За длъжност Главен учител-вътрешен конкурс
ЗАСЕДАНИЕ
на Министерския съвет
18 ноември 2009 г.
Точка 24
Проект на Постановление за изменение на Правилника за приемане на Закона за народната просвета
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на образованието и науката.
СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Господин министър-председател и господа министри, предлага се да отпадне конкурсното начало при заемането на длъжността главен учител и главен възпитател в системата на народната просвета. Трудовото правоотношение за посочените длъжности ще възниква със сключване на трудов договор с директора, така както е с останалите длъжности, а когато кандидатите са повече от един, се предвижда извършване на подбор от директора по предварително обявени критерии. Целта е да се облекчи процедурата за заемане на длъжностите главен учител и главен възпитател, тъй като това, което приехме преди няколко седмици, предвиждаше появата на една куха длъжност – човекът напуска длъжността старши учител, явява се на конкурс и т. н. Това предизвика много голямо напрежение, особено миналата седмица, в цялата система. Така че предлагам една по-прозрачна и по-олекотена процедура, като не се поемат нови разходни ангажименти за 2009 г.
Благодаря.
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, понеже миналата седмица минаха на второ четене промените в Закона за МВР и за ДАНС, също предвиждахме да отпадне конкурсното начало в някои от длъжностите, които са от категория „Б” в Министерство на външните работи, се създадоха доста политически говорения в тази посока, че правим отстъпване от процедура, която е демократична. Аз се съобразих с искането.
Знаете, господин Борисов, че беше идвал представител от дадени политически сили, които искаха също да се предприеме промяна в инициативата ни в това, да се отнеме конкурсното начало. Не зная, колеги, но да не отидем в друга посока, където да ни атакуват. По-добре направете конкурсната процедура да бъде прозрачна – това, което сега ние предприемаме в министерството, и с по-съкратени срокове, за да не запушваме системата. Преценете го. Аз ви представям само това, което се говори в парламента.
СИМЕОН ДЯНКОВ: Това, което се предлага, е горе-долу аналогично на това, което става в университетите, във висшето образование, което е добра идея, според мен. В момента в средното образование се появява един вид луфт, в който за да кандидатстваш за по-високата степен, ти трябва да излезеш от системата и тогава да кандидатстваш за по-високата степен и ако не я вземеш, ти си безработен. Според мен е добра идеята, както сега се предлага. Така се практикува във висшето образование и там работи добре. Така ли е?
СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Може ли да обясня? Длъжността е учител. Той може да бъде старши, главен или възпитател. Както в университетите има конкурсна процедура, човекът става асистент. Това е вътрешно решение дали ще стане старши или главен. Ето, включително и аз – аз съм доцент и миналата седмица заради това нещо си пропуснах процедурата за професор. Това няма значение. Аз не напускам университета, за да се явя отново на конкурс за професор. Така, както беше измислено това и както мина оттук и не сме го догледали, наистина създава голямо напрежение, защото изведнъж се оказва, че за да станеш главен учител, ти напускаш мястото на старши учител. Създава се една куха бройка, прави се един конкурс, а и без това имаме проблеми с учителското съсловие.
БОЙКО БОРИСОВ: Тоест ако не издържи конкурса, вече има друг човек на негово място, той си заминава и става безработен.
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Със синдикатите говорено ли е по тази тема?
СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Да, от миналия понеделник до края на седмицата със синдикатите - минало е на НСТС и всичко това е съобразено с тях, включително и това, че след един час министър Фандъкова ще говори отново със синдикатите за писмото, където разясняваме как да стане всичко. Всъщност ние получихме много писма от учители от цялата страна които бяха възмутени от това, защото той се е отчитал и сега за 100 лева напуска работа, за да се яви на един конкурс. Мисля, че това олекотява и прави прозрачна системата.
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Ако имаме писменото съгласие от синдикатите, би могло.
ВЕЖДИ РАШИДОВ: Понеже и при мен има 25 училища, скоро щях да възбудя темата за конкурсите. Конкурсното начало колкото е демократично, толкова е и малко неудобно и неудачно, по две причини. Ще ви обясня. Аз много скоро щях да поставя въпроса за конкурсите. Примерно, конкурсите узаконяват един тип хора, които четири години са наясно. Аз имам 11 културни центъра, които за тези четири години мандат струват на българската държава 5 млн. евро. Дейността е нула. Аз съм поискал отчети от всичките. Просто отглеждаме едни хора и хвърляме колосални средства, без законът да ни дава правото да можем или да ги върнем - или трябва да чакаме дисциплинарно наказание. Доста двояко е. Трябва много сериозно да помислим. Те узаконяват и хранилката по някакъв начин. Същото е и в художествените училища, които са към 25 на брой. Така че ще го анализираме. Може би по-нататък трябва да обмислим конкурсите. Те са доста сложни. Разход на държавата, без да има абсолютно никакъв резултат.
