BgLOG.net 21.10.2010 SisiPetrova 1 прочитания

План-конспект на урок по четене за І клас


 

 

 

 

 

 

 

 

ПЛАН – КОНСПЕКТ

 

нa

 

 

на урок по математика

за първи клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема на урока: Събиране и изваждане от вида 5+0;  5-5; 5-0. Килограм

Вид на урока:   За нови знания

Цели на урока:

      Образователни:

       1.Запознаване със случаите на събиране и изваждане от вида 5+0, 5-5,5-0

       2.Разбиране на нулата като неутрален елемент при събирането.

       3.Изграждане на представа за мерна единица за маса- килограм.

       Възпитателни:

1.     Развиване на познавателен интерес и умения за измерване на маса с различни 

уреди.

2.     Възпитаване на положителна мотивация за овладяване на новите знания.

Развиващи:

1.Развиване на устната математическа реч.

2. Формиране и обогатяване на мисленето и въображението.

Методи и похвати:

       Разказ, беседа, наблюдение, интерактивни похвати ( дидактични игрови упражнения и ролеви игри).

Междупредметни връзки:Български език, изобразително изкуство.

 

 

ХОД НА УРОКА

 

          Дейност на учителя

   Дейностна ученика

       Забележка

 

 

1.Проверка на класа и подготовка за урочна работа.

2.Актуализиране на знанията за числото 5.

Прочитам гатанка и насочвам за внимателно слушане.

( Има шийка и коремче, а на шийката перчемче.На ръката цифрите без ред означаваме със цифра ……. 5)

3.На дъската е нарисувана къщичка на числото 5.Избирам два отбора и поставям условието.І-ви отбор с червена лента и ІІ- ри със синя. Всеки отбор си има представител за записване на дъската.Но има едно препятствие пред отборите. Ако сгрешат своя цвят на отбора , означава ,че не са се справили.Къщичката е с три червени и три сини цифри, вторите цифри ги пишат учениците. Следим за време и точност.

4. Отварят учебника и оцветяват кръгчетата .

 

 

5.Актуализация на знанията за цифра и число 0.въвеждане на новите случаи на събиране и изваждане- 5+0, 5-5, 5-0.

Реклама

Изясняването става, въз основа он илюстрациите в учебника.

6.Работата продължава с изграждане на представа за мерна единица за маса- килограм.За целта предварително са набавени теглилки от 1кг и 2 кг, пакетирани продукти от същото количество.Чрез разказ информирам учениците за необходимостта от различни видове теглилки.

7.Затвърдяване на знанията може да продължи с ролева игра „ На пазар”.

8.След като забележа какво е емоционалното състояние и внимание на учениците, мога да продължа със затвърдяване на знанията в учебна тетрадка №1.

Минавам по редиците и следя за допускане на грешки . Ако забележа масова грешка спират всички работа и работим заедно до изясняване на грешката.

9.За втората задача питам учениците какво е скрито в юмручето. Ако се досетят продължават самостоятелно. Ако не се досетят обяснявам и решават.

10.Сравняването на числата правим заедно с посочване на отделни ученици като изисквам пълен прочит на условието.( 1кг е….   2кг)

11.Беседа за постигнатите резултати през часа. Давам индивидуална и комплексна оценка на класа.

Задавам домашна работа в тетрадка №1

и освобождавам учениците в междучасие. 

Подготовка на учениците с учебните помагала.

 

 

Слушат и мислят за отговора.

 

 

 

 

 

 

Внимават за точност и бързина на решението.

 

 

 

 

 

 

 

 

Внимават за съотвествие между число и оцветени

 

 

брой кръгчета.

Работа в учебника.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учениците наблюдават в учебника и правят изводи за масата на захарта.

 

Правят измервания на везни с продукти.

 

Работят в тетрадката самостоятелно.

 

 

 

 

 

 

 

Работят в тетрадката.

 

 

 

 

Записват релациите.

 

 

 

 

Учениците приключват работа.

Психологическа подготовка

 

 

 

 

 

 

 

 

Връзка с изобр. изкуство и способност за справяне в ситуативна игра.

 

 

 

 

 

 

 

Работа с цветни моливи или

 

 

 

флумастери.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Работа с везни.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Реклама

Коментари