Съвети за начинаещи

Писането в блога е възможно само след регистрация. Страницата за попълване на регистрационната бланка се отваря след натискане на линка „Регистрация”, намиращ се най-горе, над хедъра, вдясно. Там, където стои и линкът „Вход”, предназначен за влизане на вече регистрираните потребители.



След успешната регистрация се появяват и всички ресурси на сайта, които не са видими, ако потребителят не е логнат.

За да пишете в блога, трябва да изберете опцията
„Пиши в блога”, която се намира вляво, в раздел „Навигация”.



Отваря се текстов редактор, който съдържа бутони за форматиране на текста. Илюстрирам.



Ако нямате време да завършите публикацията, можете да я съхраните като чернова и да продължите да работите над нея след време. Бутонът за съхранение на черновата "Съхрани като чернова" се нами
ра най-отдолу, както се вижда и на скрийншота.

Когато например сте офлайн, публикацията можете да я напишете на друг текстов редактор, какъвто е WORD да речем. След което я копирате и пействате в редактора на блога, като използвате възможностите, показващи се след клик с десния бутон на мишката.




Освен изброените възможности, редакторът съдърж
а и бутони за вмъкване на аудио, видео, флаш и текстови файлове, линкове, както и HTML кодове.

 


При натискането на всяко бутонче се появява изскачащ прозорец, в който трябва да се напише адреса на файла, а при HTML кодовете – да се пейства самия код. Ето няколко примера.













След вмъкване на аудио, ако форматът е mp3, се визуализира музикалният плеър, който изглежда ето така.



Най-често бутонът за слагане на код се използва за визуализация на видео файлове, които се намират в интернет, качени на сайтове като:

http://www.youtube.com/
http://www.slide.com/

http://video.google.com/
http://www.vbox7.com/

Кодът, за да бъде поставен в нашия блог сайт, трябва да се копира от другия сайт, където е качен видео файлът.



В чуждите сайтове кодът обикновено следва написан след думичката Embed, а в българските се отваря след използване на опцията „Сложи в своя сайт”. Видът му в най-общи линии, примерно, може да е следният.

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Frt0N3VW03g&rel=1"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Frt0N3VW03g&rel=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>

След като е копиран кодът, той трябва да се пейстне в изскачащото прозорче, появяващо се след натискане на съответното бутонче (виж по-горе) в текстовия редактор на постинга.



След потвърждението видео файлът ще се появи във вашия текстов редактор, а по-късно, след публикуването му – и във вашия постинг.




Вмъкването на линкове става със следните стъпки, които се виждат на скрийншотовете.

Маркираме текста, в който ще сложим хипервръзка, и кликваме върху бутончето за вмъкване на линк.



Пействаме адреса, който ще създаде препратката.







В Target можем да изберем линкът да се отваря в нова страница. След потвърждението препратката е създадена.



===========

Когато постингът ни е готов: написан и форматиран, преди
да го изпратим в интернет е добре да се възползваме и от други възможности, които се откриват под текстовия редактор.

Те се виждат, след като кликнем с мишката върху „Покажи разширени настройки”.



Това са четирите подраздела:

1. Категории – тук със слагане на отметка можете да изберете към коя
категория или категории да ориентирате вашата статия.



2. Резюме – тук, чрез появяващия се текстов редактор, можете да оформите своето кратко описание, което може да представлява кратко представяне на статията или нейното начало. Тази опция е много важно да се използва
, защото по подразбиране се случва броят на буквените символи да свърши по средата на думата или по средата на изречението.



Ето и линк към презентационно клипче, чрез което да видите как се редактират резюметата: http://bglog.net/nachobrazovanie/43021

3. Дата на публикуване – тук можете да изберете кога вашата чернова да излезе в интернет, като за целта не е нужно вие да сте онлайн. Например, ако желаете навръх Нова година да честитите празника на всички блогери, можете да изберете деня и часа на публикуване.



4. Мулти-общности – BGLog.net е платформа, към която са създадени различни общности. Тук можете да си изберете и къде другаде още бихте искали да се публикува вашата статия. Мястото, в което всичко се
пази, е вашия личен блог сайт, който за съжаление се вижда засега, само ако потребителят е логнат.



Освен избирането на разширените настройки, препоръчително е и да се въведат ключовите думи, които служат за мета тагове на статията и чрез тях търсачните машини като Google, много по-лесно намират и извежд
ат публикацията.



Под ключовите думи има опция за анонимна публикация в случай, че не бихте искали да се знае чие е авторството й.

Ако сте готови за изпращане на статията в интернет, можете да изберете левия бутон „Публикувай”, а ако решите да се откажете, десния – „Откажи”. Дори и да сте изпратили своята публикация във виртуалното пространств
о винаги и по всяко време можете да я редактирате (това се отнася и за коментарите), като използвате бутончето с нарисувано моливче - намира се в лентата под статията. Ето как изглежда то: The image “http://bglog.net/App_Themes_Main/images/icons/silk/pencil.png” cannot be displayed, because it contains errors.



Засега нашата платформа работи най-добре с Internet Explorer и с последните версии на Mozilla Firefox. С другите браузери не се визуализират всички екстри.
Автор: Queen_Blunder