БОЙКО БОРИСОВ: Приемаме точка 24.
-------
"С включени осигуровки" можеби ще се тълкува като осигуровки, които плаща работодателя, осигуровки на работника (13% общо) и от остатъка се вземат 10% данък общ доход.
Нещо са ви излъгали. Няма как да кандидатствате за длъжността Главен учител ако няма свободно място. Разберете го.
Вижте и тези документи.
Karierno.doc
PPNP bez konkurs inkorporiran[1].doc
Колега Славов, в документите, който споделяш, пише, че се прави подбор на кандидатите за длъжността "главен учител" по определени критерии. Явно така се бяга от противоречията, които създава понятието "конкурс".
Интересно как ще се осъществи подбора и какви ще са критериите. И въобще това последното и окончателно решение ли е, или да чакаме следващите инструкции?
Мисля,че трябваше да се поставят от законодателя ясни критерий ,касаещи пряко учебната дейност,а не прищявките и съмнителните желания на директорите в БГ,повечето от който са корумпирани...
В нашето училище вече се изясни, че конкурсите по смисъла на КТ отпадат. Сега оставаме на вариант подбор с критерии, гласувани на учителски съвет. Давахме предложения за членове на комисията, която ще подбира кандидатите.
(2) Длъжностите "главен учител" и "главен възпитател" се заемат въз основа на конкурс, проведен при условията и по реда на Кодекса на труда от директора на училището, детската градина или обслужващото звено.
(3) В състава на конкурсната комисия по ал. 2 задължително се включват представители на училищното настоятелство или ако такова не е учредено - родители на ученици от училището или обслужващото звено, учители от училището или обслужващото звено, както и съответните специалисти според вида на училището и вида на подготовката.
(2) Когато кандидатите за заемане на свободна учителска или възпитателска длъжност, които отговарят на изискванията за заемане на съответната длъжност са повече от един, директорът извършва подбор по предварително обявени от него
(2) Когато кандидатите за заемане на длъжността „главен учител” или „главен възпитател”, които отговарят на изискванията за заемане на съответната длъжност са повече от един, директорът извършва подбор по предварително обявени от него критерии.
В крайна сметка отразена ли е вече промяната, или не?
Когато директорът разбере,че кандидатите ще са повече ще си подбери такива критерии, на които да отговарят "неговите хора"-субективизъм колкото щеш. Кой може да търси сметка на директора?
Колеги от Варна, сайта Ви не дава истинското постановление на Министерски съвет.
Чл. 125а. (Нов - ДВ, бр. 87 от 2009 г., в сила от 03.11.2009 г.) (1) Учителските и възпитателските длъжности се заемат по трудово правоотношение с директора на детската градина, училището или обслужващото звено.
(2) Длъжностите "главен учител" и "главен възпитател" се заемат въз основа на конкурс, проведен при условията и по реда на Кодекса на труда от директора на училището, детската градина или обслужващото звено.
(3) В състава на конкурсната комисия по ал. 2 задължително се включват представители на училищното настоятелство или ако такова не е учредено - родители на ученици от училището или обслужващото звено, учители от училището или обслужващото звено, както и съответните специалисти според вида на училището и вида на подготовката.
(2) Когато кандидатите за заемане на свободна учителска или възпитателска длъжност, които отговарят на изискванията за заемане на съответната длъжност са повече от един, директорът извършва подбор по предварително обявени от него
(2) Когато кандидатите за заемане на длъжността „главен учител” или „главен възпитател”, които отговарят на изискванията за заемане на съответната длъжност са повече от един, директорът извършва подбор по предварително обявени от него критерии.
Вярно е написаното в жълто!
Така бих желала да пиша писмо на новия министър, но нямам координатите му. Защо не направят от министерството едни критерии за цялата страна, а ще оставят всичко в ръцете на директорите. Въпреки,че съм с най-висока квалификация и работя неуморно като учител- новатор, представям училището в трудни моменти като гости например и още конкурси, конференции, педагогически четения, с авторитет се ползвам сред родителите, имам усещането, че няма да ме одобрят за главен учител, защото ....не съм от онези близките. Напоследък започна да се рови и заяжда и за най- малкото и да ме излага.
Не знам какво да правя............... Посъветвайте ме...
Освен това за един учител-новатор "не знам" е по-добро и по-успешно от "незнам".
Повярвай ми - не се заяждам. Просто ме е яд, че се налага да обръщам внимание на правописа на колеги...
Всеки пост може да се редактира по всяко време, като щракнеш иконката с моливчето долу, вляво.
Всеки греши и няма безгрешни хора, но грамотните читатели лесно могат да разграничат правописна грешка от грешка, направена заради бързане. В този сайт няма друг човек, който да е отнесъл толкова много персонални обиди от съблогери колкото моя милост, защото защитава колегите си и професията си, но пък и ние трябва да си държим на реномето и да мислим какво впечАтление създаваме.