Нови двайсет. От изследванията онзи ден се оказах с много нисък хемоглобин, на границата с желязодефицитната анемия. Както и с опасност евентуално след време да се окажа сред групата на рисковите бременности, поради липса на достатъчно желязо...Накараха ми се за бързото отслабване и неправилното хранене и ми предписаха комбинация от фолиева киселина и желязо. А аз се чудя защо напоследък така ми се чупеха ноктите и ми се вие повече свят...Абе, че не ям много правилно - не ям...От много време се опитвам да се самоубедя, че щом искам бебе, най-малкото, с което трябва да започна отсега и правилното хранене...Или поне някакво хранене...Бях се уплашила по едно време зимата,че ще развия анорексия - не, че толкова се мисля за дебела, колкото просто на моменти не ям.Ей така - просто не ям.Няма с кого, тъпо ми е да ям сама, тъпо ми е да ям сандвичи и всякакви такива малоумия...Когато пък има с кого, ям малко, за да не кача 6 кг, които по някакво чудо свалих от миналото лято...Сега, и да си обещая, че от другата седмица изведнъж ще започна да се храня правилно - да ям месо,да ям готвено,с повече плодове и зеленчуци...що да се лъжа? А се чувствам виновна, че си развалям и стомах и кръв...Както и да е.
След като ме заплашиха, че съм рискова група, аз разбира се, се постреснах и потърсих информация какво е туй чудо анемията и защо е опасна за бъдещата майка и бебе.
Като за начало, самата анемия не е рядко явление по време на бременност,от нея страдат между 35 и 50 процетна от бъдещите майки.Тя представлява ниско ниво на червени телца в кръвта, като те не доставят достатъчно кислород и желязо на организма.
Анемията се развива при липса на някои основни вещества в организма - белтък, желязо, аскорбинова киселина,фолиева киселина. Анемията по дефицит на желязо първа по разпространение сред анемиите с 75-95 процента, а тази по дефицит на фолиева киселина е много рядко срещана.
Симптомите са:
- бледа кожа, устни,
- тъпни тобрички под очите,
- умора, отпадналост,
- замайване, световъртеж,
- утежнено дишане,
- ускорен пулс.
Съвети към бременните от д-р Николай Славов
- Редовно посещавайте женска консултация.
- Уведомявайте Вашия гинеколог за симптоми съмнителни за анемия, за фактори водещи до железен дефицит преди бременността, за анемичен синдром при предходни бременности, за Ваши кръвни роднини с вродени или неясни анемични заболявания.
- Изследвайте периферна кръвна картина поне трикратно - в 12-та, 24-та и 36-та гестационна седмица.
- Настоявайте да Ви бъде започната желязна профилактика след третия лунарен месец.
- Спазвайте оптимален хранителен режим.
Хранителен режим, препоръчан на страницата на бг-мама:
В храненето на бременната особено място заемат белтъците.
В ежедневното меню трябва да присъстват 2-3 г белтък на 1 кг тегло; 180-240 г под формата на варено месо или 40-60 г риба + 60-100 г пилешко месо, извара 100-200 г, яйце 1 брой, сирене или кашкавал 15 г.
Мазнини - 75 г на ден под формата на краве или растително масло.
Основен източник на желязо са : месни продукти- говеждо, черен дроб, субпродукти /съдържат 5-15 г желязо на 100 г продукт/.
Богати на желязо храни: яйца, риба, овесени ядки, елда, бобови, пшеница. Добре се усвоява желязото, съдържащо се в плодовете и зеленчуците: праскови, спанак, магданоз, нар, пъпеш, цвекло, домати.
Въглехидратите постъпват в организма чрез зеленчуците и плодовете (домати, патладжан, картофи, лук, магданоз, спанак, зелен грах, фасул, зеле, пъпеш, ябълки, кайсии, нар, смокини, тиква), зърнени храни (ориз, овесени ядки, елда, ръжен хляб).
Когато плодовете и зеленчуците са в недостатъчно количество, се употребяват под формата на сокове (ябълков, доматен, морковен). Общата калорийност на приетата храна в първата половина на бременността трябва да е 2500-2700 ккал на ден, а във втората – 2900-3200 ккал на ден. Храната трябва да съдържа витамини от В-група, вит.С, фолиева киселина, според повишените потребности от тези витамини по време на бременността: вит.С до 70-100 мг на ден; фолиева киселина до 40-60 мг на ден.
Витамин С се съдържа в доматите, шипките, червения пипер, лимоните, ябълките, гроздето, орехите, червени и черни боровинки.
Фолиевата киселина се съдържа в черен дроб, птиче месо, картофи, зелен лук, краставици, цвекло, фасул, карфиол, шипки, пъпеш.
Нуждите от вит. В12 по време на бременност са 4 мкг на ден. Съдържа се в черния дроб, в яйцата и в някои риби /моруна/.
Източници: www.biberonbg.com
az-jenata.com
www.bg-mamma.com
И така остава ми да си дъвча хапченцата един месец, после като добро момиче най-накрая да започна да пия фолиева киселина (ах, как мразя хапчетааааааааааа ), да се надявам да изляза от рисковата група и след 2-3 години да съм здрава бременна...