План-конспект на урок по четене за І клас
ПЛАН – КОНСПЕКТ
нa
на урок по математика
за първи клас
Тема на урока: Събиране и изваждане от вида 5+0; 5-5; 5-0. Килограм
Вид на урока: За нови знания
Цели на урока:
Образователни:
1.Запознаване със случаите на събиране и изваждане от вида 5+0, 5-5,5-0
2.Разбиране на нулата като неутрален елемент при събирането.
3.Изграждане на представа за мерна единица за маса- килограм.
Възпитателни:
1. Развиване на познавателен интерес и умения за измерване на маса с различни
уреди.
2. Възпитаване на положителна мотивация за овладяване на новите знания.
Развиващи:
1.Развиване на устната математическа реч.
2. Формиране и обогатяване на мисленето и въображението.
Методи и похвати:
Разказ, беседа, наблюдение, интерактивни похвати ( дидактични игрови упражнения и ролеви игри).
Междупредметни връзки:Български език, изобразително изкуство.
ХОД НА УРОКА
Дейност на учителя
Дейностна ученика
Забележка
1.Проверка на класа и подготовка за урочна работа.
2.Актуализиране на знанията за числото 5.
Прочитам гатанка и насочвам за внимателно слушане.
( Има шийка и коремче, а на шийката перчемче.На ръката цифрите без ред означаваме със цифра ……. 5)
3.На дъската е нарисувана къщичка на числото 5.Избирам два отбора и поставям условието.І-ви отбор с червена лента и ІІ- ри със синя. Всеки отбор си има представител за записване на дъската.Но има едно препятствие пред отборите. Ако сгрешат своя цвят на отбора , означава ,че не са се справили.Къщичката е с три червени и три сини цифри, вторите цифри ги пишат учениците. Следим за време и точност.
4. Отварят учебника и оцветяват кръгчетата .
5.Актуализация на знанията за цифра и число 0.въвеждане на новите случаи на събиране и изваждане- 5+0, 5-5, 5-0.
Изясняването става, въз основа он илюстрациите в учебника.
6.Работата продължава с изграждане на представа за мерна единица за маса- килограм.За целта предварително са набавени теглилки от 1кг и 2 кг, пакетирани продукти от същото количество.Чрез разказ информирам учениците за необходимостта от различни видове теглилки.
7.Затвърдяване на знанията може да продължи с ролева игра „ На пазар”.
8.След като забележа какво е емоционалното състояние и внимание на учениците, мога да продължа със затвърдяване на знанията в учебна тетрадка №1.
Минавам по редиците и следя за допускане на грешки . Ако забележа масова грешка спират всички работа и работим заедно до изясняване на грешката.
9.За втората задача питам учениците какво е скрито в юмручето. Ако се досетят продължават самостоятелно. Ако не се досетят обяснявам и решават.
10.Сравняването на числата правим заедно с посочване на отделни ученици като изисквам пълен прочит на условието.( 1кг е…. 2кг)
11.Беседа за постигнатите резултати през часа. Давам индивидуална и комплексна оценка на класа.
Задавам домашна работа в тетрадка №1
и освобождавам учениците в междучасие.
Подготовка на учениците с учебните помагала.
Слушат и мислят за отговора.
Внимават за точност и бързина на решението.
Внимават за съотвествие между число и оцветени
брой кръгчета.
Работа в учебника.
Учениците наблюдават в учебника и правят изводи за масата на захарта.
Правят измервания на везни с продукти.
Работят в тетрадката самостоятелно.
Работят в тетрадката.
Записват релациите.
Учениците приключват работа.
Психологическа подготовка
Връзка с изобр. изкуство и способност за справяне в ситуативна игра.
Работа с цветни моливи или
флумастери.
Работа с везни.
Коментари