Наскоро VanyaStancheva изрази възмущението си от един псевдотест във в. „Стандарт“, а днес е мой ред.
Според мен тестовете в помагалото на колегата начален учител – Златка Гинчева, което се е продавало преди няколко дена заедно с в. „Уикенд“, са един добър пример за това как не бива да се правят тестове.
Съжалявам, но това е моето искрено мнение. Вчера едно дете донесе помагалото в училище и още докато разлиствах първите му страници, останах дълбоко изумена.
Ще акцентирам върху няколко въпроса от тест № 1, с чието оформяне изобщо не съм съгласна.
10. Глаголите могат да се променят по:
А) род и число
Б) лице и число
В) лице, число и време
Верният отговор според авторката е В, но аз имам питане: грешка ли ще бъде, ако ученикът огради отговор Б? Нима глаголите не се променят по лице и число?
12. Две, дванадесет и тринадесет са:
А) числа
Б) числителни редни
В) числителни бройни
Оказва се според ключа с верния отговор, че две, дванадесет и тринадесет НЕ СА ЧИСЛА? Те са си числителни бройни и нищо друго! Това, че тестът е по-български език, не ни дава право да навлизаме в конфликт с понятия от други учебни дисциплини.
14. Бързо, по-бързо и най-бързо са степени за сравнение на:
А) прилагателни имена
Б) наречия
В) съществителни имена
Тук кой е верният отговор? Защото според мен бързо, по-бързо и най-бързо в някои случаи могат да бъдат наречия (напр. „тича по-бързо“), а в други – прилагателни имена от среден род, единствено число (напр. „по-бързо животно от другите“). В учебниците изрично се подчертава, че формата им съвпада и затова може да стане объркване при определянето им. А иначе посоченият от авторката верен отговор е Б – наречия.
Дотук това са забележки само по първия тест (от общо 29). Сега да надникнем в тест №2.
15. Думата телевизор има:
А) широки гласни
Б) тесни гласни
В) широки и тесни гласни
В думата телевизор има една широка гласна – О, и две тесни гласни – Е и И. Отново некоректно зададен въпрос, защото може да се даде утвърдителен отговор и в трите случая.
7. Сложната дума на израза лечение с билки е:
А) билколечение
Б) билколек
В) билкар
Не съм съгласна с определението „сложната дума на израза“.
9. Сравнявам по признака бързина влак, автобус и самолет така:
А) Влакът е бърз, автобусът е по-бърз, самолетът е най-бърз
Б) Влакът е бавен, автобусът е по-бърз, самолетът е най-бърз
В) Влакът е бавен, а самолетът е най-бърз
Като сравнявам по признака бързина не може ли да кажа, че едно нещо се движи бавно, а друго - бързо? От така зададения въпрос не се разбира, че трябва да се спази някакво правило.
10. Кой глагол е изписан грешно?
А) говориме
Б) пеем
В) гледаме
Думата „изписан“ според мен се свързва повече с графичната страна на писането: например красиво, грозно, правилно, неправилно са изписани начертанията на буквите. А когато търсим граматическа грешка, би следвало да попитаме кой глагол Е НАПИСАН грешно.
______________________
ЗАБЕЛЕЖКА! Постингът, както и неговото заглавие, бяха променени, след като се установи, че вестникът, с който е излизала книжката, е "Уикенд", а не "Стандарт", както се знаеше по първоначални данни.