Муха в главата
Така е, не мога да се примиря. Продължавам опитите да си оформя някаква представа за естеството на блоговете. Отхвърлих няколко идеи, сега предъвквам поредната :)
Исках да я споделя, но се разколебах, след като прочетох материала на entusiast. Не за друго, а защото е в твърде суров вид тази моя идея.
Но въпросът за анонимността на блогера и всичко произтичащо от нея ме подтикна да кажа нещо друго. Анонимността в интернет е признато право. По този въпрос спор не може да има. Със съответните ограничения, разбира се.
Ако с това не нарушава някой закон, може ли човек да лъже в блога си? Разбира се, че може. Дори да не става дума за някакво творчество, пак може да си лъже.
Много хора не са съгласни с това. Преди време се бе разгоряла дискусия на тази тема. Тя ми даде повод да потърся на един забавен сайт връзката между понятията "блог" и "истина". Ето резултатите от търсенето:
- блог - женска белетристика - за разлика от белетристиката, философията на натурализма търси истината в полезността - истина;
- блог - съдържанието на блоговете може да е: техническо, лично, политическо, философско и т.н. - т.е. може да съдържа разсъждения за истината;
- в блоговете се отразяват протестните акции против една или друга политика - трите части на философията на несъпротивлението на Ганди (satyagraha): откритост, честност, справедливост - истина;
- съдържанието на блоговете често е банално (commonplace - баналност и афоризъм) - често знанията се получават чрез афоризми, познава се истината за света;
- много от блоговете са посветени на клюки и скандали - някои от тези клюки може и да са истина.
Интересно описание на явлението "блог" :)
и медиа същевременно.
:)
:)
Още не знам :)