Да се включим в инициативата на геймърите от клана Shadow™!

от queen_blunder на 08 август 2006, 00:56

Категории: Игри - Интернет
Ключови думи: игра , билки

 
Дайте предложения за нови имена на билките от градината на Кадлам!

Предлагам да съдействаме на геймърите от клана Shadow, които са решили да сменят имената на билките в модула на Кадлам (в техния вариант на играта „Легендата за Зеления дракон"). Пиша този постинг, след като вече говорих с Greenleaf - да не си помислите, че си е моя измишльотина!

Във форума на клана Shadow има и други здравомислещи хора, които считат, че „имена на наркотици мазни и други подобни простотии нямат място в една игра, която е общодостъпна" - мнение на Aman. 

Билките, които ще предложим, трябва да имат тонизиращо и подсилващо действие, така както те са представени в играта. Моите предложения за начало са:

1. Жълт кантарион (други имена: звъника, Христова кръв, Христова чудотворка,). Някои учени наричат жълтия кантарион магическа билка, която по естествен начин влива светлина и жизненост в човешкото тяло. Изследванията показват, че жълтият кантарион действа точно толкова добре, колкото синтетичните психофармацефтични препарати, без обаче да има техните странични ефекти при продължително приемане. (Източник.) За него можем да прочетем, че се използва срещу:
  
   - депресии - жълтият кантарион въздейства позитивно върху мозъчната обмяна и стимулира производството на повишаващи настроението хормони.

   - психосоматични заболявания - жълтият кантарион успокоява нервите и отпуска, чрез което могат да бъдат отработени страховете, които често са дълбоката причина за психосоматични оплаквания

    - рани и изгаряния - билката има антисептични, а така също и бактерицидни свойства, което я прави подходяща за по-бързо лечение на отворени рани.

     - вътрешни инфекции - жълтият кантарион проявява в организма своите противовъзпалителни свойства, които ускоряват лечението на вътрешни инфекции. Облекчава менструалните болки. Помага при жеснски проблеми, главоболие, нощно напикаване, нарушения на съня, при заболявания свързани с климактериума.

     - спортни травми - масленият извлек от жълт кантарион и компресите с него действат охлаждащо и облекчават кръвоизливи, навяхвания, изкълчвания.

     - сърдечна слабост - благодарение на дъбилните вещества, които съдържа, жълтият кантарион подсилва сърдечния мускул и е много ефикасен при терапия на физиологично обусловена сърдечна слабост.

 В народните поверия жълтият кантарион се приема като източник на светлина, отстраняващ злото, прогонващ тъгата, избавящ от черни мисли. Тази вяра се пази вече в продължение на хилядолетия. Парацелс причислява жълтия кантарион към своите любими растения.
 
Жълтият кантарион още от древността е известен със своето положително лечебно действие върху душата. Ефектът му на антидепресант понастоящем е научно доказан. Лечебните свойства на жълтия кантарион са известни от времето на Хипократ (460-377 г. пр.н.е.), Диоскорид, Плиний. В Русия са го смятали за билка, лекуваща 99 болести. Хората от народа, пълнейки със слама дюшеците на децата си, задължително слагали шепа жълт кантарион, с цел ароматът му да пази детето от страх по време на сън. А младежите и девойките гадаели по стъблата на жълтия кантарион. Усуквали го с ръка и гледали какъв сок ще се появи - ако е червен - "обича ме", ако е безцветен - "не ме обича". Наричат го и 'зверобой', тъй като имал "страшна" сила. Действително животните, които консумирали тази трева, често заболявали и умирали. Но не всички, а основно албиносите. Оказало се, че причината за такова заболяване е особеното вещество - хиперицин, съдържащ се в жълтия кантарион. (Източник.)

 
2. Лавандула - това растение притежава свойството да концентрира силите на човек в борба с отрицателната енергия. Приема се във вид на опушване и настойки, в малки количества, тъй като може да предизвика агресия и ненавист.

Лавандулата - уханният храст от долината с невъобразимо красиви синьо-виолетови цветове, е един от най-силните антидепресанти. Добавена във ваната, отварата от лавандула премахва умората, успокоява и настройва за сладък сън. Известните с работохолизма си японци откриват прелюбопитен факт: ароматът на лавандула няколко пъти повишава концентрацията на вниманието. Маслото от лавандула премахва умората и тежестта в краката, правейки ги по-леки от перце.
(Източник.)

То действа успокояващо, релаксиращо и облекчава нервното напрежение, успокоява кожните раздразнения и е ефикасно средство при ухапвания и ужилвания. Стимулира защитните реакции и регенеративните тъканни процеси в организма.


3. Мерджан - билката на дълголетието. Лечебните свойства на билката са познати в Китай от хилядолетия. Древната медицинска книга "Трактат за билките и техните свойства" ("Яо син лун") отделя специално внимание на мерджана, и пише, че плодовете му "възвръщат запасите на телесните течности, успокояват духа, освежават и проясняват тена на кожата и укрепват очите". В друга класическа китайска книга "Билки и хранолечение" ("Шъ ляо бън цао") се казва, че мерджанът "укрепва мускулите и сухожилията, предпазва от настинки и води до дълголетие."

Всъщност, мерджанът допринася не само за дълголетие, но често е свързван и с красотата. В миналото девойките от знатните фамилии са пиели чай от мерджан, за да изглеждат по-млади и по-красиви. През последните години много китайски и западни учени съобщават, че мерджанът има свойствата да укрепва имунната система на организма, да се справя с преумората, да подобрява зрението. (Източник.)

 
4. Алое вера или както често го наричат "чудотворно растение", "естествено лекарство" и "лек за изгаряния", има много наименования, оцелели през всичките 4000 години, откакто е известно на човечеството като лечебно растение.

Античната му история е открита от Джордж Ебърс през 1862 г. в древен египетски папирус, представляващ сборник с билкови рецепти от 3500 г. пр. н.е. Оттогава много изследователи са откривали, че алоето е използвано в древнокитайската и древноиндийската медицина. Гръцки и римски лечители като Диоскорид и Плиний Старши са го използвали с отлични резултати. Според легендата Аристотел убеждава Александър Велики да завладее остров Сокотра в Индийския океан, защото там растяло алое в големи количества, а то било нужно за лечението на ранените войници. Египетските кралици Нефертити и Клеопатра ценели високо алоето като средство за лечение и разкрасяване, тъй като в онези времена здравето и красотата били много по-тясно свързани, отколкото днес.

Много хора, които пият тази билка, твърдят, че се чувстват по-добре като цяло - по-спокойни, по-уравновесени и по-енергични. Най-вероятно това се дължи на влиянието на алоето върху имунната система, която благодарение на него се балансира и настройва, за да защитава организма по-ефективно от неблагоприятни въздействия. (Източник.)

 
5. Магарешки бодил - много добър тоник. По подобие на жен-шена той има регулиращо действие върху нервната система и е особено добър за възстановяване след тежки боледувания. Най-голямата му слава се носи за лекуването на простатната жлеза и подпомагането на мъжката сила. Жълтеникавият тръпчив сок оправя също сърцето, кръвното, оросява и избистря мозъка. Някои смятат, че закачен на външната врата, пази дома от отрицателните енергии. В астрологията на индианците той е включен в списъка на амулетите.

_______________________________
Това ми хрумна на първо време. Който се сети за някоя друга билка, която зарежда със сила и енергия човека, нека да я представи в коментар:)