На 23 август 2009 г. се навършват 70 години от подписването на т. нар. "Пакт Молотов-Рибентроп",предизвикващ множество полемики в международните среди до ден днешен.Много хора знаят за този политически акт между Съветския съюз и Третия райх,но малко са тези, които познават неговите технически параметри.И докато стандартния раздел от него е публикуван веднага след неговото подписване във вестник "Правда" и става достояние на обществеността (и все пак той си остава напълно непознат на сегашната публика),секретният допълнителен протокол дълго време бе строго пазен в съветските архиви.С цел да запълним този информационен вакуум тук публикувам пълния текст на този документ,чийто оригинал по настоящем се съхранява в Архива на Президента на Руската Федерация.
На 23 август 1939г. в Москва в 15 часа и 30 минути се състои първата беседа на председателя на Совнаркома (Советский народный комиссариат-съветски народен комисариат) и Наркоминдела (Народный комиссариат иностранных дел-народен комисариат по външните работи,който играе ролята на Министерство на външните работи) на СССР другаря Вячеслав Михайлович Молотов с министъра на външните работи на Германия Улрих Фридрих Вилхелм Йоахим фон Рибентроп по въпроса за сключване на пакт за ненападение между двете страни.Беседата протича в присъствието на другаря Сталин и германския посланник в Съветския съюз Шуленбург и продължава около три часа.След прекъсване тя е подновена в 22:00 часа и завършва с подписването на договор за ненападение,съдържащ секретен допълнителен протокол,текстът на които се публикува долу.
ДОГОВОР ЗА НЕНАПАДЕНИЕ МЕЖДУ ГЕРМАНИЯ И СССР 23 август 1939г.
Правителството на СССР и Правителството на Германия,ръководейки се от желанието за укрепване делата на мира между СССР и Германия и изхождайки от основните положения в договора за неутралитет,сключен между тях през април 1926г.,стигнаха до следното съглашение: 1).Двете Договарящи се страни обезателно да се въздържат от всякакво насилие,от всякакво агресивно действие и всякакво нападение в отношенията една към друга,както поотделно,така и съвместно с други държави.
2).В случай,ако една от Договарящите се Страни се окаже обект на военни действия от страна на друга държава,другата Договаряща се страна няма да поддържа в никаква форма тази държава. 3).Правителствата на двете Договарящи се Страни остават за в бъдеще в контакт една с друга за консултации,за да се информират взаимно по въпроси,засягащи техните общи интереси. 4).Нито една от Договарящите се Страни няма да участва в каквато и да е групировка от държави,която пряко или косвено е насочена срещу другата страна.
5).В случай на възникване на спорове и конфликти между Договарящите се страни по въпроси от всякакъв род,двете Страни ще разрешават тези спорове и конфликти изключително по мирен път в реда на дружески обмен на мнения или в нужните случаи по пътя на създаване на комисии за урегулиране на конфликта.
6).Настоящия договор се сключва за срок от десет години така,че ако нито една от Договарящите се Страни не го денонсира една година
преди неговото изтичане,срокът на действие на договора се счита автоматически за продължен за следващите пет години.
7).Настоящият договор подлежи на ратификация във възможно най-кратък срок.Размяната на ратификационните грамоти трябва да се извърши в Берлин.Договорът встъпва в сила веднага след неговото подписване. Съставен в два оригинала,на немски и руски език,в Москва,23 август 1939 година.
Упълномощен от Правителството на СССР-В.Молотов За Правителството на Германия-И.Рибентроп
СЕКРЕТЕН ДОПЪЛНИТЕЛЕН ПРОТОКОЛ
Във връзка с подписването на Пакта за Ненападение между Германия и Съюза на Съветските Социалистически Републики долуподписаните представители на двете Страни обсъдиха в строго конфиденциални беседи въпросите за разграничаване на техните сфери на влияние в Източна Европа.Тези беседи доведоха до съглашение в следващото:
1).В случай на териториални и политически преобразувания в областите,принадлежащи на прибалтийските страни (Финландия,Естония, Латвия, Литва) северната граница на Литва ще се явява черта,разделяща сферите на влияние на Германия и СССР.В тази връзка заинтересоваността на Литва в района на Вилно се признава и от двете Страни. 2).В случай на териториални и политически преобразувания в областите,принадлежащи на Полската държава,сферите на влияние на
Германия и СССР ще бъдат разграничени приблизително по линията на реките Нарев,Висла и Сан.Въпросът за това,желателно ли е в интересите на двете Страни съхранението независимостта на Полската държава и за границите на такава държава,ще бъде решен само в хода на бъдещите политически събития.Във всеки случай двете Правителства ще разрешат този въпрос по пътя на дружеското съгласие.
3).Относно Юго-Източна Европа Съветската страна указва своята заинтересованост към Бесарабия.Германската страна ясно заявява за
пълната си политическа незаинтересованост към тези територии. 4)Даденият протокол се се разглежда от двете Страни като строго секретен. Мосва,23август1939г. За Правителството на Германия-И. Рибентроп
Пълномощен представител на Правителството на СССР- В. Молотов
превод: kordon