BgLOG.net 29.05.2009 Shogun 315 прочитания

Кърваво Възнесение


На Възнесение душите на мъртвите, които са починали на Велики Четвъртък, отиват на небето. В този ден хората затварят врати и прозорци, за да могат душите на мъртвите да си отидат спокойно.

До тук с мистиката и вярванията. На вчерашното кърваво Възнесение не мъртвите повлякоха след себе си 16 невинни. Повлече ги безотговорността, наречена технически преглед. Каквото и да покаже експертизата, аз съм сигурна, че автобусът е минал технически преглед по телефона.

На подсъдимата скамейка освен шофьорът, който е знаел, че не е правил психотест и следователно е нередовен, освен собственикът на автобуса, който не е поискал този документ изобщо, а е наел нередовен пенсионер, за да му е по-евтино; освен тях трябва да бъде съден и този, който се е подписал за технически преглед, а не го е извършил.

На вас не са ли ви предлагали да не ви правят техническия преглед, а само да ви дадат тапия? Вие приехте ли?

Моля ви, нека не стоварваме всичко на обяснението, че "тука е така", "на нас какво ли ни е наред", "то тука не е държава, а територия". Докато се задоволяваме с такива обяснения, отделният човек не носи НИКАКВА отговорност, защото нали те "и другите не са стока", "толкова ми плащат - толкова работя" и прочие. Всеки, на своето място, трябва да върши работата си по най-добрия начин, а ако заплащането не е добро - да напусне, но да не прави компромиси. Всеки трябва да настоява за технически преглед, макар от сервиза да му предлагат просто да му дадат документ. Ние не можем да повлияем на контролните органи (освен с протести), нито на другите хора около нас (освен с незабавна реакция), но можем да повлияем на себе си.

Ако всички ние, всеки един от нас ежедневно търпим беззаконието, някой ден то ще се обърне и ще ни ухапе.

Както стана вчера.

Реклама

Коментари

Kopriva
Kopriva преди 16 години и 11 месеца
 Присъединявам се към призива ти! Само си мисля, че "рибата се вмирисва откъм главата" и ако ще се сяда на подсъдима скамейка, то трябва да се почне от Министерствата, общините, КАТ, инспекции и администрации.Остаряла техника, амортизирани автобуси, влакове, коли, дупки по пътищата. Хиляди жертви- а виновни няма или само един- водачът.

 Аз не правя компромиси със себе си и не злоупотребявам със служебно положение, а вие??????


kelvinator
kelvinator преди 16 години и 11 месеца

И не само от управниците. Наскоро пазарувах от сергия. При сметка от 10 лева аз му дадох 8. Продавачът ме погледна въпросително, а аз му казах, че ще му дам още два, ако ми даде касова бележка.

Развика се, но го преглътна.

Shogun
Shogun преди 16 години и 11 месеца
Хахахаха, Келвинатор, ама с касова бележка е щял да ти иска 12 лева. :)
DenitsaDeni
DenitsaDeni преди 16 години и 11 месеца
Въпреки че съм съгласна с казаното, все пак повреди се случват и внезапно. Въпреки че е техника, нито един преглед не е толкова подробен, че да забележи всички възможни проблеми. На мен ми се е случвало единия ден колата ми да си работи перфектно, а на следващия да не запали изобщо. Да не говорим пък когато искахме да ходим извън София, когато трябваше да ходим на гроба на баба ми (оставихме го за другия ден) и колата загуби мощност и се напълни с изгорели газове и се отказахме. Излишно е да казвам, че на следващия ден се оправи напълно.

Та мисълта ми е-ясно е, че има много виновни, обаче дори и всички да бяха изрядни, пак можеше да се случи подобно нещо.

Всъщност смятам ,че най-голяма отговорност носят организаторите, които са позволили на стеснен участък след завой да се сложат сергии. Елементарни познания по физика, щяха да ги убедят, че това е възможно най-лошото място да се събират хора. И това не е първият такъв случай. Хората много подценяват физиката и това за съжаление е фатално. /не го казвам като физичка-това е познание, което всеки от нас трябва да има в главите си също както че не трябва да се бърка в контакта!/

П.С. И моята кола мина на преглед "виртуално". Всъщност се оказва доста трудно да намериш сервиз наблизо, който да направи истински преглед. Но ако се замислите, повечето катастрофи с коли стават не заради техника, а заради шофьорска грешка-кофти изпреварване, каране с 200 и т.н. Така че си заслужава да се помисли по въпроса. Наистина ли техниката е виновна?

Kopriva
Kopriva преди 16 години и 11 месеца
Дени, този "виртуален" преглед е опасен и за теб самата!!! От това, което си написала, дори и аз, която не съм физичка, разбирам, че с колата ти нещо не е наред! Даже не са нужни познания по физика, а елементарна логика и минимална практика, за да се досетиш, че на завой, на стестеснен участък, е опасно. Това явно е традиция от години (не знам).Май заобиколени от абсурди, престанахме да ги забелязваме, докато не се случи нещо фатално, та да започнем да филосовстваме, как е нормално......."Като се обърне каруцата, пътища много!"

 Аз разбрах апела така: Всеки да спазва законите, правилата и логиката, за да спомогнем за ограничаване на хаоса в държавата! Явно никой от нас, в този блог няма законодателни и контролни правомощия, та да промени законите или упражни контрол, освен граждански.


