Следва пътят, който то извървя от лансирането на идеята тук, на дата 20 януари, до официалното му публикуване на 10.02.2011 г.
На 20 януари написах следното:
Моля ви да коментирате това проекто-становище на "Новото образование".
Намерението ми e да го доизпипаме и на 01 февруари (след 10 дни) да го публикуваме официално; да го изпратим на МОМН, Комисията по образованието на Народното събрание и медиите.
______________________________
Това становище не претендира да е обективна оценка на министерския проект за нов училищен закон на България. Нещо повече, ние заявяваме, че това е нашата пристрастна оценка, повлияна и пречупена през призмата на философското ни разбиране на същността, смисъла и целите на образованието - илюстрирано най-добре в "Целите на училищното образование в България" от юли 2009 г.
_____________________________________
Проектозаконът на МОМН към дата 20.01.2010 г. е опит да се нормират отношения и действия, които да поведат училищното образование на България в посока обратна на желаната от нас - "Новото образование". Ние смятаме, че с този проект се предлагат норми, които нямат основание да съществуват именно защото преследват неясни и противоречащи на нашите цели.
В този смисъл проектозаконът - неперфектен и в техническо отношение с неясните си формули и пожелания*, в действителност е двоен провал: веднъж в опита му просто да позволи отпочването на желаната радикална промяна и, втори път, в способността му да заработи и допринесе за нейната реализация. С две думи:
Основният и достатъчен за провала на настоящия проектозакон недостатък е неговата идейна назадничавост
Предвид горното считаме, че всеки коментар, пожелание или друг принос за неговото "подобряване", са хвърлени на вятъра време и усилия. Ние не желаем и не можем да си позволим да работим за построяването на нещо по най-добрия възможен начин, когато строежът му изобщо не е трябвало да почва,... защото сбъркани са духът и основните му идеи. Да намалим до минимум пораженията от него не е сред нашите амбиции. За сметка на това бихме участвали с охота (нещо, което вече става!) във всеки дебат за изграждането на нова общонационална визия/ концепция/ разбиране за образованието и неговите цели, която да залегне в основата на добрия бъдещ закон.
*
"Новото образование" вече работи за създаването на закон базиран на убежденията си, че е нужно радикално преосмисляне на образованието - в смисъл на повече свобода за родители, образовани и образователи, и прехвърлянето на правомощията от държавата към обслужваниете местни общности - така наречената децентрализация, и ще бъде пръв помощник на всеки друг, разпознал се в същото това кредо.
Новото образование
20.01.2011 г.
----------------
* Ще се занимая с този въпрос по-нататък,... ако имам време. Едно от тях е лъжата, че "образованието е приоритет", когато е видно, че не е и няма как да стане благодарение само на един Закон. Не е във възможностите на един закон да задължи правителството да издигне образованието в приоритет, защото трябва да поясни и какво е "приоритет", и какво е "образование", и какво означава образованието (или каквото и да е друго) "да е приоритет", защото е ясно, че едната обява не е достатъчна.