план-конспект по човекът и природата за 4 клас
ПЛАН-КОНСПЕКТ
По Човекът и природата за 4 клас
/изд.Просвета/
Изготвил:Пресияна Стефанова Минева,ПУНУП-4 курс,фак.№ 436
1.Обобщена тема:Слънчева система
2.Ядро на УС:
3.Тема на урока:Движение на Земята около оста и.
4.Тип на урока:за нови знания
5.Цели на урока:
Образователни:
· Да се разсее заблудата,че Слънцето обикаля около Земята.
· Да се докаже,че Земята се върти около оста си и че на това движение се дължи смяната на деня и нощта.
· Да се докаже чрез опит смяната на деня и нощта.
6.Основни понятия:
· За разширяване и затвърдяване:земно кълбо,глобус,земна повърхност;
· Нови понятия:ден,нощ,денонощие,полюси,Северен полюс,Южен полюс;
7.Нагледни средства:глобус,любопитен материал,фенерче;
8.Предварителна подготовка:
-на учителя-детски енциклопедии,интернет,помагала по Природознание;
9.План на урока:
1. Въртене на Земята около мислената и ос.
2. Смяната на деня и нощта.
3. Денонощие.
4. Северен и южен полюс.
10.Ход на урока:
· Организация на класа за работа:
Добър ден аз съм г-ца Минева пригответе си учебниците и тетрадките и ги оставете отстрани на чиновете.
· Актуализиране на знанията:
Погледнете на дъската.Какво съм написала?отг.имената на планетите.
Правилно.Срещу името на всяка планета да запишем номера,който съответства на отдалечеността им от Слънцето.
Плутон
Сатурн
Марс
Нептун
Меркурий
Юпитер
Венера
Земя
Уран
(който посочи номера на дад.планета казва по нещо за нея)
Защо наричаме Слънчева система планетите,техните спътниции Слънцето?
Нека си припомним какво научихте за слунцето през миналия час?(раздавам индивидуални листчета на всяко дете)всеки от вас да работи самостоятелно.
Кое е вярно и кое-невярно?Отбележете с Х верния отговор.
Звездите са по-големи от планините. Да Не
Слънцето е планета. Да Не
Спътниците са по-малки от планетите. Да Не
Слънцето има много висока температура. Да Не
Земята е спътник на Луната. Да Не
· Мотивирано поставяне на темата.
Справихте се отлично със задачата.Вие знаете че единствената планета на която е доказано,че има живот е нашата планета Земя.А как хората са си представяли небето преди много години –сега ще ви разкажа:...”Дълго време хората са си представяли небето като огромен стъклен похлупак в/у Земята,на който се намират неподвижните звезди.През 16в. Джордано Бруно изказал твърдението –Вселената е безкрайна и звездите са огнени кълба като Слънцето,Земята не е неподвижна и се върти около мислена ос.”
Този час ще разберем,защо и как Земята се върти около своята мислена ос?Отворете тетрадките си и запишете темата:Движение на земята около своята ос.Сега отворете учебниците си и погледнете илюстрацията горе-какъв извод можем да направим?
· Работа по темата /записване на 1,2 т. От плана/
Всяка сутрин слънцето изгрява ,а вечер залязва.Струвани се ,че то се движи по небето.В действителност не Слънцето обикаля около Земята,а Земята се върти в пространството около своята мислена ос.Земята се върти непрекъснато от запад на изток и ние както и всичко около нас,се движим заедно с нея.Затова не забелязваме въртенето на Земята.То е причина за смяната на деня с нощта.Запишете 1 т. от плана-Въртене на Земята около мислената и ос.Как точно ще разберем от следния опит(прави се от учителката ,опита е поместен в учебниците).запишете 2т.-Смяната на деня и нощта.
Може ли фенерчето да освети едновременно всички страни на глобуса?Глобусът не е прозрачен,затова фенерчето осветява тази страна,коята е обърната към светлината.Другата половина остава неосветена,тъмна.Земята също е непрозрачно кълбо-източник на светлина за нея е Слънцето.То осветява само тази половина от Земята,коята е обърната към него.На осветената половина е ден,а на неосветената-нощ.Смяната на деня с нощта е непрекъснато повтарящо се природно явление./2 деца от класа прочитат любопитна информация за това „Защо през нощта е тъмно” и „Защо има ден и нощт”.-като учителката предварително е дала подгитвени листчета/.Едно пълно завъртане на Земята около оста и се нарича-денонощие.Запишете 3т.-Денонощие.Какво е това денонощие-хората от миналото са го измислили така-разделили са го на 24 равни части,наречени часове,за да могат по-лесно да измервт времето./дете прочита интересна информация за миналото-„как се е измервало времето преди”/.
Тук съм ви приготвила една интересна кръстословица.Нека да я решим и да видим какво ще получим в защрихованото поле.
1. Най-отдалечената от Слънцето планета?
2. От коя посока изгрява Слънцето?
3. Каква е формата на планетата Земя?
4. Най-голямата планета в Слънчевата система?
5. Тяло,което обикаля по орбитата на дадена планета?
Какво получихме?Полюс-правилно.Нашата планета земя има два полюса-Северен и Южен-това са точките в които мислената земна ос пресича земната повърхност./сега иванчо ще ни прочете още нещо за Южния полюс,а Мариика за Северния.Марин пък ще ни каже кои живее в Арктика./Интересно ли ви беше?
· Затвърдяване на знанията
Нека сега проверим какво научихме този час с вас!
Упр.Посочи вярното съотношение ,като оградиш подходящия знак.
1 час < = > 1 денонощие
1 денонощие < = > 1 година
1 година < = > 1 век
1 денонощие < = > 24 часа
1 век < = > 100 години
Упр.Попълнете липсващите думи:
Земята извършва движение около мислената си ос, на което се дължи смяната на деняи нощта .Ден е на онази част от планетата,която е осветенаот Слънцето,а на неосветената част е нощ.Всеки 24 часа Земята прави едно пълно завъртане около оста си,това време се нарича денонощие. Нашата планета има два полюса- Северен и Южен. Това са точките в които мислената земна ос пресича земното кълбо.
· Изводи и обубщения
Причината за смяната на деня и нощта е движението на Земята около Мислената и ос.Слунцето осветява само тази страна на Земята,която е обърната към него.Тогава там е ден,а на обратната страна –нощ.Денят и нощта непрекъснато се сменят,тъй като въртенето на Земята около оста и става без прекъсване.
· Задаване на домашна работа
За домашна работа ше решите упражненията в учебната тетрадка!
· Преценка за работата през часа
Коментари