Как е правилно да изговаряме: "Като си пийна малко и "връзвам кънкИте"..." или "през зимата обичам да карам кЪнки"."?
Тази дума ме мори много, защото от 100 човека едва ли има повече от един-двама, да изговарят правилно (според мен) думата "кънкИ". И по радиата, и по телевизиите чувам да се говори за "кЪнки"... Да не би пък да се заблуждавам?
Здравейте и честита Нова година!
Следя Вашите правописни и правоговорни предизвикателства и сверявам познанията си за книжовния български език. Поздравления за идеята!
Честно казано, не съм се замисляла точно за тази дума и винаги съм я изговаряла кЪнки. Проверих в правописния речник и се оказа, че има дублетна форма, така че и кЪнки и кънкИ е правилно. Моето мнение е, че по - благозвучна е формата кЪнки и ще продължавам да я изговарям така. Въпрос на предпочитания.