"Освен факта, че Linux има готино име, може ли някой да ми обясни защо трябва да използвам Linux вместо BSD?"
"Не. Това е всичко. Готино име и това е всичко. Доста се потрудихме да намерим име, което да се хареса на повечето хора, но то ни се отплати: хиляди хора използват linux само, за да могат да кажат: "OS/2? Ха!. Аз си имам Linux. Какво име!". 386BSD направи грешката да сложи много цифри и странни съкращения в името и уплашиха много хора, защото името звучи прекалено
техничарски.
(Отговор на Линус Торвалдс на въпрос за Linux)
Не знам, доколко е бил сериозен, докато е казвал това г-н Торвалдс, но аз съм склонен да вярвам в това негово твърдение на основа на наблюденията, които имам. Самия факт, че хората упорито наричат дистрибуциите със свободен софтуер "Линутс", а не примерно "ГНУ Линукс" или "Джи Ен Ю Линукс", или нещо от този род, въпреки големите заслуги които има Фондацията за свободен софтуер (ГНУ), подкрепя тезата за това че хубавот име е от голямо значение за успеха.
Можем да погледнем също BSD дистрибуциите. Аз знам за съществуването на три, но мога да се сетя за имената на поне десет Линукс дистрибуции, от които пет ще ги знаят дори и хора, които не са големи почитатели на системата. А като говорим за BSD, хората се чудят, каква е тази новопоявила се болест.
Работя като продавач в компютърен магазин. Много често (30-40% от случаите) хората търсят "плазмени" монитори. Плазмената технология съществува има-няма пет години на масовия пазар, а LCD технологията, аз лично, съм я срещал още преди петнайсетина-двайсет години — в електронните игри и часовници. Въпреки това хората (не толкова запознати с техниката) помнят "плазма", но по-рядко "Ел Си Ди". Някакси "плазма" е по-леко за изговаряне, пък и означава нещо. LCD е несполучливо отвсякъде — като е кратко е грозно, като не е съкратено е много дълго — "екран с течни кристали" — кой ще ти има време да го поизнесе.
Да сте чували за MP3 ("Ем Пе Три") плеъри? Може и да не сте, но за iPod ("Айпод") сте чували със сигурност. По принцип е тенденция да се използват запазени марки, като нарицателни за цяла група продукти. Например Ксерокс се използва за "копирна машина", и вместо "разтворимо кафе" хората казват "Нескафе" без да се интересуват толкова от конкретната марка, въпреки опитите на Нестле да ни "образова", чрез своите реклами.
Много хора на изкуството си измислят псевдоними, които да им подхождат на имиджа. И не само те — почти всеки човек си има прякор — някои защото не харесват имената си и сами се представят с друго име, а други защото на околните не им харесва името им или считат, че има по-подходящо. Внимавайте, как ще кръстите децата си, за да не ги осъдите цял живот да се срамуват от името си — не се поддавайте на натиск от страна на родители, баби, дядовци, стринки, лели...
Много е важно, ако започвате някакъв бизнес, да измислите добро име на фирмата си, за да си улесните спечелването на партньори. Същото важи и за изкарването на продукт на пазара — хубавото му име би привлякло по-лесно клиенти.
|