Почти година вече работим по проекта за регионално партньорство „С внимание към всеки учител, с грижа за всеки ученик“
Все още си спомням времето, когато се зароди идеята за проект и споделях първите щрихи на дейностите с Лили Кошарска и Вася Арсениева. Идеята бе да се сподели най-доброто от работещи практики в българското начално образование, в частност – случващото се в София-град.
Когато бе открито и училището-партньор се появи Мариана Закова, с която конкретно заговорихме за дейностите по проекта. Активен наш сътрудник стана и продължава да бъде Нели Георгиева, а от желание да допринесе за успешността на проекта гореше Павлина Рангелова.
Имахме съгласието на партньори, но ние избрахме гимназия Оствалд, в Рига, Латвия.
Около два месеца отне писането и окончателното оформяне на проектното съдържание. Последва няколко месечно очакване на оценката и резултата, за да се похвалим днес с две успешни работни визити.
В същото време към първоначалната група вече имахме нови сътрудници, които днес не бива да пропускам, защото трябва да им благодаря:
Велислава Николова – активен сътрудник в преводите на руски език на работната презентация за първата работна среща в Рига и работните материали, обслужващи втората работна среща. Нейният превод улесняваше гостите по време на престоя им в България. Велислава беше основен гид по време на пешеходната разходка из центъра на София. В част от пешеходния тур се включи и Зорка Нинова.
Мариана Ачева, Десислава Миленкова и Павлина Рангелова изнесоха авторски уроци по време на втората работна среща и демонстрираха три различни, но еднакво успешни подхода за начално образование.
Мариана Ачева и Десислава Миленкова описаха и публикуваха в блога по проекта своя подход за постигане на държавните образователни стандарти.
Елка Андреева и Валя Василева подготвиха традиционното българско „Добре дошли“ за гостите в училище. Мила изненада за гостите на майчиния им език бе баснята на Крилов, подготвена от Евгения Иванова и учениците и.
Мая Тисовска и Еми Ушагелова осигуриха спокойствието на техния клас до началото на практическата част от семинара „Познавателната активност на учениците“.
Не мога да пропусна имената на нашите действащи лектори в семинара – проф. д-р Росица Велева и проф. д-р Георги Иванов. За направеното от тях говори желанието на участниците в отделните части на семинара за нови срещи.
Виктория Каранлъкова подпомогна за реда в училище заедно със своя Х-ти клас.
За европейския вид на залата, която спонтанно Станислава Докторова нарече „Европа“, се погрижиха Емилия Ушагелова, Виолета Сотирова, Даниелина Антонова, Стефка Маноилова, Ваньо Янков.
Прекрасен битов кът подредиха Бойка Гюрнева и Зорка Нинова. Всъщност, за този кът и украсата помагаха и други. До късно следобед в петъчния ден в училище творяха Гергана Крумова, Пламена Панайотова, Станислава Никифорова.
За озвучаването на събитието и техниката безапелационно помогнаха Ива Йорданова и Светла Гатева. Но преди това, комисия с координатор Ирена Зъздрова, организира процеса на подбор и закупуване на мултимедийна техника, обслужваща проекта.
За прекрасните обеди се погрижи Евтим Евтимов.
Но не бихме се справили с всичко това, ако нямахме логистичната подкрепа на Кристина Габровска и Алексей Димитров от РИО, София-град и Мариана Тафрова от СЦРД.
Споменах 36 имена, но много се опасявам, да не пропусна някого, защото всяка от брънките на организацията за изпълнението на проекта е важна, много важна. Получава се нещо като ефекта на търкаляща се снежна топка, която от само себе си се увеличава привличайки все повече и повече съмишленици…
Благодаря на всички, които до този момент помогнаха, заедно с учениците си, да представим повече от ценното в българското начално образование. Ако съм пропуснала някой сътрудник, то не е било защото е неоценен труда му, а просто съм се разсеяла, за което се извинявам…
Благодаря Ви, колеги!
Росица Димова - координатор на проекта
|