Колегите от Тийн учител

от queen_blunder на 02 май 2006, 10:06

Категории: Смях до дупка! :) - Коментари - Български език - Забавление - Размисли
Ключови думи: образование в интернет

 
Вчера разглеждах сайтове, свързани с образованието. Както си щраках тук и там, случайно попаднах на публикация, която правеше реклама на нов проект на "Алтер-Натива". Зачетох се и установих, че това е образователен сайт в помощ на тинейджърите. Ще ви цитирам откъс от статията:

„...Изключителен показател за успешното приложение на "тийн учителя " в помощта ни към нашите потребители е изключително бързото нарастване на интереса към него и  посещаемостта, която надхвърли всички наши очаквания...

... Доклади, теми, есета, съчинения, анализи, реферати, курсови работи, всичко това напълно безплатно единствено в Тийн Учителя, на вниманието на всички ученици..."

Хм, интересно, казах си аз, и ние тук имаме същите идеи, но още не сме ги развили, защото общността е открита съвсем скоро. Я да погледна как изглежда сайтът на „тийн учителя". Кликвам върху посочения линк, и се зарежда ето тази страница. Вляво виждам названията на разделите и си избирам първо да разгледам български език.

Първата статия е озаглавена „Пълен и непълен член". Чудесно, я да видим колегите как са обяснили правилото:) Зачитам се и през ума ми минава мисълта, че статията си я бива, но примерите можеха да се дадат далеч по-прегледно - всеки на нов ред, а не със звездичка.

Така, след това решавам да прочета статията за Точката. Още в началото ми прави впечатление, че буква „к", навсякъде е написана като главна, независимо, че се намира на различни места в думата:

„...Най-често точката е знаК за Край на едно изречение. На този знаК..."

Аз обаче решавам, че това е направено нарочно и си казвам, че тия даскали тук явно са големи зевзеци, щом така пишат.

Малко по-надолу виждам, че и „ж"-то е главно, нищо че е по средата на думата:

„...След цифри при изреЖдане..."

А после и „в"-то... и на мен взе да ми идва в повече:

„...В Края на изречение, Когато заВършВа със съкратена дума..."

А бе това да не е някакъв нов, по-модерен начин за писане в web, а аз да не знам?

Продължавам да чета, като избирам статията за гласните. Там вече се мина всякаква граница, защото срещнах писаници като тези:

„...':::'к ^^имание^^БуКВап">" :':Й7; ^' ^.^^'.'щначаВаге^пуйлми.,,.;.:...."

(Тук стана ли ви ясно какво е написано?)

„...ТаКоВа е положението и В североизточните гоВори. В западните гоВори на мяс---"-"**" ча _'! {ари>'^Лсс1р^г*а: Е 1а м;;бииа ^ла^.ча ^^ .тяОм^и ^с*М^ I- {лети  летни], а Й някои югоизточни гоВори - само я (лято - лятни)..."

(А от това какво разбрахте? Защото аз абсолютно нищо.)

Стигайки дотук, вече бях напълно объркана какво става и какви са тези неразбираеми символи. И изведнъж се сетих! Такова нещо може да се получи, когато един текст е „четен" през програмата Fine Reader и след това конвертиран в Word. Ако буквите в текста са написани с по-различен шрифт, или просто са били по-бледи, тя си ги разчита по свой начин, със символи близки до тези букви. Също така често пъти заради даден особен шрифт, тя конвертира някои малки букви като „к", „ж", „в" в главни. Когато се появи такъв проблем, единственото решение е да редактираш грешките на ръка.

И така, намерих аз обяснението за странните символи, но не можах да разбера следното: защо един, уважаващ себе си, образователен сайт допуска подобни гафове, и то в раздел "Български език"? Изобщо някой там чете ли статиите, или само ги публикува?