BgLOG.net 04.12.2005 Eva Luna 62 прочитания

искам да вярвам

Миналата неделя бях на работа (работя в книжарница) и доиде един човек с много притеснен вид.Толкова се притесняваше ,че не можеше да говори разбираемо и само заекваше, накря с риск да го обидя го помолих да ми напише с какво мога да му помогна.Като ми вурна листа се оказа ,Че ми е написал цял роман,обяснява6е как е много притеснен ,4е работел еди каде си и ,че на следжащия ден получава заплата,но в момента му трябват 2лева за алергозан и парацетамол .Дадох му  двата лева .Разбрахме се да мине да ми ги върне днес.Дадох му ги защото ,ако ми е казал истината значи сам помогнала на човек в нужда ,ако пък ме е излъгал значи сам платила за чудесното изпълнение на един отличен актйор , и в двата случея не съжалявам за постъпката си колкото и да е глупаво никои не може да ме откаже от вярата ми в доброто у човека

Коментари

acecoke
acecoke преди 20 years 5 months
Е, това е много хубаво. По някой път от един алергозан може да зависи животът на човек. А един живот е доста повече от два лева. Поздравления!
Eva Luna
Eva Luna преди 20 years 5 months

благодаря и аз мисля ,Че си стува риска от измама ако помагаш на непознати

Teri
Teri преди 20 years 5 months

Наистина, много ми харесва постъпката ти! Радвам се, че има хора, които са готови да помогнат и на непознат човек!  

Teri

gargichka
gargichka преди 20 years 5 months

Хах! Странна историйка, наистина! Аз си го представям целия зачервен и потен!

От една страна ми се вижда доста съмнителна тая работа... Алергозан и парацетамол ... каква ще да е тая странна болест, за която трябват и двете? И той няма ли си комшии, все пак става дума за 2 лева! Друго: както алергозана, така и парацетамола не са силни (животоспасяващи) медикаменти, а той щом е бил толкова притеснен, значи ужким болестта е била сериозна! И още нещо: два лева??? Дали за 2 лева можеш да си купиш 2 лекарства, едното от които алергозан? Или може би на него не са му достигали 2 лева?

Ами решаващият аргумент, защо не го вярвам това, е, че алергозана и парацетамола са прекалено слаби лекарства, за да е било нещо сериозно. От друга страна, защо му е бил целия тоя театър? За 2 лева? Айде разбирам да беше поискал 10!

Ами според мен нещо друго му е имало. Някое разстройство с натрапливи мисли може би. Тях ги кара на страх ако не си изпълнят ритуалите. Може би ... кой знае. Ти кажи дали е дошъл днес, че ми е интересно :)

acecoke
acecoke преди 20 years 5 months

Хора всякакви. За съжаление се срещат и много спекуланти, които злоупотребяват с доверието и състраданието на хората. Някои от тях са си съвсем нормални, като изключим това, че се правят че им има нещо. Лошото е, че по някой път, човек като се упари от таквиз индивиди следващия път действа резервирано, а тогава човек може наистина да е изпаднал в нужда.
Тук идва фразата, че има някой, който вижда всичко и не забравя както лошите, така и добрите постъпки.

Shogun
Shogun преди 20 years 5 months

Аз пък по принцип не давам на никого. Коравосърдечно е, да, обаче само ако ми е познат, ще му помогна. Може и да има някой един, на когото да съм отказала и наистина да е бил в беда - обаче всички други са мошеници. Един мой лично много близък човек, като беше на 15-16 години, просеше, като се правеше на олигофрен, и много хора му даваха, а той страшно се забавляваше. И си събираше джобни. (Отделно са си другите, на които това им е поминък).

Обаче човек, като е взел такова решение - никога на никого (освен тия, дето са централно организирани - там за наводненията и прочие), си носи и последствията под формата на гузна съвест. А в някой изолиран случай си е по-спокойно да си платиш, обаче да ти е чиста съвестта. 

aragorn
aragorn преди 20 years 5 months

Независимо дали е било истина или не-ти си постъпила похвално и си добър човек. Аз съм давал няколко пъти на хора,които събират уж за болни деца. Веднъж на едно момиче,което след няколко дни видях да продава кришнарски книги/след това съм я виждал в поне още два града/,друг път-на жена от някаква фондация, която ми звънна на вратата вкъщи.Показа ми съдебно решение,даде ми и билетче за сумата с печат. Същата е идвала от тогава поне още три пъти да ми звъни вкъщи-дори не помнеше, че е идвала в блока,което ме навежда на мисълта, че си слага парите в джоба.

Последния път съм сигурен, че 50-те лв.,които дарих са отишли при пострадалите от наводненията,защото лично ги внесох в банката по сметка на БЧК,въпреки, че на всички нас беше разпоредено от началството да дарим??? определена от него сума по списък-без документ! Дадох му вносната бележка. После от пресата разбрах, че организацията ни е дари повече пари от ДЪРЖАВАТА ГЪРЦИЯ!

Janichka
Janichka преди 20 years 5 months

За пострадалите от наводненията и аз бих дала, ако имах възможност. 

В повечето случаи обаче, като ме спре някой на улицата съм 99% сигурна, че историята, която разказва, не е истина. Твърде много станаха тези хора. Скоро установих, че като си в центъра през работно време /защото обикновено съм офиса и работата ми е такава, че не излизам много/, непрекъснато те спират хора, които искат нещо от теб. На моменти е вече досадно. Не можеш да направиш и една крачка, без да те спре някой.

Ако е за лекарства все пак бих дала. Дано не отидат за поредната ракия или водка....

Друг е въпроса, че много хора така припечелват и то дори по-добре от нас....