DenitsaDeni
DenitsaDeni преди 16 години и 11 месеца
Ами виж, има различен тип повреди с една кола. Не мисля, че ако не иска да запали, това може да застраши нечий живот. Никога не съм била на истински преглед (приятелят ми я кара предпоследния път, когато беше истински), но мисля, че там обръщат внимание на неща, които могат да застрашат другите-като например спирачки, светлини и т.н. А за тях се грижа максимално. Но съм съгласна за виртуалните прегледи-когато отивах не знаех, че ще е виртуален. Но се оказа такъв.

Но всъщност, всеки шофьор би трябвало да усеща поведението на колата си на пътя и да взима мерки ако нещо не е наред. Защото първо и най-вече застрашаваш себе си и близките си, които се возят с теб. Не разбирам как ще се качиш на колата ако видиш, че спирачките ти не работят. И не мисля, че много хора го правят.

Но наистина, обърни внимание най-гадните катастрофи на какво се дължат. (рейсовете и камионите не ги броя-там нещата са на съвсем друго ниво).

Така че не ме изкарвай мен лошата. Примерите ги дадох по-скоро като пример за странности на техниката-вторият път, бяхме на майстор-жичкаджия по инжекционите. Изръсихме се 50лв(тогава), залепи някакви неща, мери един куп други, докато излизахме от сервиза изглеждаше наред и след това едвам се прибрахме :) И на следващия ден беше ок. И досега не знам какъв и е бил проблемът тогава.

Kopriva
Kopriva преди 16 години и 11 месеца
Как ти хрумна, че "те изкарвам лоша" ? Добре, че не съм разказала за моята кола.....И как  да е ? Коя техника би издържала на подобни ями по пътищата? От тоя трафик моята психика рухна (вчера бях на косъм да дам рязко назад и да нанеса щети на луксозния автомобил, който ме проглуши с клаксона си ,като спрях на пешеходна пътека), та за техниката ще имам претенции, че не издържа..... Това е и смисълът- Хора, хайде да се уважаваме и мислим, докато сме зад волана!!!
Shogun
Shogun преди 16 години и 11 месеца
Дениджейн, ти пък хептен нищо общо нямаш с трагедията, за да си под прицел. Права си за това, че един по-опитен шофьор има усет за колата си и я "усеща".

Но не и шофьор, който сяда зад волана за пъври път, както е в трагичния случай.

Аз се питам на тоя автобус какво, и ръчната ли не му е работела? Ами тоя автобус е минал преглед на 12-ти май и това му е било първото каране от тогава - какво, само за едно каране му се е скапала цялата спирачна система ли? Шофьорът, като е видял, че няма спирачки, тотално ли е загубил управление? Ако са му блокирали колелата, е нямало да засили толкова. Защо не се е блъснал нарочно в най-близкото дърво, като е видял, че няма спирачки, преди автобусът да засили много? Като се обърне колата, пътища много, казва народът.


DenitsaDeni
DenitsaDeni преди 16 години и 11 месеца
Това и аз си го мислих, Шогун, защо не се е забил в първото дърво, а е позволил на автобуса да засили толкова. Дори да го беше обърнал, пак нямаше да е толкова страшно-най-много да има някоя счупена ръка.

Според мен проблемът е бил в това, че шофьорът първо не е минал на физически/психически преглед и второ, че сигурно е бил на курс за професионални шофьори, когато са регистрирали и чавдарката за първи път-преди 20 години. Професионалистите трябва според мен да ходят на опреснителни всеки 5-10 години. Защото ако е знаел как да реагира и е запазил присъствие на духа е можело да бъде избегнато всичко това. Но уви...И все пак, предполагам, че всичко се е случило много бързо и човекът просто не е успял да реагира навреме. И струпването на хора на кофти място е допринесло за трагедията.

Всъщност, ние сме изключително слабо тренирани за реакция в напечени ситуации. Дори и БЧК-то, което всички шофьори посещават е някаква пародия. Хората се опитват да направят каквото могат, за да ни образоват, но за 1 ден от 6 часа няма как да стане. На мен са ми влизали в употреба техниките, които там преподават и мога да кажа, че са безценни. Но мисля, че е редно те да се преподават в училище и всеки човек да знае как да помогне в такива ситуации.

Коприва- :) Знаеш ли колко пъти съм си мислила да набия спирачки пред някой нахалник-моето коле е евтино все пак. Но пък съм на газ, така че очевидно няма как да го направя. Но да ти свиркат на пешеходни е напълно вбесяващо. Не знам защо хората си мислят, че са сложени за красота.


plankov
plankov преди 16 години и 11 месеца
Вижте, тук вземхме малко да се повтаряме... Помни ли някой индиго??? а онзи автобус до Приеполе, а помните ли смъртта на онези  войници дето май и до ден днешен не се разбра как умряха.. и беше на некъв празник и нашият премиер трупна едно 'оро на същия този ден...

Не, и този случай ще бъде забравен... ще си спомняме само, че някога е имало такъв случай...

Мир на праха им! Нека почиват в мир... И дано Бог ни даде сърца и ум, и ни награди с повече смелост, за да се борим срещу себе си...


Shogun
Shogun преди 16 години и 11 месеца
Ех, plankov.....