственият официален език на Република България. Нека поне за момента бъдем българи и не забравяме делото на братята Кирил и Методий.
Тодор Балабанов
Коментари