BgLOG.net 19.05.2009 goldie 444 прочитания

Моята малка лятна „Одисея” / V част /

Днес реших да приключа този пътепис, от една страна, за да не оставям работата си недовършена, а от друга, защото в четвъртък започвам новото пътешествие към лятната емиграция. Заминавам, хора. Известно време ще присъствам тук тихо и от юг...

Пътеписът не е весел, защото и усещането за предстоящо  ми ново пътуване не ме радва особено. Всяка година е като за последно и все пак, никога не е за последно...

 Парче локум за всеки турист

По пътя от Лариса на юг, бързахме, но не защото щяхме да откриваме топлата вода, а защото трябваше да се  изкачим по планинския масив, за да достигнем от там върховете на скалите, където се издигат приказните средновековни манастири, от местността известна като  Метеора.

Така открихме  Калампака -  селището, което се намира в подножието на Метеора.

Точно на пътя, който води към скалите на Метеора има едно магазинче за сувенири, където всеки гост бива посрещнат още на входа с парченце истински гръцки локум. Няма защо да коментирам представата ми за гостоприемство, но това някак много ми харесва като търговска стратегия. Един обикновен магазин за сувенири, в който се изработват икони посреща клиентите си като гости. Приятно изживяване точно на пътя към манастирите.

От гостоприемното магазинче си купихме по един малък пътеводител и поехме към манастирите.

За онези, които са ходили по този край на Гърция, знаят, че Метеора е изключително природно явление, което представлява откъснати, огромни каменни блокове, върху които са накацали кокетни средновековни манастири.

Метеора преведено от гръцки означава следвремие. Защото онези вълшебни скали са родени преди времето на хората и сигурно ще останат и след времето на хората. Метеора – това е мястото на безвремието.

Първия манастир, които посетихме беше „Св. Стефан” и той представлява най-големият женски манастир на Метеора, но не и най-големият по принцип.

Изкатерихме с колата върха, щракнахме няколко снимки и след поредния завой видяхме първата цел – манастира „св. Стефан”.

Реклама

Едно малко мостче свързва скалата върху, която е манастира  с планината, а зад манастирската стена, която по външен вид го представяше като приказен средновековен замък се гуши и средновековната църква.

Малката ни групичка от четири души тръгна към мостчето и по някаква причина погледът ми се върна назад и там, точно срещу стената, в наклона към пропастта видях, че монахините са си направили малка кокетна градинка с формата на сърце. Вълшебството от сблъсъка със средновековието продължи като приказка, която с всяка стъпка оживява точно пред очите ми.

Трудно ми е да опиша изключително подреденото място, на което ежедневно се изсипват огромни групи туристи, но всички се отнасят някак благоговейно и с уважение към миналото на това място и се стараят да не нарушават спокойствието им.
Вторият манастир, който посетихме беше и най-големият мъжки манастир на Метеора, до който се стига малко трудно, защото първо се върви надолу към дъното на пропастта, а после все нагоре. Не си направих труда да броя стъпалата, защото гледката към съседните скали е достатъчно красива, за да ме занимава през пътя на изкачването, но първото ми впечатление от гледката надолу и нагоре беше, че това приключение не е за мен и все пак, всеки път, когато имам възможност да го изживея се спускам по безбройните стъпала на стълбите и ги извървявам. Там на върха на скалата може да се види една прекрасна църква, с много красива градина, няколко музея и разбира се мноооого хора. Винаги, когато отивам в този манастир, известен на всички туристи като Големият Метеор, а наименуван „Св. Преображение Господне”, ме впечатлява градината му. Изключително кокетна и на върха на скала – просто красота. Освен това точно там – в неговата  градина има малка чешма, в която винаги хвърлям една монета с мисълта пак да се върна. Каквото и да напиша от тук на татък няма да е достатъчно, за да опиша усещането от сблъсъка между  масовия турист, жаден за красота, въоръжен с ненаситен фотоапарат и милостивият мир на средновековния храм.  До това усешане може да се стигне само на Метеора.

Големият Метеор и градината му.





 

 

 

Реклама

Коментари

danieladjavolska
danieladjavolska преди 16 години и 11 месеца
"Известно време ще присъствам тук тихо и от юг..."

Диди, какво искаш да кажеш с това, че няма да се "виждаме"тук????

Разгледах снимките в Пикасата. Много са красиви.

vesselastoimenova
vesselastoimenova преди 16 години и 11 месеца
    Успех, Диди! всичко ще е наред, щом около теб са такива красоти! Не му мисли, че то мисленето до хубаво не води! тръгвай и се не бой! Успех и както се пожелава на таксиджиите : "Лека и доходна"! ;-)))
princesatamani
princesatamani преди 16 години и 11 месеца
Диди, много се радвам за красотата,  която ти изпълва сетивата по един необикновен, тих и силен начин.Толкова ми се иска и аз да попътувам някъде,но все повече ми намаляват шансовете за това.Нека доброто настроение не те напуска никога, дори и да не си  на Метеора.Не давай възможност на тъжните струни в душата ти да засвирят нежеланата музика, за да те смутят.
ElaGeorgieva1
ElaGeorgieva1 преди 16 години и 11 месеца

"Известно време ще присъствам тук тихо и от юг..."

"Каквото и да напиша от тук на татък няма да е достатъчно, за да опиша усещането от сблъсъка между  масовия турист, жаден за красота, въоръжен с ненаситен фотоапарат и милостивият мир на средновековния храм.  До това усешане може да се стигне само на Метеора. "

Прекрасно! Снимките са великолепни, а разказът ти наистина оставя впечатлението за безвремие...

По вода да ти върви лятото! Чакаме те да се върнеш!

 

Darla
Darla преди 16 години и 11 месеца
Ех, Диди, отиваш на място (Гърция), на което винаги съм мечтала да се установя (поне за известно време), ама ей на, любовта ме доведе до друго не по-малко красиво и вълшебно пространство. Пожелавам ти да тръгнеш смело напред като не забравяме, че живота ни дава възможностите и хората от които имаме нужда и не винаги това, което искаме. Както и да ни удостояваш с присъствието си тук, за да ни предаваш топлината от юга. :-) Успех!
maya123
maya123 преди 16 години и 11 месеца
Не съм ходила в Гърция. Ти ме отведе там и усещането е прекрасно. Благодаря! И успех!
IstinataPobejdava
IstinataPobejdava преди 16 години и 11 месеца

Диди, благодаря за чудесния разказ и прекрасните снимки ! Надявам се да ми се случи и аз да видя тази красота и да усетя атмосферата на живо. И по повод на твоето заминаване (отново)... се сетих за това :  "Там" не е по-добре от "Тук".
Когато твоето "там" стане "тук", ти просто ще откриеш друго "там", което пак ще изглежда по-добре от "тук". “ 

Та, всичко всъщност зависи от собственото ни възприятие...Ако сме устроени така, винаги ще има нещо, което да ни липсва и да тъгуваме за другото място. Затова ти пожелавам да се радваш на всеки твой ден и на хората, които срещаш, където и да се намираш. И да се чувстваш щастлива ! :-)

 

galjatodorova
galjatodorova преди 16 години и 11 месеца
Диди, благодаря за красивия разказ и прекрасните снимки! Попътен вятър и успех! Ще ми липсваш, момиче!


goldie
goldie преди 16 години и 11 месеца

Благодаря, че си направихте труда да го прочетете!!!

Аз ще следя блога, почти всеки ден, но може би няма да мога да коментирам, защото в нетклуба компютрите нямат кирилица, но ще си взема лап топа и понякога ще ви пиша. Просто ще съм по-тиха от обикновено.

Освен това, на всеки пожелавам да се разходи до Метеора и да ми пише на ЛС, за да дойда с вас. Аз обичам да пътувам...

Този пътепис трябва да има послепис за обратния път, който също беше, приключение и ако успея утре да го напиша, ще го пусна тук, ако не успея сега, ще го пиша някога...

SlynceLuna
SlynceLuna преди 16 години и 11 месеца
Ей, Диди, приятно и успешно странстване в Гърция.Другаде от маршрутите ,които съм начертал може и да не отида ,но Метеора ще го видя.
goldie
goldie преди 16 години и 11 месеца
Gen със сигурност ще ти хареса там, най-малкото защото си художник. От черквите са махнати старите иконописи и всичко е ново и модерно, поне миналата година беше така, защото вървят разни пътни строителства и реставрации, но природата и средновековната архитектура са си все същите и те заслужават да се видят.
DianaIlieva
DianaIlieva преди 16 години и 11 месеца
Сигурно е красиво. Никога не съм ходила там. Желая ти успешно лято. И дано нищо да не ти липсва прекалено много.:)
goldie
goldie преди 16 години и 11 месеца
Благодаря!!!